Rzecz

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Wydawnictwo: Univ-Comp
The Thing

Fascynująca powieść Alana Deana Fostera na podstawie scenariusza Billa Lancastera do głośnego filmu Johna Carpentera.

Dwunastu ludzi sterroryzowanych przez niezidentyfikowane " Coś" przeżywa tragedię w warunkach zdradliwej Antarktydy.
Czy mają szansę przeżycia?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.krokiwnieznane.pl/2010/10/peter-watts/

Dobra_Komplementarne | 2015-04-14

Kilkunastu członków ekipy badawczej na jednej ze stacji naukowych gdzieś blisko Bieguna południowego spotyka parszywy los. Nie dość, że panuje potężna zamieć i są odcięci od świata, to w dodatku przyjdzie im zmierzyć się z nieznanym czymś. Dla wielu ujmujący mróz, paraliżujący strach oraz otaczająca śnieżna biel będą ostatnimi towarzyszami ich ziemskiej wędrówki.

Jak już wspomniałem, Akcja toczy się gdzieś na Antarktydzie, w pewnej stacji badawczej. A więc z jednej strony mamy wszechogarniającą „lodową pustynię” a z drugiej poczucie klaustrofobicznego zamknięcia. Bardzo ciekawy duet.

Jedną z cech świetnych książek jest to, że pomimo wcześniejszej znajomości fabuły (w mniejszym lub większym stopniu) czytając je, nadal dobrze się bawimy. Tak było u mnie, ponieważ wcześniej obejrzałem film i pamiętałem tę historię dość dobrze. Ale to w żadnym stopniu nie wpłynęło na wielką frajdę, jaką miałem podczas lektury.

Można by powiedzieć, że to taki science-fiction horror, choć dla mnie...

Matylda Saresta | 2019-03-01

Surowa i niezbyt lotna narracja podkreśla tylko klimat tej powieści, która jest chyba bardziej przerażająca niż film, ze względu właśnie na tą surowość.
ŚWIETNA atmosfera zagrożenia - nie wiadomo, kto jest kim... Poza tym zimno, mróz, pustka i bezradność.

Polecam!

marindek | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror

Świetna książka! Obowiązkowa pozycja dla fanów "The Thing" Johna Carpentera (trochę drażni mnie ten tytuł powieśći Fostera, jednak lepiej brzmi "Coś"). Klimaty odcięcia od cywilizacji to element, który najbardziej lubię w tego typu książkach. Atmosfera ciągłego napięcia, niepewność i beznadzieja sytuacji w której znalazła się grupa bohaterów oraz tytułowe "Coś" dopełniają wartości tej pozycji. Książka w kilku momentach różni się od filmu z 1982 roku, więc to kolejny powód by zapoznać się z "Rzeczą". Szkoda, że jest tak słabo rozpowszechniona, bo to naprawdę bardzo dobry horror z elementami sci-fi. Polecam każdemu

titek20 | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Pierwsza książka którą tak wysoko oceniłem, a jednocześnie pierwsza którą tak bardzo chciałem przeczytać. :) Mimo, iż sam film widziałem kilka razy, nie mogłem się doczekać aż zabiorę się do czytania tego tytułu. Szczęśliwy traf sprawił, że dostałem tą książkę na urodziny, natomiast czas pozwolił dopiero 3 miesiące po jej otrzymaniu, zagłębić się w tej wspaniałej, a zarazem i strasznej historii. Która muszę wspomnieć, że różni się w pewnych momentach z ekranizacją Johna Carpentera. Nie mam żadnych zastrzeżeń do tej książki, każda chwila z tą książką była dla mnie czymś wspaniałym. Z całych sił POLECAM.

ketyow | 2018-11-08
marijestmoja | 2018-04-19