Chłopi. Tom I i II

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 779
1 181
1 114

Pierwsza to w literaturze polskiej powieść, której jedynymi bohaterami są chłopi, gdzie świat przedstawiony zamyka się w granicach jednej wsi, a dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, rytm prac polowych i wiejskich rytuałów.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na wyłączne potrzeby LubimyCzytac.pl

Degamisz | 2014-04-18

Jedna z niewielu książek w całym kanonie lektur którą przeczytałem z przyjemnością i bez oporów. Prawdziwa, uniwersalna historia, bogactwo opisów, realizm postaci - jednym słowem genialna.

Magda | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Przeczytałam tą książkę po raz drugi i po raz drugi jestem nią zachwycona, z ta tylko różnicą że teraz czytałam ją spokojniej , bez tej pierwszej chciwości i chyba lepiej ją zrozumiałam. Reymont stworzył prawdziwą epopeje wiejską i tak oddał klimat wsi,że można wręcz poczuć kolory zapachy emocje ludzkie. Jagna wielka famme fatale Lipiec po prostu mnie oczarowała.

kajsa | 2014-11-02
Przeczytana: 16 października 2014

No cóż...okoliczności nie sprzyjały prawdziwej lekturze tej książki.Nie należy ona do najłatwiejszych w odbiorze ze względu na język.
Duże wrażenie wciąż robi na mnie niezwykle wiarygodny wizerunek mieszkańców Lipiec i ich ogromne przywiązanie do ziemi oraz tradycji.

PABLOPAN | 2012-02-20

Nie wiem czy wypada oceniać "Chłopów" w kategoriach dobra, czy bardzo dobra. Z całą pewnością jest to powieść godna nagrody Nobla. Uważam, że warto przeczytać.

Magda | 2011-05-06

"Chłopi" Reymonta zachwycili mnie od pierwszego czytania:) Wiem, że książka ma swoich zwolenników i przeciwników. Uważam jednak, że wstyd nie znać tetralogii naszego noblisty.

Zdaję sobie sprawę, że długie i dokładne opisy przyrody mogą męczyć, ale zachęcam do wgłębienia się w nie. Reymont posiadał niezwykły dar przekazywania za pomocą słów szerokiej palety kolorów i całej gamy dźwięków.

Poza tym na uznanie zasługują dopracowane w każdym szczególe portrety psychologiczne głównych bohaterów. Moją ulubioną postacią jest Hanka, która przechodzi metamorfozę i uczy się, że należy walczyć o siebie i rodzinę.

Reymont w ciekawy sposób przedstawił problemy dręczące polską wieś na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki wykorzystaniu bohatera zbiorowego możemy zapoznać się z mentalnością mieszkańców Lipiec i ich poczuciem sprawiedliwości.

Należy także zwrócić uwagę na mistrzowskie opisy dawnych obyczajów i obrzędów (dziś niestety w większości zapomnianych). Najwięcej miejsca pisarz poświęcił...

Elżbieta | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Dopisuję tą książkę na moją półkę z arcydziełami przy okazji słuchania jej w wersji audio. To jedna z najwspanialszych obowiązkowych lektur jakie czytałam w szkole. Doceniona na świecie i uhonorowana Nagrodą Nobla, najwyższą światową nagrodą w dziedzinie literatury. Ze zdziwieniem odkryłam, że na tym portalu ma średnią ocenę niższą niż ostatnio czytana (niedokończona) przeze mnie szmirowata książka pani Moyes. Smutno mi z tego powodu,bardzo smutno.

breathless | 2010-08-28
Przeczytana: czerwiec 2010

Mam mieszane uczucia co do umieszczenia tej książki na liście lektur. Uważam "Chłopów" za rewelacyjną powieść o prozie życia - w pewnych momentach przygnębiającą, w innych wypełniającą nadzieją na lepsze jutro i poprawę życia. Fakt, że młodzież jest przymuszana do jej czytania nie wpływa dobrze na jej odbiór; po odklepaniu przepisowego I tomu niewiele osób zgłębia dalej losy mieszkańców Lipiec. Ja przeczytałam. Nie żałuję i na pewno powrócę jeszcze wiele razy do tej niezwykłej książki. To namacalna wręcz historia Nas, ludzi,to wspaniały portret dojrzewania i psychologiczna analiza kobiety, która z wygodnickiej panny jest przymuszona przez los do wzięcia swojego życia we własne ręce i podjęcia wiążących decyzji. Nie sposób tu nie przytoczyć jednych z bardziej przejmujących słów w literaturze: "Bieda łacniej przekuwa człowieka niźli kowal żelazo".

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Wspaniała powieść Reymonta!! Codzienne życie Lipiec i wielkie namiętności. Szkoda, że dzisiejsze pokolenie ma do tej książki tak obojętne czy wręcz negatywne nastawienie.

ChicaDeAyer | 2013-08-17
Przeczytana: 2011 rok

Powieść godna miana klasyku, wizytówki rodzimej literatury oraz nagrody Nobla. Monumentalny przekrój polskiej wsi XIX w., utrwalający obraz chłopa, trudy jego egzystencji i ten szczególny cykliczny tryb życia, wyznaczany przez pory roku. Chłopska epopeja to dzieło wielopłaszczyznowe, wielowątkowe i złożone - tym większy geniusz Reymonta, iż stworzył spójną całość, będącą nie tylko świadectwem tutejszego folkloru, ale i arsenałem prawd uniwersalnych.

ZARAZA | 2014-10-01
Przeczytana: wrzesień 2014

Przeczytałam tylko pierwszy tom, ponieważ tylko tyle obowiązuje mnie w szkole. Jednak "Chłopi" to powieść, która nie przypadła mi do gustu. Po pierwsze jest naprawdę wynudzająca, mimo że ma niektóre ciekawe momenty. Dodatkowo strasznie ciężko mi się ją czytało. Po prostu powieść nie dla mnie.