Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Raising Children Compassionately. Parenting the Nonviolent Communiacion Way
NVC, porozumienie bez przemocy
poradniki

"W tej niewielkiej, ale pełnej treści książeczce autor dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i refleksjami na temat rodzicielstwa. Pokazuje, jak spełniać nasze marzenia o wychowywaniu dzieci, które potrafią radzić sobie w świecie, i dorastać wraz z nimi do coraz pełniejszego człowieczeństwa." Zofia Aleksandra Żuczkowska trenerka komunikacji interpersonalnej opartej na Porozumieniu bez...

Zofia Aleksandra Żuczkowska
trenerka komunikacji interpersonalnej opartej na Porozumieniu bez Przemocy

źródło opisu: MiND, 2012

źródło okładki: mind.pl

Florina | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Uwielbiam NVC, uwielbiam Marshalla Rossenberga!
Porozumienie Bez Przemocy polecam wszystkim, i to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, zarówno w relacjach z dziećmi, jak i dorosłymi.
Uważam, że każda książka M. Rossenberga jest godna polecenia.
A jedyne, co można zarzucić tej książce, to że jest za krótka!

Sławomir Skrobisz | 2015-05-04
Przeczytana: 02 maja 2015

Książka ciekawa. Pokazująca nowatorskie podejście do wychowania dzieci. Patrząc od strony motywacji, czyli tego co sprawia, że nasze dzieci wypełniają swoje obowiązki to takie podejście jest najlepszym z możliwych. Bo nie kara czy nagroda ma motywować ale zrozumienie potrzeb swoich i otoczenia. Czyli takie działanie w czystej postaci. Ale czy takie wychowanie działa?
Książka jest raczej broszurą reklamową - nakreśla pomysł, sygnalizuje inne podejście. Dowiemy się, że (podobno) można inaczej ale nie dowiemy się jak to zrobić. Warto przeczytać bo zajmie to "chwilę" a da inne spojrzenie na problem wychowania i w ogóle relacji międzyludzkich. Bo czym się różni dziecko od dorosłego tak naprawdę ...

Bartek Stańczyk | 2014-10-18
Przeczytana: 17 października 2014

Bardzo krótka książka - wręcz broszura, ale bardzo motywująca i dająca "kopa" w pozytywnym znaczeniu. Krzepiące jest też to, że nawet Rosenbergowi, specowi od NVC, zdarzały się porażki.

Apolinary | 2016-12-21
Przeczytana: 08 grudnia 2016

To, co przekazuje ta książka, to niezwykłą i niesamowita rzecz. Jednak robi to w sposób pobieżny i lakoniczny. Stanowi dobre uzupełnienie innych książek autora o Porozumieniu Bez Przemocy, mogłaby być dodatkowym, niezwykle cennym rozdziałem. Ale jak na książkę w tej cenie jest zbyt skrótowa.

BiG_m | 2014-04-25
Przeczytana: 10 maja 2013

Książka jest o wychowywaniu bezwarunkowym, a więc zawiera samo sedno książki Alfie'go Kohn'a ''Wychowanie bez nagród i kar''; niewiele jednak zostaje z tego w głowie na dłużej, niestety.

Netula_CK | 2016-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2016

NVC to coś, czego chciałabym się nauczyć. Nie będzie to łatwe, bo stosowanie samego schematu komunikacji na nic się zda, jeśli nie zmieni się sposób myślenia. To w głowie powinny najpierw zajść zmiany, które później będą werbalizowane.

Wiem, że NVC działa. Rozpoczęłam pracę w przedszkolu, w którym w ten właśnie sposób mówi się do dzieci w sytuacjach konfliktowych. I byłam szczerze zdziwiona, jak szybko osoby w tym wieku potrafią wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron. Wiem, wpadam tutaj w pułapkę M. Rosenberga, opisaną skądinąd w tej książce – w pułapkę myślenia o dziecku jako osobie, która nie jest jeszcze zdolna do samodzielnego podejmowania świadomych i dobrych dla niej decyzji. Zaprzestanie takiego myślenia nie jest łatwe, sami w większości sama zostałam (jak łatwo o pułapki językowe! Mów w swoim imieniu!) w tym duchu wychowana, ale jest też kluczowe, jeśli NVC ma zadziałać. Na początku może to wszystko wydawać się nienaturalne, ale jak mawiał Gandhi, cytowany...

ToRn | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018