Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu

Wydawnictwo: Moderski i S-ka
Les chateaux de la Loire au temps de la Renaissance
historia
MAD_ABOUT_YOU

Wyniosłe, pełne harmonii i malownicze zamki nad Loarą były scenerią wydarzeń jednego z najwspanialszych okresów w historii, odrodzenia. Wyniosłe ze znaczonej klęskami przeszłości, są świadectwem cywilizacji sławiącej radość i rozkose życia. Najstarsze z nich poznały nieszczęścia wojny stuletniej. Ofiarowały swoje szańce Karolowi VII, który potrzebował Joanny d'Arc, by dotrzeć z Chinon do...

Najstarsze z nich poznały nieszczęścia wojny stuletniej. Ofiarowały swoje szańce Karolowi VII, który potrzebował Joanny d'Arc, by dotrzeć z Chinon do Reims na swoją koronację. "Król Bourges" wrócił jednak do Doliny Loary, wiedziony upodobaniami i miłością.Choć nie przebrzmiały jeszcze echa krwawych i zaciętych walk, dla Loches nastał czas gier i zabaw w towarzystwie Agnieszki Sorel, kochanki króla. U podnóża upadających twierdz, które pełniły wcześniej funkcje więzień i strażnic wojskowych, zaczęły wyrastać dwory. Po zbudowaniu Plessis-les- Tours Ludwik XI z przyjemnościa korzystał z uroków prywatnej rezydencji. Zarówno tam, jak w Amboise, gdzie przebywała królowa z dziećmi, coraz więcej znaków zwiastowało nadejście nowych czasów.

źródło opisu: Moderski i S-ka, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Historię Francji zaczęłam poznawać tak trochę od końca. Od Ludwika XIV do współczesności jest bowiem znacznie bliżej, a historia wieku XVII i XVIII to temat szerzej omawiany w szkołach niż okres średniowiecza i renesansu. I mimo iż szkołę ukończyam już dawno, a na studiach zaczytywałam sie raczej Tacytem i Swetoniuszem, to przygodę z Francją i jej królami wolałam rozpocząć od najwybitniejszej i nie mniej kontrowersyjnej postaci (przynajmniej wg niektórych).
"Zaprzyjaźniwszy" się już z Ludwikiem postnowiłam poznać również kilku jego dzadków i pradziadków, a nawet prapradziadków :). I własnie tak trafiłam pod dworskie strzechy zamków nad Loarą.
Książka Cloulasa to długi ale niewykle interesujący, pełen szczególików i ciekawostek opis codzienności na królewskich zamkach. Autor nie skupia się wyłącznie na postaciach władców, poznajemy także ich żony, dzieci, kochanki, zaufanych ministrów, duchownych, ludzi nauki, poetów czy lokajów. Znajdziemy tu niemal wszystko, od informacji...