Zimogród

Okładka książki Zimogród Kristin Cashore
Okładka książki Zimogród
Kristin Cashore Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Siedem królestw (tom 4) fantasy, science fiction
Siedem królestw (tom 4)
Winterkeep
Poradnia K
2023-10-11
2023-10-11
2021-01-19
Krystyna Chodorowska

Wyrusz w magiczną podróż do "Zimogrodu" w najnowszej powieści Kristin Cashore! Ta książka to prawdziwa uczta dla miłośników fantastyki, pełna niezwykłych przygód, tajemniczych mocy i niezwykłych bohaterów.
Cashore mistrzowsko kreuje świat, w którym magia wędruje wraz z bohaterami, a odwaga i determinacja prowadzą ich przez najtrudniejsze próby. Główna bohaterka, Bitterblue, to postać niezwykle silna i inspirująca, która stawia czoła wielkim wyzwaniom w celu ocalenia swojego królestwa.
"Zimogród" porusza wiele tematów, od przyjaźni i lojalności po akceptację i odwagę. To opowieść, która porusza serce i umysł, pozostawiając czytelnika z fascynującymi refleksjami nad naturą ludzką i siłą wspólnoty.
Jeśli kochasz fantastykę pełną magii, przygód i bohaterów, których nie da się zapomnieć, "Zimogród" Kristin Cashore jest książką dla Ciebie!
Recenzja pochodzi z mojego ig @zuziawydro

"Zimogród" - czwarty tom z serii "Siedem Królestw" autorstwa Kristin Cashore. Dzięki tej książce zanurzymy się ponownie w fantastyczny świat pełny tajemnic, politycznych intryg, miłosnych dram i magicznych zwierząt. Historia zaczyna się tajemniczym porwaniem oraz zaginięciem statku należącego do królestwa Bitterblue. Statek odwiedził Zimogród, ale nigdy nie powrócił. W tej części wyruszymy do nowo odkrytej części tego świata — Zimogrodu. Kraj, w którym panują demokracja i tolerancja. Można by powiedzieć państwo "idealne", ale czy na pewno tak jest? Jakie sekrety skrywa rząd i czy uda się znaleźć zaginioną załogę? > dowiecie się już z książki! Co mi się tutaj spodobało: to morskie zwierzęta i potwory, tajemnica błękitnych lisów i ich powiązanie z ludźmi oraz siostrzenica Katu — Lovisa. No i z pewnością do plusów mogę zaliczyć indeks bohaterów na końcu książki, gdyż zerkałam w niego parę razy, żeby przypomnieć sobie, kto jest kim. Ja szczerze uwielbiam poprzednie 3 tomy z tej serii, jednak "Zimogród" mnie trochę przynudzał. Czytałam go prawie 2 miesiące, a poprzednie książki pokonywałam w 2-3 dni. Pomimo że fabuła jest ciekawa, jak dla mnie zbyt długo rozkręcała się akcja. Właśnie dlatego moja ocena to 5/10. Polecam dla wszystkich miłośników książek Kristin Cashore :)

Lubię zagłębiać się czasem w świat, który tak bardzo różni się od tego, który nas otacza. Lubię zanurzyć się w klimat baśniowych krain, odrobiny magii, wydarzeń, które w codziennym życiu nie mają racji bytu. Dlatego też, gdy mam spadek nastroju, szare dni mnie przytłaczają, a realne wydarzenia powodują pojawienie się na twarzy marsowej miny, wybieram fantastykę, licząc na relaks i dobrą zabawę.

W tym już czwartym tomie z cyklu Siedem Królestw Kristina Cashore zabiera nas wraz z królową Bitterblue i jej oddaną świtą do Zimogrodu. To tam w tajemniczych okolicznościach zniknęli nie tylko jej dwaj posłowie, ale również kochanek. Królową Monsei doszły także słuchy o niecnym wykorzystywaniu kopalni królestwa przez rządy Zimogrodu. Ich nieuczciwe praktyki handlowe mogą doprowadzić do nieszczęścia. Do tej pory gród uchodził za krainę bardzo demokratyczną, technologicznie rozwiniętą, zamieszkałą przez wrażliwych, rozważnych, spokojnych ludzi dbających o przyrodę i porozumiewających się ze zwierzętami. Bitterblue zapragnęła osobiście poznać Zimogród i odkryć, co tak naprawdę kryje się za zaginięciem jej poddanych. W drodze do krainy już pod sam koniec rejsu zdarza się jednak nieszczęście. Nadeszła wielka fala, która zmiotła królową z pokładu. Wszelki słuch o niej zaginął. Jej wierna świta musi sama dojść do prawdy. Co odkryją?
Czy Zimogród to rzeczywiście kraina mlekiem i miodem płynąca?
Co wspólnego z wydarzeniami ma Lovisa, studentka politologii i córka prominentnych rodziców?

Uff! Dla ułatwienia i by czytelnik nie pozostał w przykrym stanie dezorientacji uprzykrzającym czytanie, Autorka zdecydowała się, by na końcu książki zamieścić spis postaci. To był strzał w dziesiątkę. Sama tam często zaglądałam, szczególnie że nie miałam czasu przysiąść do lektury „na jeden zamach”.

Mam ambiwalentne uczucia co do Zimogrodu. Niby czytało się przyjemnie i sympatycznie, ale nie mogę napisać, że zarywałam noce, by poznać kolejne rozdziały i samo zakończenie. Owszem było ciekawie, ale czuję pewien nieokreślony niedosyt. Może fabuła rozwijała się zbyt monotonnie i wolno, może akcja była częściowo przegadana i rozwleczona. Były momenty, w których puls przyspieszał, ale niestety bywały też takie, w których zwyczajnie zaczynałam ziewać. Pozytywnie zdziwił mnie fakt, że Autorka nawiązała w wydarzeniach do świata realnego; jego problemów ze zrozumieniem praw natury, dewastacji środowiska, potrzeb podjęcia działań ekologicznych, by wszystkim żyło się lepiej i bezpieczniej, a to uważam za ważne przesłanie. Sporym atutem tomu są też występujące w nim magiczne zwierzęta. Podmorskie stworzenia, rozumne, fantastyczne ryby czy błękitne lisy, które nawiązują telepatyczną więź z wybranym człowiekiem. Plusem jest również lekkość języka, delikatny humor no i oczywiście samo zakończenie, choć w jednym wątku było bardzo przewidywalnie i ciut cukierkowo. Iskra pozostaje więc moim ulubionym tomem cyklu Siedem Królestw.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PORADNI K.

"Zimogród" to już czwarty tom z serii Siedem Królestw.

Powrót do świata Bitterblue, Katsy, Po i Iskry dostarczył mi mnóstwo radości i uśmiechu, ale też pozostawił miejsce na melancholię, refleksję i inne emocje.

Czytanie tej książki było jak spotkanie po latach ze starymi przyjaciółmi, którzy okazali się tak samo wspaniali jak wcześniej. W ,,Zimogrodzie" poznajemy jednak także nowych bohaterów, w tym Lovisę, młodą, ciekawską dziewczynę, która zmuszona jest do podejmowania zbyt trudnych decyzji. Bo prawda jest taka, że w nowo odkrytej krainie dzieją się przerażające rzeczy, które będą wymagały dużej dozy odwagi i siły u wielu bohaterskich postaci. Też wielu magicznych zwierząt- także magicznych, niebieskich lisków, które potrafią czytać w myślach...

Romantycy także znajdą coś dla siebie- romans w stylu "Friends to lovers". Poznamy bowiem historię naszej ulubionej królowej, która oddaje serce ze wzajemnością. Miła, pocieszająca historia dwóch bliźniaczych dusz, które nagle zdają sobie sprawę, że pasują do siebie niczym dwa zagubione puzzle do układanki.

"Zimogród" to już czwarty tom z serii Siedem Królestw.

Ta książka,jak wszystkie poprzednie z tej serii ma wciągającą fabułę, kontynuując dalsze losy królowej, jej przyjaciół,a także nowych osób, które pojawiły się w tej części. Pośród wszystkich wydarzeń zawartych w tym tomie ukryte jest także przesłanie, które dotyczy naszego świata, w którym żyjemy, a także trudności w ludzkim życiu(ale do tego już trzeba dojść samemu). Zaskoczyło mnie to, że nawet powieści z gatunku fantasy mogą czegoś nauczyć, ponieważ wcześniej się z tym nie spotkałam.
Polecam więc zapoznawanie się z książkami, z różnych gatunków literatury, gdyż można w nich odkryć wiele ciekawych, a czasem i nawet zaskakujących rzeczy.

Bezsensowna część. Jaki ta seria ma cel? Nie wiem. Totalna strata czasu, bo ta książka absolutnie nic nie wnosi. Nie polecam.

W czwartym tomie serii Siedem królestw wracamy do historii, w której każdy ruch bohaterów wydaje się mieć znaczenie. Czym tym razem zaskoczy nas Kristin Cashore? Czy ponownie pląta nas w sieć niebezpieczeństw pozornie niemożliwych do pokonania?

Na początku odeślę Was do nadrobienia zaległości, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, ponieważ zachowanie chronologii jest tutaj niezwykle ważne. Co prawda kontynuacja jedynie dotyka tego co było wcześniej i wspomina wzmiankowo o naszych ulubionych postaciach, ale aby odpowiednio rozeznać się w świecie przedstawionym trzeba od początku podążać drogą wyznaczoną przez autorkę. Nie będziecie żałować jednak takiej podróży, ponieważ angażuje, odrywa od dnia codziennego i serwuje niezapomniane atrakcje bowiem fabuła do ostatniej strony wypełniona jest zwrotami akcji, zaskoczeniami a także przeciwnościami czyhającymi na bohaterów.

Zimogród budzi ciekawość, ponieważ wydaje się miejscem zupełnie innym niż ten znany królowej sąsiedniej Monsei. Wysłani na zwiady posłowie nie wracają jednak do królestwa, więc wciąż pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Bitterblue bierze sprawy w swoje ręce i wraz z Giddonem oraz Havą wyrusza do Zimogrodu. Niestety podróż nie będzie dla niej łaskawa, ponieważ wypadnie przez burtę i ślad po niej zaginie. Czy przyjaciele zdołają wypełnić jej misję? I dlaczego szesnastoletnia Lovisa Cavenda czuje wiszącą w powietrzu tragedię? Gdzie kryje się prawa? O tym przekonacie się sięgając po powieść, w której wszystko może się wydarzyć!

Przyznaję, że dawno nie bawiłam się tak dobrze podczas lektury fantasy jak w tym przypadku. Autorka zagrała najlepszą kartą, sięgnęła po intrygujące wątki, magii użyła subtelnie, ale w sposób tak nieszablonowy, że od początku chciałam poznać jak najwięcej związanych z tym niuansów. Cudowny wątek zwierzęcy, stworzenia morskie czy błękitne lisy bardzo mocno mnie kupiły i muszę przyznać, że cała fabuła oraz jej przesłanie wypadły w moich oczach najlepiej jeśli chodzi o całą serię (a dodam, że wszystkie tomy bardzo mi się podobały!).

Nie chcę Wam zdradzać fabuły, ponieważ uważam, że największą przyjemnością jest podróżowanie razem z Giddeonem, Havą i młodą Lovisą. Zapewniam jednak, że zdecydowanie warto dać szansę "Zimogrodowi", ponieważ kryje się tam wiele pułapek oraz tajemnic a czytelnik wraz z bohaterami wystawiany jest na nieustanne próby. Kristin Cashore stanęła na wysokości zadania, podbiła poprzeczkę i zaprosiła nas w sam środek wydarzeń, które wydają się mieć podwójne do, ale o tym musicie przekonać się już na własnej skórze.

Dobrze poprowadzona intryga, długo się rozkręcało, ale połączenie wszystkich wątków jest satysfakcjonujące. Na pewno autorka dobrze opisała nowe postacie, wzbudziły we mnie oczekiwane emocje. Też podobała mi się kompozycja tej części. Chyba najmocniej kłuły mnie opisy seksu. xD Ale nie mogę się doczekać kolejnej części!

Współpraca z @poradnia_k_wydawnictwo
Seria „Siedem królestw” to jedno z najprzyjemniejszych zaskoczeń jakie spotkało mnie w życiu. Nie przepadałam za bardzo za pierwszym tomem, według mnie był kiepsko napisany, ale dawałam szansę i od drugiej części było coraz lepiej i lepiej i w tej chwili jest to jeden z moich ulubionych cyklów.
Najbardziej lubię to, że autorka absolutnie niczego się nie boi. Bez lęku opisuje traumy spowodowane różnymi wydarzeniami, opisując młodych bohaterów pamięta o tym co w takim wieku myślą i robią nastolatki, a jej zabawa wykreowanym światem jest wprost magiczna.
W tej części poznajemy Zimogród, miejsce za oceanem, które jest o wiele bardziej rozwinięte niż Monsea, już nie mamy tu jedynie quasi średniowiecza, tym razem lądujemy w raczkującej nowożytności. Bitterblue odkrywa, że politycy z nowego świata nie są z nią szczerzy więc wyrusza z misją, ale po drodze odłącza się od swoich współpodróżników – co też czeka młodą królową?
W międzyczasie poznajemy Lovisę, studentkę, która na pozór wydaje się mieć idealne życie, ale to tylko przykrywka dla dużo mroczniejszych tajemnic. Chociaż to właśnie Lovisa potrafi najbardziej zirytować w tej części to jej wątki były dla mnie najbardziej zajmujące. Matka-tyran, lęki przed przyszłością, konieczność wyboru pomiędzy rodziną a to co jest słuszne – autorka wspaniale to wszystko oddała pamiętając, że jej bohaterka jest bardzo młoda.
Uwielbiam tę powieść, kolejny wspaniały tom z ciekawym opisem politycznych zagrywek oraz tego jak może wyglądać inny świat. Czekam z niecierpliwością na kolejną część!
~Idris

Współpraca z @poradnia_k_wydawnictwo
Najbardziej lubię to, że autorka absolutnie...

Zimogród to wyjątkowy kraj na wschodzie. Wydaje się być niemal idealnym. Panie tam spokój, przestrzegane są zasady demokracji, a ludzie potrafią rozmawiać ze zwierzętami morskimi, telepatycznie rozmowiać z lisami, a także latają sterowcami.

Królowa Monsei, krainy sąsiadującej z Zimogrodem wysła tam swoich posłów, którzy jednak nigdy nie wracają, a nawet ich statek tonie w tajemniczych okolicznościach. Co i dlaczego się tam wydarzyło?

Bitterblue sama zamierza się tego dowiedzieć i wraz z oddanym Giddeonem i siostrą Hava wyrusza w podróż. Podróż pełną wyzwań, zagadek, niebezpieczeństw.

Już na początku dzieje się coś strasznego, bo królowa wypada za burte i znika.
W Zimogrodzie odbywa się zatem inna historia. Młoda Lovisa córka polityków czuje, że coś jest nie tak i zamierza sama rozszyfrować sekrety. Czy jej się to uda?
Co dzieje się w pozornie idealnej krainie? Czy stało się z Bitterblue?

Wejdźcie w ten fantastyczny świat i odkryjcie wciągające, zagadkowe historie. To niebanalna, nietuzinkowa historia krowa pochłonie was bez reszty, zaskoczy, i dostawczy masy wrażeń.

• Po angielsku
  • Chcę mieć