Farby wodne

Okładka książki Farby wodne
Lidia Ostałowska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2011-09-14
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-14
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362862
Tagi:
historia II Wojna Światowa Auschwitz Holocaust Romowie
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zaufanie Anna Cieplak, Lidia Ostałowska
Ocena 6,8
Zaufanie Anna Cieplak, Lidia...
Okładka książki Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia Dariusz Kortko, Lidia Ostałowska
Ocena 7,6
Pierony. Górny... Dariusz Kortko, Lid...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Ocena 7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Porajmos znaczy Holocaust



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
521 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2982
491

Na półkach: , ,

Po lekturze reportażu Lidii Ostałowskiej potrzebowałam trochę czasu, by uładzić emocje, rozeznać się w nich.

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, a przecież o Zagładzie przeczytałam swego czasu bardzo wiele, temat nie jest mi obcy. W tym właśnie klasa autorki - napisać o tym, co znane, w taki sposób, by wstrząsnęło. Myślę, że wynika to też ze sposobu narracji - relacja jest bardzo spokojna, pozbawiona niepotrzebnej ekscytacji czy patosu. Ten rzeczowy, choć bardzo ludzki ton w zestawieniu z opisywanym koszmarem, działa ze znacznie większą siłą. Autorka nie ocenia, nie stara się narzucić punktu widzenia, ale od czasu do czasu delikatnymi akcentami podkreśla wymowę niektórych faktów czy obrazów. Dzięki temu reportaż nie jest suchą, encyklopedyczną informacją, zza podawanych liczb, dat wyziera żywy, pełen emocji człowiek.

Reportaż jest opowieścią o KL Auschwitz, i szerzej – o Zagładzie, oczywiście także w kontekście wymordowania społeczności żydowskiej, jednak uwaga autorki skupia się na Cyganach. I tu natknęłam się na masę faktów, o których rzeczywiście wcześniej nie miałam pojęcia. Niepojętych, wręcz niewyobrażalnych. Związanych nie tylko z wydarzeniami w czasie wojny, ale i późniejszych.

Jak pisze autorka, "Ani w procesach norymberskich, ani na żadnej powojennej konferencji przestępstw przeciw Cyganom nie uznano za ludobójstwo. Byli tylko dopiskiem w statystyce zbrodni."
Po wojnie Cyganów długo jeszcze dotykały rozmaite sankcje i represje – w majestacie prawa. Na moralną rehabilitację i oficjalne uznanie przez świat, że dokonano na nich zbrodni ludobójstwa, czekali kilkadziesiąt lat...

Autorka kreśli też powojenne losy samego KL Auschwitz – aż po żenującą "wojnę o krzyż" i sprawę zakonu karmelitanek oraz odżywającą od czasu do czasu kwestię akwarel, malowanych w obozie przez czeską Żydówkę Dinę Gottliebovą. Te ostatnie wątki jasno pokazują, że pamięć pamięcią, szacunek szacunkiem, hołd hołdem, ale partykularne interesy, najlepiej "w imię...", ciągle jeszcze mają większe znaczenie, niestety.

Po lekturze reportażu Lidii Ostałowskiej potrzebowałam trochę czasu, by uładzić emocje, rozeznać się w nich.

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, a przecież o Zagładzie przeczytałam swego czasu bardzo wiele, temat nie jest mi obcy. W tym właśnie klasa autorki - napisać o tym, co znane, w taki sposób, by wstrząsnęło. Myślę, że wynika to też ze sposobu narracji -...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 180
  • Przeczytane
    801
  • Posiadam
    154
  • Reportaż
    34
  • 2012
    18
  • Teraz czytam
    18
  • Chcę w prezencie
    15
  • 2013
    14
  • Literatura faktu
    13
  • Ulubione
    12

Cytaty

Więcej
Lidia Ostałowska Farby wodne Zobacz więcej
Lidia Ostałowska Farby wodne Zobacz więcej
Lidia Ostałowska Farby wodne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także