Wawrzyniec Wspaniały

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Laurent le Magnifique
83-06-01455-3
Florencja, Włochy, Renesans

"Wawrzyniec Medyceusz uchodzi w historii za osobę pełną sprzeczności. Spośród postaci występujących na scenie Odrodzenia jest, być może, tą, która ma największą ilość różnorakich oblicz. Jego portrety wprowadzają w błąd. chciaż sam uważał się za bardzo brzydkiego, wydaje się nam ujmujący ze swoją kwadratową twarzą wygrawerowaną na medalu upamiętniającym spisek Pazzich, z twarzą znękaną cierpieniem, jaką ukazuje nam malowidło nieznanego autora czy też maska pośmiertna, tragiczna i żałosna zarazem."

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Artur Schodziński | 2015-03-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2015

Wawrzyniec, bez wątpienia wspaniały, ale o książce już tego powiedzieć nie można.
Po książkę sięgnąłem zachęcony opisem Wawrzyńca przedstawionym w “Udręce i ekstazie” Irvinga Stone’a.
Początek (właściwie czwarta część)strasznie nudny - wypisy z ksiąg rachunkowych rodziny. Później podobnie nudno - polityka i finanse. Dopiero gdzieś w połowie książki jest mowa o Wawrzyńcu, ale to też w odniesieniu do różnych innych spraw. Postać bohatera trzeba wręcz wyławiać z opisów wydarzeń związanych z Florencją. Dlatego też bardziej poznajemy historię Toskanii drugiej połowy XV wieku niż Wawrzyńca Medyceusza.

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane