Geniusz

2013-01-29
2013-01-13
Marcin Mortka

2019 ocen

Damn, jak to się dobrze zestarzało. Gdybym nie wiedziała, nie powiedziałabym, że ta książka miała premierę przeszło dekadę temu. I choć przyznam, że początek nie wzbudził we mnie takiej ekscytacji jak oczekiwałam (chociaż spodziewałam się, że tak będzie, bo nie lubię cisnąć jednego tomu po drugim),to im dalej w las, tym było lepiej. A ta końcówka? Przepraszam, ale musze zrobić sobie kilka dni przerwy, bo boję się, że trzeci tom złamie mi serce. Ten już był temu bliski! Mam w planach dorwać wszystko spod pióra Marie Lu, bo potrafi mnie oczarować <3

Geniusz to drugi tom bestsellerowej serii dystopinej od Moondrive. Aby lepiej przybliżyć Wam o czym jest ta książka zamieszczę tu trzy zdania z opisu z okładki. (UWAGA! Może zawierać spoilery odnośnie pierwszego tomu!):

“Po dramatycznych wydarzeniach w Los Angeles Day i June uciekają do Las Vegas z nadzieją, że uzyskają pomoc od Patriotów – grupy buntowników pragnących obalić Republikę.”

“Patrioci szykują zamach na Andena, a główną rolę mają odegrać Day i June. On jest zdeterminowany, by zabić nowego Elektora, ona – by go ocalić.”

No cóż już chyba po samym opisie można domyślić się, że będziemy znowu przerabiać serię wątków z pierwszego tomu. No może z dodatkową warstwą świata przedstawionego – w “Geniuszu”, bowiem odkrywamy go niemal całkowicie.

Książkę czyta się na prawdę szybko. Styl autorki jest lekki, ale niektóre zachowania bohaterów.... nawet sama June zauważyła, że przecież znają się tak krótko... Gdzieś po dwóch trzecich zaczęłam się zastanawiać, gdzie oni pogubili rozumy, a potem przypomniało mi się, że mają piętnaście lat i niektóre kwestie trzeba im wybaczyć.

Podsumowując, fabuła mimo swojej powtarzalności wciąga i książkę pochłonęłam w dwa dni. Z pewnością sięgnę po trzeci tom. Może nie od razu, ale za jakiś czas na pewno.

Podobało mi się. O wiele bardziej niż "Legenda".
Dobrze rozpisany rozwój postaci. Akcja nie zwalnia, czyta się szybko.
No i ten tom był dla mnie o wiele mniej przewidywalny niż pierwszy 😁.

Słyszałam, że zakończenie 3 tomu łamie serce, boję się, bo mnie już zakończenie 2 tomu boli.

Podobało mi się. O wiele bardziej niż "Legenda".
Dobrze rozpisany rozwój postaci. Akcja nie zwalnia, czyta się szybko.
No i ten tom był dla mnie o wiele mniej przewidywalny niż pierwszy 😁.

Po nie do końca przekonującej pierwszej części, przepadłam dla tej historii!

Po nie do końca przekonującej pierwszej części, przepadłam dla tej historii!

Ten tom podobał mi się mniej niż poprzedni. Sam początek i zakończenie super, oraz postać Adena ale połowa książki nużąca i niesamowicie mnie usypialo jak uprzykrzyć bohaterom życie żeby nie być razem. Na plus więcej wątku politycznego. Mam nadzieję że 3 tom będzie lepszy 😁

Początek tej książki bardzo przypominał mi "Kosogłosa" z "Igrzysk Śmierci". Ale im dalej ją czytałam to miałam wrażenie, że czytam jakąś operę mydlaną, a nie fantastykę.
Bardzo się męczyłam z tym tomem, ale... nie tylko ja się męczyłam, bo również męczyła się autorka z jej napisaniem, i to mówi w posłowiu.
Plusem tego tomu, jak i poprzedniego jest kwestia polityczna. w tym tomie więcej dowiadujemy się na jakich zasadach stworzona jest Republika, co tak dokładnie stało się z "dawną" Ameryką? W 1 tomie dowiadujemy się szczątkowych informacji o tym świecie, priorytetem jest schwytanie Daya przez June - agentkę Republiki. W 2 tomie Day chce obalić Republikę z kilku ważnych przyczyn.
W "Geniuszu" jest ucieczka Daya i June, ale też dziecinne kłótnie, które według mnie całą fabułę nie popycha do przodu.
Strasznie w tym tomie wkurzała mnie June, była taka "kluchowata", chociaż w paru kwestiach miała rację, i ja jej biłam brawa. Jeśli chodzi o innych bohaterów to było w miarę ok. Ciekawą postacią, a zarazem intrygującą był Razor - mi osobiście on od początku nie pasował do Republiki, czułam, że on ma jakiś swój osobisty cel, lub ktoś mu coś obiecał.
Będę czytać kolejne dwa tomy, ponieważ po pierwsze chcę się dowiedzieć jak radzi sobie Anden, jako nowy Elektor przy boku - albo i nie - June. A po drugie chcę odhaczyć na swojej liście kolejną przeczytaną serię.
Ocena 5️⃣/1️⃣0️⃣🌟 przez melodramat jaki się odgrywał w tym tomie.

Plusem tego tomu, jak i poprzedniego jest kwestia polityczna. w tym...

Autorka przyznała się w posłowiu, że męczyła się pisząc tę część, no i zapewne dlatego ja też się trochę męczyłam podczas czytania. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, łącznie z wątkiem romantycznym, ale tutaj zaczęła się już z tego robić istna opera mydlana pod hasłem: "co by tu jeszcze wymyślić, żeby zakochana para bohaterów nie mogła być razem". Jeśli ten melodramat będzie się ciągnął przez dwa następne tomy, żeby na końcu ostatniego wreszcie się zeszli i "żyli długo i szczęśliwie", to ja chyba podziękuję. Szkoda, bo warstwa polityczna dosyć ciekawa i chciałabym się dowiedzieć, jak Anden będzie sobie radził z rządzeniem.

7 ⭐

Nie umiem ocenić tej książki jak należy. Jestem nią trochę rozczarowana bo "Legenda" podobała mi się o wiele bardziej. Była świetna rozrywka, a tu czytanie rozciągało mi się jak flaki z olejem.
Zakończenie dopiero było trochę satysfakcjonujące bo oczywiście długo i szczęśliwie nie wchodzi w grę w tego typu książkach dlatego czekałam aż coś pierdzielnie.

Będę kontynuowała "Patriotę" i chyba muszę zrobić to szybko bo nie mam takiego zapału do sięgnięcia kolejnego tomu jak poprzednio.

7 ⭐

Będę...

Szybko się czyta. Fabuła ciekawa i wciągająca.

Szybko się czyta. Fabuła ciekawa i wciągająca.

Tą serie na razie czyta mi się najmniej przyjemnie w porównaniu z innymi książkami Lu, jednak nadal ma w sobie coś przez co chce ją kontynuować. Nie potrafię się przywiązać do tych bohaterów, a Tess która tak lubiłam stała się męcząca.