Kiki. Królowa Montparnasse’u

Kiki, reine du Montparnasse
83-7163-570-2
biografia, modelka, sztuka
Ola

Mówiono o niej "królowa Montparnasse'u", Jean Cocteau nazwał ją cesarzową Cyganów. Alice Prin, zwana Kiki, urodzona w małym burgundzkim miasteczku, stała się jedną z najsłynniejszych modelek XX wieku. Fotografował ją Man Ray i Brassa, malowali Foujita, Kisiing, Picasso, rzeźbili Calder i Gargalio. Ernest Hemingway napisał przedmowę do jej wspomnień. Z prostej dziewczyny przeistoczyła się w...

Fotografował ją Man Ray i Brassa, malowali Foujita, Kisiing, Picasso, rzeźbili Calder i Gargalio. Ernest Hemingway napisał przedmowę do jej wspomnień. Z prostej dziewczyny przeistoczyła się w gwiazdę Montparnasse'u, królującą w środowisku paryskiej cyganerii artystycznej.
Odtwarzając biografię Kiki de Montparnasse, Lou Mollgaard, duńska dziennikarka i modelka, oparta się przede wszystkim na wspomnieniach samej bohaterki oraz relacjach osób, które się z Kiki przyjaźniły lub ją znały. Na kartach tej ksiąźki pojawiają się postaci, które odcisnęły piętno na całej epoce: Marcel Duchamp, Man Ray, Chaim Soutine, Mol'se Kisiing, Jean Cocteau, Simone de Beauvoir Autorce udało się stworzyć żywy portret Kiki oraz świata paryskiej cyganerii okresu międzywojennego, kiedy stolica Francji była prawdziwą mekką światowej awangardy artystycznej.

BaskaB | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Ciekawa postać, nietuzinkowa biografia i mnóstwo nazwisk znanych z historii sztuki i nie tylko.

Ola | 2010-06-06

Ciekawa i wciągająca. Ukazuje w bardzo interesujący sposób życie bohemy artystycznej w Paryżu. Polecam.

kropka | 2016-08-29
dzejandzej | 2015-03-14