Co tam się dzieje?

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
What's Going on in There?
978-83-7278-032-4
popularnonaukowa
Ewa

Książka ta jest owocem własnych odkryć autorki, która połączyła w niej pasję naukowca neurobiologa z ciekawością i troskliwością matki, zainteresowanej rozwojem dziecka niemal od chwili poczęcia. Jest to swego rodzaju naukowa odyseja, podczas której Lise Eliot starała się odtworzyć i nakreślić sposób, w jaki formuje się mózg dziecka oraz konsekwencje tego dla każdej z pojawiających się zdolności umysłowych. Zamieszczone tu informacje są szczegółowe, ale zrozumiałe dla czytelnika bez przygotowania naukowego.

źródło opisu: Media Rodzina, 2003

źródło okładki: http://www.mediarodzina.com.pl

Z_błyskiem_w_oku | 2017-01-17
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Książka napisana przez neurobiolog, która jest również matką daje fascynującą perspektywę, co dzieje się w mózgu dziecka w okresie prenatalnym i przez pierwsze 3 lata życia dziecka – jak kształtuje się mózg i poszczególne zmysły, pamięć, język, inteligencja oraz jak dziecko rozwija się emocjonalnie i społecznie. Książka zawiera sporo szczegółów neurologiczno-biologicznych, ale jest zrozumiała dla osób bez zacięcia naukowego.

HAS | 2016-03-23

Króciutko: przeczytanie tej książki pozwoli wam w sposób właściwy i korzystny dla dziecka, zadbać o ten najważniejszy i szczególny okres rozwoju od 0-2 lat (w przybliżeniu), poprzez odpowiednie odżywianie, traktowanie i stymulowanie jego rozwoju biologicznego, intelektualnego i emocjonalnego. Po przeczytaniu tej książki kobiety, które dają dzieciom wodę z cukrem na uspokojenie ciężko zapłaczą.

Raggio | 2013-10-06
Przeczytana: październik 2013

Wspaniała książka, która przenosi nas w świat umysłów naszych dzieci. Autorka jako doświadczona matka i naukowiec z osiągnięciami w bardzo przystępny nawet dla laika sposób opisuje i tłumaczy mechanizmy działania mózgu małego dziecka - nawet nie od chwili narodzin, ale od warstwy prenatalnej do etapu kilkulatka w przededniu pójścia do szkoły.
Książka fascynująca - pozwala zrozumieć jak nasze zachowania, nawyki i reakcje w sposób bezpośredni i udowodniony wpływają na rozwój (bądź jego brak) u naszych pociech. Tezy ugruntowane przytaczanymi wynikami badań. Można tylko się zastanowić, dlaczego badania takie wykonano głównie w USA, Azji i Skandynawii. Tam po prostu dba się o dzieci i są one stawiane na pierwszym miejscu. Nasza krajowa nauka w tej dziedzinie znajduje się w epoce kamienia łupanego. Po lekturze tej książki wydaje się niestety, że nasza świadomość tego tematu w społeczeństwie również... .

Jeżeli ktoś interesuje się rozwojem dziecka, to ta książka jest właśnie dla niego. Nie jest napisana prostym językiem, nie czyta się jej w mgnieniu oka, każdy rozdział wymaga naszej analizy. Zawiera dużo treści stricte odnoszących się do biologii, dlatego trzeba się bardzo skupić podczas jej czytania, żeby nic nie umknęło. Ja lubię biologię i lubię wiedzieć skąd się co bierze, dlatego mi to jak najbardziej odpowiadało. Skarbnica wiedzy dla rodzica, nauczyciela, wychowawcy (szczególnie tych małych dzieci). Zagościła na stałe w mojej biblioteczce.

Ewa Stępień | 2016-07-06

Znakomita, bardzo interesująco i rzetelnie napisana książka na temat rozwoju małego dziecka od strony neurologicznej. Autorka nie podaje informacji "wyssanych z palca", wszystkie podparte są naukowymi badaniami oraz opatrzone przypisami. Niestety opracowania niektórych tematów są już nieaktualne (mi najbardziej rzuciło się to w oczy w rozdziałach dotyczących okresu prenatalnego oraz badań diagnostycznych) - i to jedyny mankament, ale nie ma co się dziwić, skoro książka powstawała w latach '90 dwudziestego wieku, a medycyna jest jedną z szybciej rozwijających się dziedzin. Książka przypomina tak słynne eksperymenty jak "matka druciana - matka pluszowa" czy wyniki obserwacji dzieci odizolowanych we wczesnym dzieciństwie od ludzkiej społeczności, co pozwoliło ustalić okresy krytyczne dla zdobycia pewnych podstawowych umiejętności. Znajdziemy tu schematy mózgu, poznamy rolę płatów czołowych oraz zależność pomiędzy nimi, a zachowaniami agresywnymi, prospołecznymi, itp. Dowiemy się jakie...

książek: 1981
Asia-Polihymnia | 2012-10-05
Przeczytana: 05 października 2012

Świetna pozycja opisująca rozwój mózgu i umysłu w życiu płodowym i pierwszych 5 latach życia postnatalnego. Wartościowa lektura dla każdego przyszłego rodzica, byle tylko nie zatrzymywać się na tym co w rozwoju mózgu może pójść nie tak, a zachwycić się jego niesamowitością.
Przyszli rodzice znajdą w tej książce również trochę rad jak wspomóc dziecko w rozwoju, co zrobić, by stworzyć mu w miarę możliwości najlepsze warunki rozwoju.

Dorota Boumarte | 2015-01-17
Przeczytana: 2011 rok

Tomisko opasłe. Czytałam z zaciekawieniem. Autorka opisuje fazy rozwoju dziecka na podstawie badań mózgu i porównując niekiedy z własnym dzieckiem. Wszystko napisane lekko i szczegółowo. Zastanawiam się kiedy znajdę czas, żeby przeczytać ponownie.

drAgataSk | 2016-12-10
Przeczytana: 01 marca 2016

Książkę powinny przeczytać wszystkie kobiety planujące lub będące już w ciąży. Eliot w jasny i dostępny sposób tłumaczy wiele zachowań, które wykazuje dziecko. Polecam!!

czytampowoli | 2018-03-03
Przeczytana: 01 maja 2017

Według mnie... obowiązkowa lektura dla mądrych rodziców ;-)

Anna Koniec | 2016-11-17
Przeczytana: 2016 rok

Jako podręczknik - zbyt "osobista" narracja, emocje, które sprawiają, że odbiór jest gorszy, trudniej wyciągnąć informacje,

Jako pozycja popularnonaukowa - zbyt długa, zbyt rozwlekła,

Jako poradnik dla mam - nie wiem, może włąsnie czegoś takiego trzeba przyszłym mamom? w 9 miesięcy da się przeczytać.