SELF-REG

Tłumaczenie: Natalia Fedan
Wydawnictwo: Mamania
Self-Reg: How to Help Your Child (and You) Break the Stress Cycle and Successfully Engage with Life
mamania

Na naszych oczach, wbrew obiegowej opinii o bezstresowym wychowaniu, dorasta pokolenie dzieci i młodzieży, które na co dzień zmaga się ze zbyt wysokim poziomem stresu. W rezultacie mamy wśród młodej generacji eksplozję problemów emocjonalnych, społecznych, zdrowotnych, kłopotów z zachowaniem i uczeniem się. Niewielu rodziców jest w stanie rozpoznać ukryte stresory, z którymi borykają się ich dzieci.

"SELF-REG" to przełomowa książka dla rodziców, w której Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie. Identyfikacja i zarządzanie emocjami pozwalają dzieciom powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju.

Opanowanie umiejętności samoregulacji wesprze dziecko w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami, nauczy przezwyciężać frustracje, lepiej się koncentrować, kontrolować impulsywność. Poprawia też umiejętność współpracy z innymi i zwiększa zdolność do uczenia się nowych rzeczy.

"SELF-REG" daje rodzicom przekonanie, że ich dziecko może w pełni zrealizować swój potencjał, jeśli tylko zaoferujemy mu narzędzia potrzebne do radzenia sobie ze stresem i presją współczesnego świata. Mocno poparte wiedzą naukową techniki Stuarta Shankera wywarły znaczący wpływ na dzieci i ich rodziców. Efektem programu przeprowadzanego przez autora wśród setek tysięcy kanadyjskich dzieci była znacząca poprawa w zakresie zachowania i osiąganych wyników w nauce.

źródło opisu: mamania.pl

źródło okładki: mamania.pl

Palia | 2017-08-28
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Książka self-reg to pozycja, do której regularnie wracam. Autor wyjaśnia różnice między dwoma podejściami do emocji: samokontrolą (tłumieniem/kontrolowaniem emocji) a samoregulacją (zarządzaniem/regulowaniem emocji). Szeroko opisuje to drugie podejście. Książka wpłynęła na mój sposób postrzegania "trudnych" zachowań dzieci (i dorosłych) takich jak nieopanowane napady złości albo zamknięcie się na tłumaczenie/argumenty. Metoda self-reg opracowana została w oparciu o najnowsze badania dotyczące ludzkiego mózgu. Dla mnie to nieoceniona pomoc w radzeniu sobie z moim własnym stresem.

książek: 1981
Asia-Polihymnia | 2018-09-16
Przeczytana: 13 września 2018

Świetna pozycja dotycząca samoregulacji układu nerwowego u siebie i dziecka. Książka pokazuje, że samoregulacja jest ważniejsza niż samokontrola (wyprzedza ją, a czasem sprawia, że samokontrola "nie jest już potrzebna"). Pomaga uświadomić sobie dlaczego naszym dzieciom (a i nam samym również) tak ciężko czasem panować nad emocjami i dlaczego niektóre nasze sposoby na odpoczynek i relaks nie działają.

nata22 | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Zdecydowanie powinien mieć ją każdy z nas komu zależy na rozwoju w każdej płaszczyźnie. Kupiłam ją z myślą, o dzieciach,z myślą, że znajdę jakieś sposoby na lepszą, głębszą, bardziej refleksyjną pracę z nimi. Nie zawiodłam się. Niemal od pierwszej strony wstępu jestem nią zachwycona. Jest w niej zawarte tyle mądrych rad, uwag, spojrzeń, które tak naprawdę każdy mądry, dobry człowiek zna, aczkolwiek nie zawsze koniecznie o nich pamięta, czy tez je stosuje. Pozwala spojrzeć na zachowania naszych dzieci z zupełnie innej strony. Czy to że dziecko nie chce nas posłuchać, czy to, że dziecko jest "niegrzeczne", złośliwe, nieuprzejme jest tak w 100% spowodowane z ich szczerzej chęci zrobienia nam na złość, tym bardziej, że chwilę wcześniej czy też później, czy też innego dnia jest skore do nas przyjść i jakby nigdy nic pożartować, przytulić się, uśmiechnąć- czy te zachowania mogą mieć jakąś przyczynę- owszem tak, jest to czymś spowodowane, nieraz...

linka35 | 2017-08-29
Przeczytana: czerwiec 2017

Trudno o jakąś skrótową recenzję tej książki. Być może dlatego, że nie czyta się jej łatwo. Język jest bardziej naukowy niż w typowych "poradnikach", a ilość przypisów świadczy o podwalinach naukowych. A może dlatego, że myślenie o samoregulacji to cała filozofia, którą trzeba zrozumieć i chcieć się jej nauczyć. Zaczęłam ją czytać z myśl o tym, jak pomóc córce, kończyłam z myślą, wprowadzania samoregulacji we własne życie jako pomocy samej sobie. Mi osobiście zrewolucjonizowała myślenie.

Olka | 2018-03-06
Na półkach: Macierzyństwo, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2018

Książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic, bez względu na to czy dziecko jest bezproblemowe, czy wymagające. Zdecydowanie polecam.

Petra | 2018-04-20
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Trochę przegadana, jednocześnie zawierająca dużo praktycznych informacji. Niby oczywista a jednocześnie porządkująca i upraszczająca podejście do stresu. Podoba mi się również koncepcja przestymulowania i samoregulacji, opisana w odniesieniu zarówno do małych dzieci jak i do nastolatków. Dodatkowo rodzice dostają instrukcję obsługi samych siebie ;)

Michał | 2018-08-21
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Książka trafiła do mnie z polecenia - dużo informacji krąży o niej na forach rodzicielskich, traktujących o szeroko pojętym wychowaniu dzieci. Jako ojciec, sięgnąłem po nią z dużą ciekawością, ale po przeczytaniu stwierdzam z całą stanowczością, że nie trzeba być rodzicem, aby książka okazała się ciekawa i przydatna.

Stuart Shanker to emerytowany profesor Filozofii i Psychologii uniwersytetu w Yorku, założyciel i dyrektor naukawy Self-Regulation Institute; jego metoda samoregulacji została przyjęta i wprowadzona w wielu szkołach. Na kartach książki stopniowo ukazuje jak złożonym, skomplikowanym i zmiennym jest proces dorastania, dojrzewania i poznawania świata (zarówno w sferze zmysłowej jak i w sferze kulturowo-społecznej), oraz jak zbyt często mylnie interpretowane są zachowania dzieci i nastolatków. A od mylnej interpretacji zachowania jest już bardzo krótka droga do niesprawiedliwego traktowania, karania i podnoszenia poziomu stresu umysłom, które w danej chwili nie są w...

wiedzma | 2018-05-25

Książka bardzo godna polecania. Działająca wyciszająco. Idealna pozycja dla osób pragnących wychować dziecko w duchu rodzicielstwa bliskości(nie mylcie z wychowaniem bezstresowym). Ciekawe napisana, dająca realne wskazówki i też wspierająca. Wskazująca, że to nie przedszkolak jest złośliwy a że jego złość jest reakcją na drażniące czynniki. Sygnalizuje żeby szukać przyczyn, drążyć temat i nie odbierać niektórych rzeczy jako oczywiste. Warto :)

Ailime | 2017-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dziecko
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Wartościowa książka, chociaż jej objętość mogłaby być przynajmniej o połowę mniejsza: autor wielokrotnie się powtarza (jak to bywa w tego typu poradnikach), a dodatkowo mam wrażenie, że nie precyzuje sedna sprawy, tylko trzeba clue metody self-tego wyczytać między wieraszami.

Ilonar | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Dużo o negatywnym wpływie stresu, o nadmiernej stymulacji w dzisiejszych czasach o konieczności znalezieniu SPOKOJU.