Pod brzemieniem mego losu

Okładka książki Pod brzemieniem mego losu Fryderyk Hölderlin
Okładka książki Pod brzemieniem mego losu
Fryderyk Hölderlin Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Hyperion oder der Eremit in Griechenland; Sämtliche Werke und Briefe
Czytelnik
1982-01-01
1982-01-01
Wanda Markowska, Anna Milska
Anna Milska Wanda Markowska listy literatura niemiecka

Książka jest świetna, ale niejednorodna - każdą część czyta się trochę inaczej:

1) Hyperion - wbrew pozorom nie jest to lektura trudna, czy jakoś bardzo wymagająca, ale ze względu na styl, polecam bardziej zaawansowanym miłośnikom literatury XIX w. "Hyperion" jest powieścią, ale jej wzniosły, uroczysty, poetycko-filozoficzny "vibe" sprawia, że potrzeba do tego tekstu trochę cierpliwości.

2) Listy Hölderlina - ciekawe świadectwo epoki, historia młodego, zdolnego niemieckiego literata z przełomu XVIII/XIX w.; w menu mamy problemy materialne, problemy z wydawaniem i publikowaniem twórczości, nieszczęśliwe życie osobiste, niezrozumienie i odrzucenie, etc. Każdy kolejny list zbliża do tragicznego finału, o którym można przeczytać z bardzo dobrego wstępu. Dla miłośników epoki lektura obowiązkowa, a przy tym niezbyt obszerna.

3) Listy Susette Gontard do Hölderlina - niewiele ich, ale powinien przeczytać każdy, kogo interesują historyczne romanse, teksty źródłowe z epoki, etc. Pewnie, że język i styl, jakim pisze pani Gontard do swojego kochanka wiele zawdzięcza przeczytanym lekturom, jest w nim dużo wczesnoromantycznych, czy sentymentalnych schematów, zwrotów, ale... Jest też w tych listach mnóstwo emocjonalnej szczerości, zaangażowania, tkliwości i zwyczajnej tęsknoty - momentami trudno się nie wzruszyć (o ile ktoś ma wrażliwe serduszko),zwłaszcza, że wiemy, jak nieszczęśliwie potoczyły się losy parki. Bardzo literacka historia, a przecież prawdziwa.

Książka jest świetna, ale niejednorodna - każdą część czyta się trochę inaczej:

Bardzo okrężną drogą dotarłem do "Hyperiona" Holderlina i do jego listów. Nie czytywałem poezji, cenię natomiast listy i ta książka nie zmieni moich preferencji, aczkolwiek mam świadomość, że to, co czytałem ma ponad 200 lat. Zarówno listy jak Hyperion są zapisem tragicznego życia twórcy odrzuconego przez świat. Jako taki - Holderlin wydaje się być jednym z wielkich patronów wszystkich niezrozumianych i odtrąconych. Jego los był tragiczny i poruszająca jest historia takiego talentu i wrażliwości wyłaniająca się z listów. Najbardziej ponure momenty znalazły się już w przypisach, a nie w samych listach. Aż trudno uwierzyć w jaki smutny sposób kończył życie taki poeta. Te kilka zdań z przypisów pozostaje w pamięci i rysuje w wyobraźni bardzo plastyczne wyobrażenia opuszczonego przez bliźnich idealisty.
Listy są ciekawe, choć dość ograniczone tematycznie. Korespondencja z ukochaną byłaby głównym, obok bezskutecznych usiłowań zawodowych, wątkiem książki. A przecież wśród korespondentów Holderlina przewijają się umysły największe nie tylko w Niemczech i nie tylko w tamtej epoce. Śledzić te znajomości było przyjemnością i jest jedynym z argumentów za sięgnięciem po tę pozycję. Te pisma są jednak bardziej poezją niż dokumentem/literaturą faktu. Wyszukana grzeczność robi wrażenie i ma duży urok, może szczególnie z racji tego, co stanowi krajobraz kultury codziennej XXI wieku. Hyperion okazał się w czytaniu trudny i jest dla mnie dokumentem estetyki, która przeminęła. Dla niespecjalistów do przeczytania odpowiednie (wystarczające) są wg mnie fragmenty, bo patos i mesjanizm i porywy najwyższych uczuć na kilkuset stronach bez najmniejszej przerwy, to jednak coś, co stoi całkowicie w poprzek wielu czytelniczym możliwościom (w tym moim). Pod sam koniec ogarnął mnie jednak jakiś żal, że widzę ostatnie strony. Chyba jednak żal dotyczył wartości, o które walczył Holderlin, a nie samej książki. Polecam listy. Hyperion do poznania zdecydowanie tylko we fragmentach.

• Literatura niemiecka
  • Reportaż / Wspomnienia
  • Zasługi listonoszy i posłańców
  • 1001 książek - do przeczytania
  • W mojej biblioteczce