Listy 1965-1996

Okładka książki Listy 1965-1996 Erwin Axer, Sławomir Mrożek
Okładka książki Listy 1965-1996
Erwin AxerSławomir Mrożek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
278 str. 4 godz. 38 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2011-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-03-01
Liczba stron:
278
Czas czytania
4 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04482-7
Tagi:
listy mrożek
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1848
1500

Na półkach: , , ,

Korespondencja wybitnego dramaturga i równie wybitnego reżysera teatralnego opowiada głównie o kulisach powstawania dramatów Mrożka oraz o okolicznościach ich wystawienia w Polsce i Europie. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru i twórczości Sławomira Mrożka, ale chyba tylko dla nich, bo rzecz jest dosyć hermetyczna, dla mnie bardzo ciekawa lektura.

Korespondencja wybitnych twórców polskiej kultury, którzy ściśle współpracowali ze sobą przez dziesięciolecia. Erwin Axer reżyserował sztuki Mrożka w swoim warszawskim Teatrze Współczesnym; wiele dramatów miało tam swoje prapremiery. Zaczęło się od 'Tanga', bodaj najlepszej sztuki Mrożka, którą wystawił Axer w 1965r., grali m.in. Michnikowski, Fijewski, Czechowicz. Przedstawienie było oszałamiającym sukcesem i obrosło legendą, niestety nie zachował się jego zapis. Przy okazji możemy poczytać o interpretacji 'Tanga' przez Axera: „Musi to być jakiś rodzaj życia nie tyle normalnego, ile codziennego. Codzienność burdelu, w którym ten, co chce czegoś względnie normalnego, robi wrażenie wariata, a wariaci zachowują się normalnie.” (s.22).

Z kolei Mrożek pisze pięknie o swojej miłości do teatru: „Żadna sztuka nie jest tak zmysłowa, tak w pewnym sensie gruba, tak ordynarna, ale też żadna nie ma tylu możliwości poezji” (s.47). Ale ma też doświadczenia trudne, pisze w 1984r.: „Jestem świeżo po reżyserowaniu 'Ambasadora' w Niemczech. (…) Więc już nie jestem teatralną dziewicą. Rozdziewiczenie było brutalne – i późne, dopiero w 54 roku życia. Każdy autor dramatyczny powinien – takie powinno być Prawo – przynajmniej raz reżyserować własną sztukę. Dopiero kiedy przeżyje i jeszcze ma ochotę – [powinien] mieć licencję na pisanie dalszych sztuk.”(s.158).

Mowa jest w książce o kulisach powstawania wielu sztuk Mrożka, które widziałem albo na scenie albo w teatrze telewizji: Tango, Rzeźnia, Emigranci, Krawiec, Portret, Vatzlav, Ambasador, Garbus, Pieszo itp., itd.; zawsze owe dramaty urzekały humorem, głębią, przesłaniem filozoficznym, a ich premiery to były wielkie wydarzenia kulturalne. Teraz Mrożka w naszym teatrze praktycznie nie ma, w ogóle się go nie wystawia, jakiś młody reżyser powiedział pono, że jego sztuki są papierowe, mój Boże...

Są w książce inne smaczki, np. ciekawa charakterystyka Włochów, bo tam mieszkał Mrożek w latach 60., ale głównie mowa jest o teatrze. Rzecz jest zatem ciekawa dla miłośników teatru i twórczości Mrożka, do których mam zaszczyt się zaliczać, ale dosyć hermetyczna, nie wiem czy zainteresuje innych czytelników.

Korespondencja wybitnego dramaturga i równie wybitnego reżysera teatralnego opowiada głównie o kulisach powstawania dramatów Mrożka oraz o okolicznościach ich wystawienia w Polsce i Europie. To prawdziwa gratka dla miłośników teatru i twórczości Sławomira Mrożka, ale chyba tylko dla nich, bo rzecz jest dosyć hermetyczna, dla mnie bardzo ciekawa lektura.

Korespondencja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    5
  • Literatura polska
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • IV) Twórczość: S. Mrożek
    1
  • Film-teatr-aktorzy
    1
  • Przeczytane w 2018r.
    1
  • 9A) Literatura polska: 6) Literatura 1945-1989
    1
  • Wspomnienia/biografie...
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy 1965-1996


Podobne książki

Przeczytaj także