Listy 1965-1996

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04482-7
listy, mrożek
jagarkar

Wydawnictwo Literackie kontynuuje wydawanie listów jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX i XXI wieku Sławomira Mrożka. Po opublikowaniu korespondencji z Janem Błońskim, Wojciechem Skalmowskim i Adamem Tarnem tym razem w nasze ręce trafią listy, jakie w latach 1965 – 1996 Sławomir Mrożek wymieniał z Erwinem Axerem – legendarnym reżyserem, założycielem Teatru Współczesnego w Warszawie.

Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się teatrem. Teatr jest bowiem głównym bohaterem zebranych tu listów. Relacja twórca - reżyser, okoliczności przygotowywanych premier, w tym słynnej inscenizacji Tanga, rozterki reżysera i dramaturga - niemal w każdym liście przewijają się takie właśnie tematy. Ale są też w tym tomie liczne i bardzo ciekawe informacje osobiste, refleksje o Polsce i Europie oraz żarty, a nawet plotki!

Znakomite świadectwo artystycznej przyjaźni!

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2216

almos | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Korespondencja wybitnego dramaturga i równie wybitnego reżysera teatralnego opowiada głównie o kulisach powstawania dramatów Mrożka oraz o okolicznościach ich wystawienia w Polsce i Europie. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru i twórczości Sławomira Mrożka, ale chyba tylko dla nich, bo rzecz jest dosyć hermetyczna, dla mnie bardzo ciekawa lektura.

Korespondencja wybitnych twórców polskiej kultury, którzy ściśle współpracowali ze sobą przez dziesięciolecia. Erwin Axer reżyserował sztuki Mrożka w swoim warszawskim Teatrze Współczesnym; wiele dramatów miało tam swoje prapremiery. Zaczęło się od 'Tanga', bodaj najlepszej sztuki Mrożka, którą wystawił Axer w 1965r., grali m.in. Michnikowski, Fijewski, Czechowicz. Przedstawienie było oszałamiającym sukcesem i obrosło legendą, niestety nie zachował się jego zapis. Przy okazji możemy poczytać o interpretacji 'Tanga' przez Axera: „Musi to być jakiś rodzaj życia nie tyle normalnego, ile codziennego. Codzienność burdelu, w którym ten,...

Mateusz R | 2016-08-19
Przeczytana: 23 lutego 2017