W stronę Swanna

Okładka książki W stronę Swanna
Marcel Proust Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu (tom 1) Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] klasyka
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
klasyka
Cykl:
W poszukiwaniu straconego czasu (tom 1)
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Tytuł oryginału:
Du côté de chez Swann
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1974-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
czas wspomnienia podświadomość psychologia powieść
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
527
333

Na półkach: , ,

Książka „w stronę Swanna”, I tom cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, to powrót do klasyki, do literatury francuskiej. Cykl ten składa się z 7 tomów, z których pierwsze 5 tomów przetłumaczone zostały przez Boya-Żeleńskiego. Tłumaczenie ostatnich dwóch tomów w tym przekładzie nie przeczytamy, ponieważ tłumaczenia zaginęły w 1939 r. we Lwowie i do dziś nie zostały odnalezione. Tom 6 został przetłumaczony przez Macieja Żurowskiego, a 7 tom przez Juliana Rogozińskiego. Historia kołem się toczy i ten cykl również koło zatacza.

Motywem przewodnim tomu jest powrót do czasów dzieciństwa, młodości, czasu dorastania, dziecięcych marzeń i osób związanych z pierwszymi wspomnieniami tytułowego bohatera o imieniu Marcel. Dziecięce marzenia o byciu wielkim pisarzem, w tym tomie dopiero się wykluwają.
Tom „W stronę Swanna” ukazuje nam pierwsze wspomnienia i emocje towarzyszące głównemu bohaterowi, związane z domem rodzinnym w Combay, rodzicami, pierwsze zauroczenie jakie wywarła na chłopcu córka Swanna. Ich zabawy na Polach Elizejskich i uczucia Marcela, tak charakterystyczne dla czasu młodzieńczego dojrzewania. Poznajemy dokładniej historię Swanna i jego przyszłej żony Odety.

Właściwie nic takiego się nie dzieje. Powracają wspomnienia związanie z osobami, ulubionymi miejscami, pierwszymi dziecięcymi lękami i radościami. Wspomnienia które przywołało małe ciasteczko zamoczone w herbacie, zwane „magdalenką”.

Jednak jest coś, co w tej książce urzeka. Autor w sposób zaskakujący potrafi opisać banalną rzecz językiem bardzo poetyckim, przyrównać do innych rzeczy w sposób tak zaskakujący, że zdumienie i podziw dla tego pisanego, barwnego języka trudno opisać. Nie ma opisów sylwetek występujących osób. Zamiast tego, autor przywołuje postacie ze znanych obrazów Rembrandta, Tiepolo, El Greca, Giotta, i wielu innych wybitnych malarzy, aby łatwiej było ukazać plastycznie daną postać. Tę samą metodę stosuje gdy chce ujawnić nieuctwo danej osoby. Ich lekceważące opinie na temat ludzi ze świata kultury, wyższych sfer, uznanych za wybitne jednostki, mają, bez zbędnego wyliczania wad, pokazać braki w wykształceniu i wiedzy tych osób.

To wszystko urzeka ale tylko tych, którzy lubią delektować się pięknym, kwiecistym językiem, których powolna akcja nie nuży, i tych dla których paleta barw i symfonia dźwięków jest miłym dodatkiem wzmacniającym klimat dziecięcych wspomnień.
Tym razem książka „wysłuchana” bo papierową wersję dawno przeczytałam.
Mam problemy z oceną znając cały cykl. Czy oceniać poszczególne tomy, czy od razu dać te końcowe 10 gwiazdek.... A jednak, całość decyduje.

Książka „w stronę Swanna”, I tom cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, to powrót do klasyki, do literatury francuskiej. Cykl ten składa się z 7 tomów, z których pierwsze 5 tomów przetłumaczone zostały przez Boya-Żeleńskiego. Tłumaczenie ostatnich dwóch tomów w tym przekładzie nie przeczytamy, ponieważ tłumaczenia zaginęły w 1939 r. we Lwowie i do dziś nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 464
  • Przeczytane
    2 724
  • Posiadam
    830
  • Teraz czytam
    261
  • Ulubione
    179
  • Klasyka
    83
  • Literatura francuska
    61
  • Chcę w prezencie
    50
  • Do kupienia
    17
  • Literatura francuska
    17

Cytaty

Więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także