Pod brzemieniem mego losu

Hyperion oder der Eremit in Griechenland; Sämtliche Werke und Briefe
Róża_Bzowa

Zawiera:
- Hyperion;
- Listy (wybór listów z: [Sämtliche Werke und Briefe, etc.]).

Opracowanie: Anna Milska i Wanda Markowska.

betelgeuze | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Bardzo okrężną drogą dotarłem do "Hyperiona" Holderlina i do jego listów. Nie czytywałem poezji, cenię natomiast listy i ta książka nie zmieni moich preferencji, aczkolwiek mam świadomość, że to, co czytałem ma ponad 200 lat. Zarówno listy jak Hyperion są zapisem tragicznego życia twórcy odrzuconego przez świat. Jako taki - Holderlin wydaje się być jednym z wielkich patronów wszystkich niezrozumianych i odtrąconych. Jego los był tragiczny i poruszająca jest historia takiego talentu i wrażliwości wyłaniająca się z listów. Najbardziej ponure momenty znalazły się już w przypisach, a nie w samych listach. Aż trudno uwierzyć w jaki smutny sposób kończył życie taki poeta. Te kilka zdań z przypisów pozostaje w pamięci i rysuje w wyobraźni bardzo plastyczne wyobrażenia opuszczonego przez bliźnich idealisty.
Listy są ciekawe, choć dość ograniczone tematycznie. Korespondencja z ukochaną byłaby głównym, obok bezskutecznych usiłowań zawodowych, wątkiem książki. A przecież wśród korespondentów...

Goliardus | 2014-04-23
non | 2013-10-11