Iskra

Tłumaczenie: Krystyna Chodorowska
Cykl: Siedem królestw (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Fire
klauduch444

Na dalekiej północy, w położonym w niedostępnych górach majątku mieszka Iskra - dziewczyna o nadzwyczajnej urodzie i włosach barwy ognia. Obdarzona zdolnością wnikania w umysły i ich kontrolowania wzbudza pożądanie, zazdrość, strach i nienawiść. Ją samą własna moc napawa obrzydzeniem. Wolałaby nie znać myśli i tajemnic innych ludzi. Pomimo swych niezwykłych zdolności stara się wieść normalne życie.

Spokój burzy pojawienie się w okolicznych lasach szpiegów i bandytów. Zbuntowani lordowie tworzą własne armie, by obalić młodego króla, ludzie lojalni wobec niego potrzebują pomocy dziewczyny w wykryciu spisku na życie monarchy. Wrogowie chcą ją schwytać, rozpoczyna się polowanie na Iskrę...

Czy zdoła umknąć wrogom i udaremnić plany buntowników? Czy złamie swoje zasady, by ocalić królestwo oraz przyjaciół, i nie stanie się przy tym potworem, jakim był jej ojciec?

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

Agnar Selvik | 2018-09-19
Przeczytana: 14 września 2018

Uwaga! Mogą pojawić się spoilery.

Cóż... względem "Wybrańców" to kotlet odgrzany na zjełczałym oleju. Ponownie ponadprzeciętna postać kobieca mająca "jakiś" przyjaciół którzy nie odgrywają żadnego znaczenia ani nie zostali wykreowani w ciekawy czy zapadający w pamięć sposób, a z czego jeden z nich podkochuje się bez wzajemności w głównej bohaterce która tym razem nie jest wybrańcem, lecz "potworem", co w zasadzie sprowadza się poza drobnymi szczegółami do tego samego poza tym że potworami są też niektóre zwierzęta czy owady, a które ze względu na kolorystykę są zapewne obrazem wizji Autorki na LSD. Występuje ponownie, a jakże rezolutna dziewczynka z którą Iska się super dogaduje oraz "książę z bajki" do którego może wzdychać w chwilach gdy zapomina że nic z tego nie wyjdzie bo przecież taki ktoś jak ona nie może i nie chce mieć dzieci (osobiste odczucia i poglądy Autorki?). Po raz kolejny mamy do czynienia z miałkim romansem, który o ile w "Wybrańcach" był niemiłym...

czytampowoli | 2018-01-28
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Mój ulubiony tytuł spośród książek przeczytanych w ostatnich latach. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tą historią. Losy głównej bohaterki, Iskry, są wciągające, i szkoda, że ta historia nie trwa 100 kartek dłużej.. wierzę, że następne tomy tej serii Cashore zostaną wydane jeszcze w Polsce.

Czytelniczka | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze :D
Przeczytana: 2015 rok

NAJLEPSZA KSIĄŻKA< JAKĄ W ŻYCIU PRZECZYTAŁAM!!

Ijon_Tichy | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Znacznie słabsza niż pierwsza część.

Magdalena | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić
Przeczytana: listopad 2016

Jesteś potworem. Jesteś potwornie piękna. Twoje życie nie jest łatwe i tak cudowne jak ty. Kim jesteś? Pięknym potworem, dzieckiem kobiety i pięknego potwora.

Taka właśnie jest Iskra, główna bohaterka powieści – pół człowiek, pół potwór. Została ona spłodzona przez Cansrela potwora – mężczyznę ze służką (człowiekiem), jedynego przedstawiciela rasy człekokształtnych potworów w tej północnej krainie. Po jego śmierci pozostała tylko ona. Inne potwory przypinają ptaki, ssaki, gady. Jednak Iskra jako jedyna jest człekokształtnym potworem i jest potwornie piękna. Samą swoją urodą powoduje pożądanie u mężczyzn i kobiet, wywołuje zachwyt na twarzach ludzi. Dla potworów innych gatunków stanowi „smaczny” kąsek. Działania jej ojca na niekorzyść Dolin a ku własnemu interesowi sprawiły, że choć nie zrobiła nic złego to ludzi jej nienawidzą. Oprócz urody ma jeszcze jedną zdolność, której panicznie boi się ona sama – zdolność kontrolowania umysłów innych istot i komunikowania się z nimi w...

Rozka13N | 2017-02-01

Książka ciekawa, ale bardziej podobała mi się pierwsza część. Coś nie było idealne. Możliwe, że gówna bohaterka. Spodziewałam się kontynuacji i wszędzie starałam się doszukać jej śladów. Być może to popsuło mi początek książki

wybuchowa247 | 2016-12-15
Przeczytana: wrzesień 2016

Nie mogę ukryć, że ta książka cholernie mnie zawiodła. NIE BYŁA ZŁA! Ale w porównaniu z ,,Wybrańcami" czyli pierwszym tomem tego cyklu wypadła słabo. I w porównaniu do pierwszego tomu, do tej nie wracam.

Historia mniej mnie porwała, a przez całą książkę czegoś mi brakowało. Piszę te recenzję dość długi kawałek po jej przeczytaniu i jedno mogę powiedzieć na pewno: Nie zapadła mi w pamięć. Uważam jednak, że warto ją przeczytać. Chodźby dla własnej opinii. Na pewno sięgnę też po kolejny tom :)

Dla mnie 6/10

Ejemka | 2016-08-20
Przeczytana: 2012 rok

Im dalej, tym dzieło to staje się brutalniejsze i muszę przyznać, że dość radykalnie zmieniło moje spojrzenie na świat i życie.
Czytałam tę książkę, mając około 10 lat i po raz pierwszy spotkałam się z miłością do dwóch osób równocześnie, dlatego wtedy nie przypadła mi do gustu.
Pomysł na główną bohaterkę jest bardzo dobry, chociaż jej wspomnienia o ojcu i kolejne przemyślenia oraz argumenty uciszające sumienie w pewnym momencie stały się męczące.
Myślę, że nie powinnam tej książki czytać tak wcześnie, a może znacznie lepiej bym ją zrozumiała i polubiła. Ogólnie całości należy się 6 gwiazdek.

Ichidia | 2016-07-06

Odrobinę słabsza część od swojej poprzedniczki. Dosyć przyjemna książka, ale nie na miarę bestsellera. Bohaterowie są do zniesienia, fabuła nawet wciągająca, a świat lekko nudnawy. Dzieło dobre na weekendowe wieczory.
Miłego dnia :)

marcHewka | 2016-07-01

Drugi tom trylogii Siedmiu Królestw nie ukazuje dalszych losów Katsy, tym razem akcja rozgrywa się kilka lat wcześniej, a głównymi bohaterami są Monsei Leck oraz potworzyca Iskra.
Książka bardzo dobra, czyta się szybko i przyjemnie. Moim zdaniem jednak ta część jest słabsza od pierwszej, autorka połączyła fantastykę z dziwnymi układami rodzinnymi prawie jak z „Mody na sukces” i wprowadziła zbyt wiele niepotrzebnych tragedii.