Wyzwanie czytelnicze LC

Nowy wspaniały świat (audiobook)

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Audioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
7,57 (4356 ocen i 228 opinii) Zobacz oceny
10
381
9
937
8
905
7
1 280
6
479
5
256
4
33
3
67
2
6
1
12
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Brave new world
data wydania
ISBN
9788374956383
słowa kluczowe
powieść angielska
język
polski
dodał
Marcin

W czasie, kiedy rynek zalewają mniej lub bardziej udane książki i filmy przedstawiające różne wizje przyszłości, warto sięgnąć po prawdziwą klasykę gatunku, ukazującą się teraz w wersji audiobooka — doskonałą antyutopię Nowy wspaniały świat Aldousa Huxley’a, autora "Kontrapunktu" i "Niewidomego w Ghazie". Aktorka Karolina Gruszka swoją interpretacją doskonale podkreśla ironię zawartą w tytule,...

W czasie, kiedy rynek zalewają mniej lub bardziej udane książki i filmy przedstawiające różne wizje przyszłości, warto sięgnąć po prawdziwą klasykę gatunku, ukazującą się teraz w wersji audiobooka — doskonałą antyutopię Nowy wspaniały świat Aldousa Huxley’a, autora "Kontrapunktu" i "Niewidomego w Ghazie". Aktorka Karolina Gruszka swoją interpretacją doskonale podkreśla ironię zawartą w tytule, wprowadzając słuchacza w rzeczywistość Republiki Świata, której obywatele powstają w drodze sztucznego zapłodnienia i klonowania, i którzy od początku poddawani są psychologicznej i biologicznej „obróbce”. O ile sama idea przedstawiona w Nowym wspaniałym świecie jest ponadczasowa i nic nie traci na swej aktualności, o tyle konkretne projekty pisarza na aktualności nie tylko nie tracą, ile nawet zyskują: sztuczne zapłodnienie i klonowanie nie są już przecież futurystyczną wizją, ile faktem, podobnie jak wszechobecność narkotyków, seksu czy ogłupiających rozrywek.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010

źródło okładki: http://audioteka.com.pl/?page=nowywspanialyswiat

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (27815)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1355
Anika | 2013-05-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 maja 2013

Genialna antyutopia, która pomimo, że powstała ok. 80 lat temu zachowała świeżość i przenikliwość. Jej lektura sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad kondycją naszego społeczeństwa i kierunkiem, w jakim ono zmierza. Bardzo polecam.

książek: 2136
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 10 stycznia 2014

I teraz znów, po pół wieku, zabrałem się do czytania „Nowego Wspaniałego Świata”. Do rana czytałem, wyłem i tupałem z zachwytu podziwiając aktualność wizji po 80 latach. A więc, brawo Huxley, ząb czasu cię nie ruszył! Mądrości w tym dziele tyle, że trzeba samemu przeczytac, a ja zacytuję Huxleya tylko raz i to właściwie nie jego, bo cytującego innego, lecz temat jest dla mnie najważniejszy, bo jest nim STAROŚĆ. Otóż Huxley cytuje bliżej mi nieznanego filozofa francuskiego - Maine de BIRANA /1766-1824/, twórcy woluntarystycznej i spirytualistycznej metafizyki, który głosił koncepcję doświadczenia jako mistycznego aktu wewnętrznego; i ten filozof mówi:

„Człowiek się starzeje; odczuwa w sobie owe doznania słabości, apatii, niewygody, jakie towarzyszą posuwa niu się w latach; ...

książek: 292
Paco | 2016-01-17
Na półkach: Przeczytane, Synapsa
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Białemu krukowi, magiel dziejowy niestraszny.
Pralka zwana LC , nektar wyciśnie recenzjami swymi .
W tym wypadku nektar podniecenia i fascynacji..
Przytaczane są cytaty, na poparcie swego rozpłomienienia.
Żarliwe wywody ekscytacji.
I trudno się z tym nie zgodzić. W końcu to superhit.
Skoro tak, to ja po raz pierwszy, też się czymś podeprę.
Podeprę się Wikipedią, tak hojnie serwowaną, w co poniektórych opiniach.
A zatem, jak informuje nas w/w :

,, W 1982 roku, polski autor Antoni Smuszkiewicz w książce "Zaczarowana Gra" postawił wobec Huxleya zarzuty o plagiat. Smuszkiewicz pokazał tam podobieństwa między "Nowym Wspaniałym Światem" a dwiema powieściami science fiction napisanymi przez polskiego autora Mieczysława Smolarskiego, czyli "Miasto światłości" (1924) i "Podróż poślubna Pana Hamiltona" (1928). Sprawa rozpatrywana była przez PEN Club, nie doczekała się jednak rozwiązania i do dziś budzi kontrowersje.

Sam Smolarski również posądził Huxleya o plagiat. W otwartym Liście do...

książek: 1327
vampireheart | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2016

http://pikkuvampyyrinkirjamaailma.blogspot.com/2016/10/15-aldous-huxley-nowy-wspaniay-swiat.html

Pamiętam dokładnie lekcję języka polskiego w gimnazjum, podczas której omawiane były nieduże fragmenty "Nowego wspaniałego świata". Wspomniane passusy wywołały we mnie niemiłe wrażenie, które ciężko mi w jakikolwiek sposób zdefiniować, a także niechęć, wręcz odrazę względem autora. Być może byłam wówczas bardziej przepełniona ideami idealnego świata oraz ideałami swoich wizji na temat tego zagadnienia. Być może nie dostrzegałam podobieństwa między opisanym światem, a światem prawdziwym... Być może nie chciałam, być może bałam się zauważyć wspólność tych dwóch cywilizacji.

Huxley chodził mi po głowie już od dłuższego czasu. Być może podświadomie zaczęłam spostrzegać pewne zbieżności, choć nie jestem pewna, jaką miałam motywację ku sięgnięcia po tę pozycję. Jednak w końcu, po kilku latach, odważyłam się zderzyć raz jeszcze z "Nowym wspaniałym światem".

Wrażenie było...

książek: 421
Barbara Bąkowska | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Rok 2541 i ludzie w realiach tego czasu inwigilowani, programowani, faszerowani narkotykiem - somą. Człowiek wszak powinien być podporządkowany systemowi, manipulowany od chwili poczęcia, szczęśliwy, odpowiednio uwarunkowany, ukształtowany i godzący się na wszystko, do czego go przeznaczono. Świat, w którym ludzi pozbawia się moralności, emocji, uczuć, dostępu do sztuki, poezji, historii. Jednostki, które mają w sobie poczucie indywidualności są niewygodne, stanowią zagrożenie dla systemu, dla stabilizacji i wręcz utopijnej szczęśliwości społecznej.

"Nowy wspaniały świat", napisany w 1932 roku, a jakże wspaniale ukazujący cywilizację odległego, przyszłego świata.
Ogromny szacunek dla autora za wyobraźnię i zwrócenie uwagi czytelnika na bardzo ważne aspekty dotyczące człowieka i jego natury...
Książkę A. Huxleya czytałam z zapartym tchem i z ogromnym zainteresowaniem.
Polecam.

książek: 1466
Arek | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

"Nowy wspaniały świat" to przerażająca powieść dystopijna.
Należy od wielu lat do klasyki, gdyż wydana była po raz pierwszy w 1932 roku, a już w następnym dostępna w polskim wydaniu.

Przedstawia Świat w roku 2541 n. e., czyli 632 ery Forda.
Ludzie nie rodzą się już żywo-rodnie, lecz zarodki są umieszczane w butelkach.
Owe zarodki poddawane są różnym zabiegom warunkowania, tak by z nich wyrośli ludzie którzy będą mogli dobrze służyć systemowi. Zarówno poprzez pracę, uległość wobec ideologii czy konsumpcjonizm.
Każdy aspekt życia jest przewidziany w programie tej nieludzkiej idei.
W jej myśl ludzie należą do wszystkich, to znaczy że nie mają mieć stałych partnerów ale ciągle muszą ich zmieniać.
Każdy musi być zadowolony, a jeśli tylko zaczyna się smucić lub co gorsza myśleć, dostaje na to chemiczne antidotum.

Książkę niestety czyta się ciężko, ale to przez trudny temat.

"Ja tam wolę być nieszczęśliwy, niż pozostawać w stanie tej fałszywej, kłamliwej szczęśliwości, w jakiej się tu...

książek: 1301
Jarek Zawisza | 2018-01-04
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Ten człowiek napisał tę książkę w 1932 roku!
A świat który w niej wykreował wydawał się być czymś zupełnie abstrakcyjnym i obcym w tamtych czasach.

A teraz, kiedy budzę się rano i idę do pracy, piękni ludzie uśmiechają się do mnie z ulicznych obrazów, a ja powoli zaczynam zapominać... że to jedynie reklamy.
Kiedy jem obiad nie kontempluję już jego tekstury i smaku, myślę bezwiednie o tym co będzie jutro. A przecież jedyne życie jakie mam to, to które dzieje się teraz.
Jak żyć tą chwilą, kiedy cały świat mówi mi że JUTRO będzie lepiej, że już JUTRO będzie promocja. Mózg zalewany pomyjami bezużytecznych, skonstruowanych z pustki informacji głoduje pragnąc pokarmu prawdziwej wiedzy. A wszyscy wokół oferują mi tylko więcej, lepiej, taniej...
W 1932 roku pułapką był obóz lub wiezienie, teraz pułapka jest słodka, jest jak krem, krem nicości, słodycz pustego konsumowania. Nie myśl, nie czuj, kupuj...

Jeśli szukasz wartkiej akcji, to niestety nie jest ta książka.
Jeśli szukasz...

książek: 370
Łokieć_Pana_D | 2016-04-11
Na półkach: Przeczytane

Groźnym jest zło budowane planowo. Sterowane, wtłaczane, w błyszczące złotko obleczone. Jego barwa mało się różni od dobra, może więc z powodzeniem za takie uchodzić.
Wizja społeczeństwa szczęśliwego na siłę. Przeraża nie okrucieństwem, lecz rozmyciem granic. Brakiem innej opcji. Huxley jest subtelny. Przecież dajemy Wam, rządzonym, dobro. Tabletki szczęśliwości dajemy. Każdy dostanie. No prawie każdy. Zwolnienie od myślenia i prawa wyboru też Wam dajemy w pakiecie. My wybierzemy. Ustalimy co dobre. Kto jest "prawdziwym człowiekiem", a kto udaje. Kto w grupie lepszych, a kto z sortu gorszego.
Fajnie, że mądrzy ludzie już to opisali. Już nikt się przecież nabrać nie powinien. Dlaczego więc miewam wrażenie, że wizję Huxley'a poznaję raz jeszcze? Na żywo?

książek: 346
_____ | 2015-10-25
Na półkach: Wypożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2015

Motyw utopii i antyutopii niezmiernie mi się podoba wobec czego zaraz po 'Roku 1984' Orwella sięgnęłam po 'Nowy wspaniały świat' Huxleya.
Nie ma co się doszukiwać podobieństw, bo książki są różne. Jednakże nie ukrywam, że liczyłam na więcej. Owszem - świat przedstawiony przez autora jest w istocie idealny i doskonały, ale czegoś mi tu zabrakło. U Orwella był on przerażający przez co wciągał czytelnika i zachęcał do dalszego czytania. Tutaj momentami mi się dłużyło nie raz nie mogłam się odnaleźć i zrozumieć pojedynczych sytuacji choć całokształt jest logiczny i przemyślany. Pomysł dobry, ale jestem zdania, że mogłoby się go jeszcze bardziej rozwinąć. Niektórzy kłócą się tu o kwestię religijne i są zadania , że nie powinno się ich poruszać. Ja uważam, że było to nawet wskazane. Interesowało mnie gdzie podział się Bóg w tym 'idealnym świecie'. Niemniej Huxley ukazał do czego zmierza świat i co się z nim dzieje gdy staramy się za wszelką cenę go ulepszyć.
Być może gdyby nie...

książek: 1874
korcia | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Autor zabiera nas w podróż do świata, w którym wszyscy są szczęśliwi, nie ma chorób, cierpienia, nawet starość jest znośna. Ludzie przestali być żyworodni, młode pokolenia powstają w laboratorium, które czuwa nad tym, by nowy organizm odpowiadał potrzebom społeczeństwa. Wychowaniem dzieci zajmują się specjalne ośrodki, które od małego mają ich odpowiednio kształtować. Pomyślicie, że skoro każdego człowieka można wymodelować, to jest to świat ludzi pięknych i mądrych. Nic bardziej mylnego. Również tu znajdziecie ludzi niskich, brzydkich i głupich. W końcu ludziom inteligentnym łatwiej będzie zarządzać załogą złożoną z osób niezbyt rozgarniętych. W zależności od funkcji, jaką ma dana osoba pełnić, związanych z tym wymagań, warunków środowiskowych, tworzona jest jednostka o odpowiednich cechach fizycznych i psychicznych. Do tego łatwiej jest współpracować zespołom złożonym z bliźniąt, które mają podobny lub identyczny sposób myślenia. Dlatego w laboratorium tworzy się całe grupy...

zobacz kolejne z 27805 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Książki przepowiadają przyszłość

Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Na ogół nie wiemy, co przyniesie następny dzień, więc jak odgadnąć, jak będzie wyglądać świat za 5 lat? Za 10? Za 100? Wielu próbowało przewidzieć przyszłość, niektórym się to udało. Przedstawiamy zestawienie książek, które prezentują futurystyczne wizje i kierunki, w jakich może rozwijać się nasz świat.


więcej
Powstaje serial na podstawie „Nowego wspaniałego świata“

Przygotujcie sobie zapas somy, mole książkowe, bo właśnie powstaje serial na postawie „Nowego wspaniałego świata” - najsłynniejszej książki Aldousa Huxleya. Chwalmy Forda!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd