Wawrzyniec Wspaniały

Okładka książki Wawrzyniec Wspaniały Ivan Cloulas
Okładka książki Wawrzyniec Wspaniały
Ivan Cloulas Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Laurent le Magnifique
Państwowy Instytut Wydawniczy
1988-01-01
1988-01-01
83-06-01455-3
Wojciech Gilewski
Florencja Włochy Renesans

Praca ta to nie tylko portret jakże ważnego mecenasa artystów doby wczesnego renesansu ale i samej Florencji w jej rozkwicie. Znajdziemy tu opis w jaki sposób Medyceusze z dorobkiewiczów doszli do najwyższych urzędów Signorii, jak wyglądał system bankowy początków nowożytności i same mechanizmy rządzów republikańskiej Florencji. Na deser potężna dawka relacji między licznymi państewkami Italii. Król Neapolu, doża Wenecji, papież, król Francji, książę Mediolanu - wszystkich ich interesy krzyżowały się na Półwyspie a historia XIV-wiecznej Italii to wieczne spory, wojny i sojusze. Rewelacja.

W ostatecznym rozrachunku trochę rozczarowująca pozycja biograficzna poświęcona jednej z kluczowych postaci włoskiego renesansu. Wawrzyniec Wspaniały, pan Florencji i wielki mecenas renesansowej sztuki, z pewnością zasłużył na bardziej porywającą opowieść o swoim życiu. Książce Ivana Cloulasa przede wszystkim brakuje zapału literackiego, choć są pewne momenty wskazujące na to, iż autor posiadał pewien potencjał pod tym względem. Praca autora poszła jednak w innym kierunku i oto czytelnik dostaje do ręki pozycję mocno naukową, w której żywot sławnego Medyceusza „tonie” w zalewie różnych informacji historycznych dotyczących omawianego miejsca i czasu.

Praca Ivana Cloulasa skonstruowana jest z krótkich rozdziałów, z których każdy opatrzony jest zdradzającym zawartość tytułem wprowadzającym. Rozdziały te zajmują z reguły dwie, trzy strony, przez co książkę czyta się sprawnie, ale ma to też swoją wadę - otóż odbiorca nie jest w stanie wciągnąć się w narrację o życiu opisywanej postaci historycznej. Autor bardzo mocno skupia się na przytoczeniu możliwie szerokiego zbioru informacji faktograficznych, natomiast zupełnie ignoruje kwestię atrakcyjności swojego dzieła. Tym samym ani przez chwilę (może z wyjątkiem fragmentu poświęconego zamachowi na Wawrzyńca i jego brata) nie zostałem wciągnięty w wir wydarzeń i nie potrafię wykreować sobie „żywego” obrazu tego niezwykłego człowieka, jakim bez wątpienia był Wawrzyniec.

Ano właśnie, chyba największym grzechem Cloulasa jest to, że nie stworzył on żadnej przekonującej wizji swojego bohatera. Biografia postaci historycznych jest przede wszystkim interpretacją życia na podstawie dostępnego materiału źródłowego. I o ile co do tego drugiego elementu nie można za bardzo się przyczepić, gdyż książka przytacza całe mnóstwo faktów z życia Wspaniałego, o tyle pierwszy element właściwie nie istnieje. Króciutkie rozdziały zachowują porządek chronologiczny, ale nie przekuwają się w jakąś konkretność postaci Wawrzyńca, którą pisarz chciałby zaprezentować odbiorcy. Zatem autor relacjonuje, ale nie dokonuje interpretacji - oto sedno problemu. Tym samym lektura książki nie zostawiła we mnie jakichś głębszych śladów emocjonalnych w stosunku do postaci Wawrzyńca Wspaniałego, a przedstawiony pakiet historycznych faktów pewnie dość szybko wyparuje.

Tego, czego na pewno nie można odmówić książce, to solidności. Autor zbiera w biografii wszystkie elementy niezbędne do tego, aby poznać i zrozumieć dorobek Wawrzyńca Wspaniałego. Cloulas wychodzi tradycyjnie od zarysu historii Florencji oraz początków rodu Medyceuszy. Ten wstęp, naturalnie konieczny do zrozumienia sytuacji startowej Wawrzyńca, zajmuje jednak dość sporą część książki. Gdy natomiast przechodzimy do opisu życia Medyceusza, jest on mocno rozmyty przez inne kwestie, np. opis twórców oraz dzieł, które powstały w czasie mecenatu Wawrzyńca Wspaniałego, lub fragmenty dzieł bohatera książki. Tym samym biografia traci swoją spoistość, gdyż ma się uczucie zbyt szybkiego przeskakiwania po rozmaitych kwestiach, które autor uznał za stosowne opisać w swojej pracy. Tego typu wyliczanka raczej nie może pretendować do miana wielkiego i odkrywczego dzieła.

Podsumowując zatem, biografia Wawrzyńca Wspaniałego okazała się być do bólu poprawną pracą historyczną, z której można wynieść całkiem sporo informacji oraz faktów z życia pana Florencji, ale której sporo jednak brakuje do pełnokrwistej pozycji biograficznej. "Wawrzyniec Wspaniały" Cloulasa to w mojej ocenie ledwie ramowy zarys postaci, któremu brakuje głębszych i bardziej wyrazistych kolorów. Po prostu brak tutaj czysto ludzkiego podejścia, które przekułoby tego człowieka z odległej przeszłości w istotę bardziej zrozumiałą dla współczesnego odbiorcy. Zamiast tego otrzymujemy sprawnie napisane streszczenie jego żywota.

Spodziewałem się czegoś więcej po biografii jednego z najbardziej znanych Medyceuszy i jednej z bardziej znanych postaci Odrodzenia w ogóle. Dostaliśmy biografię poprawną, napisaną językiem giętkim, takim jakiego wymaga ta jakże bujna w produkty kultury epoka. To czego nie można wybaczyć autorowi, to rozproszkowanie treści na niezliczoną wprost ilość rozdziałów. Kiedy mamy już wrażenie, iż Cloulas rozwinie trochę bardziej swą myśl, wtem rozdział się kończy. Nie ma chyba w całej książce takiego, który liczyłby sobie więcej niż 5 stron, a większość ma raptem 3. Wszystko to powoduje wrażenie, że mamy do czynienia niejako z encyklopedycznym przedstawieniem rozwinięcia pewnych haseł, których z niewiadomych przyczyn autor nie chce refleksyjnie pogłębić. Muszę przyznać, że ogromnie żałuję tego, iż Cloulas nie poszedł śladem Jeana Heritiera, autora biografii prawnuczki Wawrzyńca - Katarzyny Medycejskiej. Książka ta, również wydana w serii BSL, mogłaby stanowić przykład dla wielu innych z tej serii - jak się pisze biografie. Wracając do książki o Wspaniałym, wypada jeszcze dodać uwagę odnośnie kompozycji treści. Autor najpierw scharakteryzował czynniki społeczno-gospodarcze czasów Medycejskich, począwszy od protoplasty rodu Giovanniego di Bicci, poprzez właściwego twórcę potęgi rodu Kuźmę (Kosimę) Starszego, aż po Wawrzyńca. Następnie zajął się dziejami politycznymi, a na koniec zostawił sobie kulturę. Mam wrażenie, iż taki układ nie jest trafny w tym przypadku. Chciałbym mieć do czynienia z treściwą, klasycznie chronologiczną i osadzoną na bogatym tle historycznym biografią wielkiego bankiera. Zamiast tego otrzymałem zarys (niech nikogo nie myli ilość stron, czcionka zastosowana przez wydawcę prawie podwoiła jej ilość) problemów, dosyć niezbornie ze sobą zestawionych. Jednym słowem, nie ujmując Ivanowi Cloulasowi niewątpliwego pisarskiego talentu, uważam że temat który postanowił opracować przerósł jego możliwości.

Kolejna pozycja z serii. Żadna mnie nie zawiodła, ta również. Opowieść o Wawrzyńcu z Medyceuszy, zwanym Wspaniałym. Autor zaczyna bardzo wcześnie – od biografii dziadka Kosmy, kreśląc piękną panoramę życia społeczno-politycznego Florencji i Włoch. Szybko dochodzimy do naszego bohatera, od samego początku człowieka barwnego, z pomysłami, człowieka tamtej epoki. W ogóle wielką wartością tej książki jest to, że przez osobę poznajemy epokę. Czasem spora liczba faktów, wydarzeń, osób może przytłaczać, a czynią to z pewnością zapisy z ksiąg rachunkowych, niemniej jednak takie elementy budują rzeczywisty obraz. Jedna parta książki pochłonęła mnie w zupełności – spisek na życie Wawrzyńca, opisany niezwykle barwnie. Próbowało mu dorównać zakończenie i relacja jaką miał nasz bohater z bardzo znanym dominikaninem. Książka warta swojego czasu!

Cenna pozycja, bo w języku polskim jest mało książek o Florencji, Toskanii, Medyceuszach. Dużo liczb, faktów, dat, nazwisk może zniechęcać, ale z drugiej strony dzięki temu staje się bardziej wiarygodna. Ja się wciągnąłem, może dlatego, że już posiadam jakąś wiedzę ogólną i od wielu lat interesuję się tym regionem i jego historią. W każdym razie przed wyjazdem albo po przyjeździe z Florencji lepiej sięgnąć po tę książkę niż jakikolwiek przewodnik.

Ciekawa biografia niewątpliwie jednej z barwnych postaci przełomu epok. Wawrzyniec był wybitną personą, zwiastującą renesans, co widoczne było w sposobie jego życia. Warta przeczytania pozycja.

Dzieje Wawrzyńca Wspaniałego przedstawione są w szerokim kontekście historycznym i społecznym. Podziw budzi erudycja autora oraz prosty i zrozumiały język. Choć to dzieło oparte w całości na faktach historycznych, dobre pióro i plastyczność opisów zdarzeń, powoduje, iż czytelnik, w czasie lektury czuje się Florentyńczykiem.

Wawrzyniec, bez wątpienia wspaniały, ale o książce już tego powiedzieć nie można.
Po książkę sięgnąłem zachęcony opisem Wawrzyńca przedstawionym w “Udręce i ekstazie” Irvinga Stone’a.
Początek (właściwie czwarta część)strasznie nudny - wypisy z ksiąg rachunkowych rodziny. Później podobnie nudno - polityka i finanse. Dopiero gdzieś w połowie książki jest mowa o Wawrzyńcu, ale to też w odniesieniu do różnych innych spraw. Postać bohatera trzeba wręcz wyławiać z opisów wydarzeń związanych z Florencją. Dlatego też bardziej poznajemy historię Toskanii drugiej połowy XV wieku niż Wawrzyńca Medyceusza.

• Biografie
  • Średniowiecze