Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu
- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Życie codzienne
- Tytuł oryginału:
- Les chateaux de la Loire au temps de la Renaissance
- Wydawnictwo:
- Moderski i S-ka
- Data wydania:
- 1999-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1999-01-01
- Liczba stron:
- 303
- Czas czytania
- 5 godz. 3 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8387505323
- Tłumacz:
- Michał Pireccy
- Tagi:
- Francja Ludwik XI Franciszek II Henryk III
Wyniosłe, pełne harmonii i malownicze zamki nad Loarą były scenerią wydarzeń jednego z najwspanialszych okresów w historii, odrodzenia. Wyniosłe ze znaczonej klęskami przeszłości, są świadectwem cywilizacji sławiącej radość i rozkose życia.
Najstarsze z nich poznały nieszczęścia wojny stuletniej. Ofiarowały swoje szańce Karolowi VII, który potrzebował Joanny d'Arc, by dotrzeć z Chinon do Reims na swoją koronację. "Król Bourges" wrócił jednak do Doliny Loary, wiedziony upodobaniami i miłością.Choć nie przebrzmiały jeszcze echa krwawych i zaciętych walk, dla Loches nastał czas gier i zabaw w towarzystwie Agnieszki Sorel, kochanki króla. U podnóża upadających twierdz, które pełniły wcześniej funkcje więzień i strażnic wojskowych, zaczęły wyrastać dwory. Po zbudowaniu Plessis-les- Tours Ludwik XI z przyjemnościa korzystał z uroków prywatnej rezydencji. Zarówno tam, jak w Amboise, gdzie przebywała królowa z dziećmi, coraz więcej znaków zwiastowało nadejście nowych czasów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 27
- 9
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Życie codzienne było, choć głównie Katarzyny Medycejskiej i Henryka III. Trochę też polityki, która była już mniej interesująca.
Życie codzienne było, choć głównie Katarzyny Medycejskiej i Henryka III. Trochę też polityki, która była już mniej interesująca.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistorię Francji zaczęłam poznawać tak trochę od końca. Od Ludwika XIV do współczesności jest bowiem znacznie bliżej, a historia wieku XVII i XVIII to temat szerzej omawiany w szkołach niż okres średniowiecza i renesansu. I mimo iż szkołę ukończyam już dawno, a na studiach zaczytywałam sie raczej Tacytem i Swetoniuszem, to przygodę z Francją i jej królami wolałam rozpocząć od najwybitniejszej i nie mniej kontrowersyjnej postaci (przynajmniej wg niektórych).
"Zaprzyjaźniwszy" się już z Ludwikiem postnowiłam poznać również kilku jego dzadków i pradziadków, a nawet prapradziadków :). I własnie tak trafiłam pod dworskie strzechy zamków nad Loarą.
Książka Cloulasa to długi ale niewykle interesujący, pełen szczególików i ciekawostek opis codzienności na królewskich zamkach. Autor nie skupia się wyłącznie na postaciach władców, poznajemy także ich żony, dzieci, kochanki, zaufanych ministrów, duchownych, ludzi nauki, poetów czy lokajów. Znajdziemy tu niemal wszystko, od informacji dotyczących posiłków, codziennej toalety, higieny, strojów, ceremoniału dworskiego, wychowania dzieci, chrztów, nocy poślubnych, uprawy ogrodów, a także zabaw z tańcami czy polowań. Niektóre z informacji mogą wydawać się nudne (np. spis dworskich tkanin i mebli, lista potraw dietetycznych, wystrój komnat),ale wprowadzają taką normalność i pokazują, że król, mimo iż pomazaniec boży, to i tak w pewne miejsca zwykł chodzić jeśli nawet nie sam, to przynajmniej piechotą.
Historię Francji zaczęłam poznawać tak trochę od końca. Od Ludwika XIV do współczesności jest bowiem znacznie bliżej, a historia wieku XVII i XVIII to temat szerzej omawiany w szkołach niż okres średniowiecza i renesansu. I mimo iż szkołę ukończyam już dawno, a na studiach zaczytywałam sie raczej Tacytem i Swetoniuszem, to przygodę z Francją i jej królami wolałam rozpocząć...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to