Szklana pułapka

Die Hard
83-85169-32-6
Bruce Willis, pułapka, potrzask
talka

"Szklana pułapka" - kasowy przebój Rodericka Thorpa uchodzi za najbardziej błyskotliwy thriller w dorobku tego nowego autora.Debiutował w 1961 roku, a sławę zawdzięcza powieści ,,Detektyw,,, którą pisał, będąc właśnie prywatnym detektywem, doskonale zapoznany z procedurami policji zbrodnią i handlem narkotykami.
Według powieści nakręcono film z Brucem Willisem w roli głównej.

źródło opisu: Wydawnictwo Ryton, 1992

Wkp | 2011-11-14

"Szklana pułapka" czy jak chce tego oryginalny tytuł "Nic nie trwa wiecznie", to kontynuacja nie znanej w Polsce powieści "The Detective" wydana w 1979r i pewnie nigdy nie stałaby się sławna gdyby nie pewien film z lat 80 - "Comando" z Arnoldem Shwarzenneggerem. Dlaczego? To właśnie ten film miał doczekać się kontynuacji, a że nie miano pomysłu, postanowiono wykorzystać scenariusz napisany przez Jeba Stewarta na podstawie tej powieści. Przerobić go nieco i nakręcić Comando 2, ale Shwarzennegger zajęty był akurat pracą nad "Czerwoną gorączką" postanowiono zrobić samodzielny film. Nikt jednak nie zamierzał tworzyć obrazu o 68 letnim weteranie Drugiej Wojny Światowej Josephie Lelandzie, który był główną postacią powieści, więc scenariusz trafił do poprawy, a nazwisko bohatera zmieniono (po przeszukaniu książki telefonicznej) na Johan McClaine'a. Ignorując jednocześnie film z Frankiem Sinatrą nakręcony na podstawie pierwszej części przygód Lelanda.
I tak w 1988r powstał legendarny już...

Marysieńka | 2012-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Niekiedy doskonała powieść przeniesiona na ekran traci - tak nieudaną wg mnie ekranizacją jest "Kod Leonarda da Vinci", który w postaci książkowej podobał mi się bardziej. W przypadku "Szklanej pułapki" akurat jest odwrotnie. Film z Brucem Willisem był hitem, bardzo lubię wracać do kolejnych części. Może dlatego tak się dzieje, że niektóre powieści wymagają żywego obrazu, dźwięku, żeby dopiero ożyć w naszej świadomości...Nie znaczy to, że nie polecam tej książki, jak najbardziej, polecam. Może inaczej odebrałabym ją, gdybym przeczytała, zanim obejrzałam film??? Każdy ma prawo do osobistego osądu po zapoznaniu się z lekturą...:)

książek: 1918
Vinga | 2016-11-25