Przestrzeń dla rodziny

Rom for familien
978-83-62445-15-8
wychowanie dzieci,
mantra

Oto kolejna znakomita książka Jespera Juula. Ten autor nikogo nie poucza, po prostu dzieli się z nami swoim bogatym doświadczeniem. Najbardziej lubię fragment, w którym mówi o sztuce rozmowy. W kilku zdaniach zawiera się opis tego, co w naszych relacjach z dziećmi najważniejsze: wspólny czas, zaangażowanie, otwartość, odwaga, ciekawość, umiejętność słuchania, szacunek. Justyna Dąbrowska,...

Justyna Dąbrowska, psycholog, redaktor naczelna miesięcznika ,,Dziecko``
Z tej książki mówi do mnie ktoś, kto zna życie od podszewki i uczył się go nie tylko z książek, ale od ludzi, których spotkał i uważnie wysłuchał. Jesper Juul nie zgadza się ani na surowe i bezrefleksyjne reguły wychowawcze – „Tak trzeba, tak wypada, tak nie wolno” - ani na przesadny liberalizm, który odbiera rodzicom głos i prawo decydowania w rodzinie. Przekonuje jednak, że warto zaufać dzieciom i uważnie słuchać tego, co mówią. Wszystkich członków rodziny namawia do prawdziwego dialogu, w którym każdy ma głos – także dzieci.
Zofia Aleksandra Żuczkowska, trenerka Porozumienia bez Przemocy

źródło opisu: Wydawnictwo Mind, 2012

źródło okładki: www.wydawnictwomind.pl

never2windy | 2016-06-09
Przeczytana: 03 czerwca 2016

"Wartościowa rozmowa to taka, w której obie strony mówią o sobie. Rodzice powinni czasem pomyśleć: gdyby to nie moje dziecko tu siedziało, ale moja najbliższa przyjaciółka, to co chciałbym jej powiedzieć?" No właśnie, to trochę co innego, niż pytanie "Jak było w szkole?", powtarzane jak mantra każdego dnia i bardzo często pozostające bez odpowiedzi. Chyba że zdawkowe "OK" uznamy za odpowiedź... Jak często w naszych relacjach z dziećmi postępujemy podobnie i z podobnym skutkiem? Chyba zbyt często.

Jesper Juul w rozmowie z Moniką Olien odkrywa przed nami, jak fundamentalnie może zmienić się relacja rodziców z dziećmi, jeśli spojrzymy na nią inaczej niż podpowiada nam nasze wychowanie i popularne przekonania, które przyjęliśmy za własne i teraz ślepo ufamy w ich słuszność. Każda interakcja z dzieckiem jest ważna. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, jak wygląda świat oczami dziecka na każdym etapie jego rozwoju i jak my, rodzice, możemy reagować i działać, by nie zniszczyć w...

spacer_biedronki | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, E - book
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

To ważna książka, bo jeszcze raz uświadamia nam jak ważne w każdej relacji jest zaufanie i słuchanie. Szczerość ,która jest pochodną uważności na innego. I choć chwilami z Juulem się nie zgadzam, to w większości nie mogę nie przyznać mu racji. Warto sięgnąć by bardziej zrozumieć przestrzeń w której żyjemy i którą tworzymy codziennie .

książek: 1937
linka35 | 2017-09-06
Przeczytana: 04 września 2017

Jeśli ktoś już miał wcześniej styczność z książkami Juula nie będzie bardzo zaskoczony treścią. Wywiad rzeka, w którym autor dość jasno i logicznie wyjaśnia swoje podejście do wychowania i życia rodzinnego. Według mnie, fanki, jest to kolejny puzzel w układance składającej się na obraz jaki chce nam przedstawić Juul. Z pewnością kilka fragmentów znów na jakiś czas zagości w mojej pamięci.

Dorota | 2016-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 lipca 2016

Książka dobrze wpisująca się w nurt rodzicielstwa bliskości. Dająca nową perspektywę na rodzicielstwo. Zapraszająca do budowania autentycznej bliskości z naszymi dziećmi, bliskości opartej na szacunku i zaufaniu.
W praktyce jest to wywiad rzeka między dwojgiem rodziców.

Osobiste refleksje dotyczące budowania więzi zebrane są w blokach tematycznych i zaprezentowane formie spaceru po domu (sypialnia, salon, kuchnia, pokój dziecięcy, pokój nastolatka...). Opowiadają pewną historię rodziny od momentu oczekiwania na dziecko do chwili, gdy rodzice odkrywają, że mają w domu zupełnie niezależnego nastolatka.

Ta książka jest moim pierwszym spotkaniem z Jasperem Juulem. Dobra, choć spodziewałam się jeszcze więcej.

Pozycja szczególnie interesująca dla rozwiedzionych rodziców.

letka82 | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2014