1 004
Boryna, nagroda Nobla
klasyka
Krzysiek W

Inne wydania

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku. We wsi Lipce trwają jesienne prace polowe. Nikt nie spodziewa się mających wkrótce nadejść wypadków, które zaciążą na całej wiejskiej społeczności. Maciej Boryna, zaniepokojony losem swego gospodarstwa, podejmuje decyzję o małżeństwie. Jeszcze nie wie, że nadchodzi najbardziej nieszczęśliwy okres w jego życiu...

źródło opisu: Wydawnictwo Greg, 2010

źródło okładki: http://www.greg.pl/

Degamisz | 2014-04-18

Jedna z niewielu książek w całym kanonie lektur którą przeczytałem z przyjemnością i bez oporów. Prawdziwa, uniwersalna historia, bogactwo opisów, realizm postaci - jednym słowem genialna.

kajsa | 2014-11-02
Przeczytana: 16 października 2014

No cóż...okoliczności nie sprzyjały prawdziwej lekturze tej książki.Nie należy ona do najłatwiejszych w odbiorze ze względu na język.
Duże wrażenie wciąż robi na mnie niezwykle wiarygodny wizerunek mieszkańców Lipiec i ich ogromne przywiązanie do ziemi oraz tradycji.

PABLOPAN | 2012-02-20

Nie wiem czy wypada oceniać "Chłopów" w kategoriach dobra, czy bardzo dobra. Z całą pewnością jest to powieść godna nagrody Nobla. Uważam, że warto przeczytać.

Magda | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Przeczytałam tą książkę po raz drugi i po raz drugi jestem nią zachwycona, z ta tylko różnicą że teraz czytałam ją spokojniej , bez tej pierwszej chciwości i chyba lepiej ją zrozumiałam. Reymont stworzył prawdziwą epopeje wiejską i tak oddał klimat wsi,że można wręcz poczuć kolory zapachy emocje ludzkie. Jagna wielka famme fatale Lipiec po prostu mnie oczarowała.

breathless | 2010-08-28
Przeczytana: czerwiec 2010

Mam mieszane uczucia co do umieszczenia tej książki na liście lektur. Uważam "Chłopów" za rewelacyjną powieść o prozie życia - w pewnych momentach przygnębiającą, w innych wypełniającą nadzieją na lepsze jutro i poprawę życia. Fakt, że młodzież jest przymuszana do jej czytania nie wpływa dobrze na jej odbiór; po odklepaniu przepisowego I tomu niewiele osób zgłębia dalej losy mieszkańców Lipiec. Ja przeczytałam. Nie żałuję i na pewno powrócę jeszcze wiele razy do tej niezwykłej książki. To namacalna wręcz historia Nas, ludzi,to wspaniały portret dojrzewania i psychologiczna analiza kobiety, która z wygodnickiej panny jest przymuszona przez los do wzięcia swojego życia we własne ręce i podjęcia wiążących decyzji. Nie sposób tu nie przytoczyć jednych z bardziej przejmujących słów w literaturze: "Bieda łacniej przekuwa człowieka niźli kowal żelazo".

ZARAZA | 2014-10-01
Przeczytana: wrzesień 2014

Przeczytałam tylko pierwszy tom, ponieważ tylko tyle obowiązuje mnie w szkole. Jednak "Chłopi" to powieść, która nie przypadła mi do gustu. Po pierwsze jest naprawdę wynudzająca, mimo że ma niektóre ciekawe momenty. Dodatkowo strasznie ciężko mi się ją czytało. Po prostu powieść nie dla mnie.

Magda | 2011-05-06

"Chłopi" Reymonta zachwycili mnie od pierwszego czytania:) Wiem, że książka ma swoich zwolenników i przeciwników. Uważam jednak, że wstyd nie znać tetralogii naszego noblisty.

Zdaję sobie sprawę, że długie i dokładne opisy przyrody mogą męczyć, ale zachęcam do wgłębienia się w nie. Reymont posiadał niezwykły dar przekazywania za pomocą słów szerokiej palety kolorów i całej gamy dźwięków.

Poza tym na uznanie zasługują dopracowane w każdym szczególe portrety psychologiczne głównych bohaterów. Moją ulubioną postacią jest Hanka, która przechodzi metamorfozę i uczy się, że należy walczyć o siebie i rodzinę.

Reymont w ciekawy sposób przedstawił problemy dręczące polską wieś na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki wykorzystaniu bohatera zbiorowego możemy zapoznać się z mentalnością mieszkańców Lipiec i ich poczuciem sprawiedliwości.

Należy także zwrócić uwagę na mistrzowskie opisy dawnych obyczajów i obrzędów (dziś niestety w większości zapomnianych). Najwięcej miejsca pisarz poświęcił...

ChicaDeAyer | 2013-08-17
Przeczytana: 2011 rok

Powieść godna miana klasyku, wizytówki rodzimej literatury oraz nagrody Nobla. Monumentalny przekrój polskiej wsi XIX w., utrwalający obraz chłopa, trudy jego egzystencji i ten szczególny cykliczny tryb życia, wyznaczany przez pory roku. Chłopska epopeja to dzieło wielopłaszczyznowe, wielowątkowe i złożone - tym większy geniusz Reymonta, iż stworzył spójną całość, będącą nie tylko świadectwem tutejszego folkloru, ale i arsenałem prawd uniwersalnych.

Roman Dłużniewski | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Wspaniała powieść Reymonta!! Codzienne życie Lipiec i wielkie namiętności. Szkoda, że dzisiejsze pokolenie ma do tej książki tak obojętne czy wręcz negatywne nastawienie.

Dodi | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Czytanie tej książki polecam każdemu, kto ma problemy z zasypianiem. I wcale nie żartuję... Mimo iż starałam się czytać ją w ciągu dnia, kiedy byłam w większym stopniu pełna energii, niż znużona, po paru stronach tej książki marzyłam jedynie o tym, bo się przespać, gdyż powieki same opadały ciężko na me oczy.
Co do samej treści to również nie zachwyca. Cały czas szukam lektury, która obali stereotyp mówiący, iż KAŻDA lektura szkolna jest nudna, beznadziejna i niegodna przeczytania, jednak niestety póki co nie odnalazłam jeszcze takowej.

Wampir
    Władysław Stanisław Reymont
    Magazyn Histeria XX
    Władysław Stanisław Reymont, Grzegorz Gajek, Mateusz Skrzyński, Dagmara Adw...
    Komediantka
    Władysław Stanisław Reymont
Narodowe Czytanie „Quo vadis“

W pierwszy weekend września cała Polska będzie czytać „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ramach akcji czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Fredry, Trylogię o „Lalkę”.

Literacka Nagroda Nobla - obejrzyj ogłoszenie laureata

O godzinie 13:00 dowiemy się kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nazwisko laureata poda nowa sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius - pisarka i krytyk literacki. Zapraszamy do obejrzenia relacji na żywo w naszym serwisie.