83-11-06868-2
historyczna
czarna_87

Bohaterem powieści "Pod Czarcim Kopytem" jest Stanisław Stadnicki zwany Diabłem z Łańcuta, postać autentyczna, żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku. Pamięć o jego zbrodniczych czynach przetrwała zarówno w legendzie, jak i różnych dokumentach historycznych aż do obecnych czasów.

źródło opisu: MON, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nitager | 2018-03-03

Fabularyzowana historia o Łańcuckim Diable – staroście Stanisławie Stadnickim, zwanym tak ze względu na swoje okrucieństwo i nieopisane zbrodnie, jakich się dopuścił.

Większość opisanych tu bohaterów, to postacie autentyczne, jak choćby sam Stadnicki, jego największy oponent Łukasz Opaliński, czy wreszcie Pers Macedoński, którego prawdziwe nazwisko nie przetrwało do naszych czasów. Tego ostatniego autor w powieści uczynił pocztowym rotmistrza Jacka Skoruta – postaci fikcyjnej – którego jednocześnie uczynił głównym bohaterem opowieści.

Powieść jest solidnie osadzona w wydarzeniach historycznych. Przytoczono tu treść wielu autentycznych dokumentów, zręcznie wplecionych w fabułę, co w znacznym stopniu uwiarygodnia całą historię. Znakomicie odtworzono też realia ówczesnych czasów, gdy „pan na grodzie był równy wojewodzie” i swoich praw, nieważne, czy należnych mu, czy nie, każdy dochodził na własną rękę, zwykle przy pomocy szabli i muszkietu.

Dzieje Jacka Skoruta, któremu autor...

mieszka | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Główny bohater pozytywny - Jacek Skorut - postać fikcyjna, wojak i prawy strażnik porządku, honorowy.
Główny bohater negatywny - Stanisław Stadnicki - postać autentyczna z przełomu XVI i XVII wieku, Diabeł z Łańcuta, pieniacz, łupieżca, sobiepanek.
Historyjka o awanturniku, przyjemna i obrazowa, zwłaszcza we fragmentach opisu bitew, grabieży i łupienia. W konwencji nieco sztywna, bez polotu, zbyt przykładna (partie zarysu historycznego - jak z podręcznika) - w każdym razie daleka od Przyłbic i kapturów, Nagich ostrzy...

Paździoch | 2013-12-29

Warchoły, pieniacze, sobiepany. Kłótnie i zajazdy, a w tle wątek miłosny.

Powieść o staroście Stadnickim, właścicielu zamku w Łańcucie, jego okrucieństwach, oszustwach i grabieżach.Walczące strony podjeżdżają się wzajemnie, palą, gwałcą i rabują, a wszyscy mają prawo, Boga i Rzeczpospolitą na ustach. Wartka akcja, dialogi jak w powieści detektywistycznej.

Jeśli ktoś lubi klimat serialu "Czarne chmury" to spodoba mu się także ta pozycja.

Anna | 2013-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2013

"Pod czarcim kopytem" to dla mnie nie tylko powieść o Stadnickim, zbóju jakich w historii wiele. To przede wszystkim dowód, że okolica w której mieszkam już 400 lat temu tętniła życiem. Spośród wersów przebijają fakty, których próżno szukać w pierwszym lepszym podręczniku, chociażby data największego corocznego rzeszowskiego jarmarku (23 kwietnia, na świętego Wojciecha) czy kary stosowane za kradzież pańskich raków.
Niektóre opisy sytuacji są rozbrajające. Pozwolę sobie zacytować jeden z nich, kiedy dobrzy szlachcice ścigali diabelskiego Stadnickiego: "Lis wymknął się z okrążenia, powiadomiony zapewne zawczasu o nadciągającym wrogu. Pozostał im tylko na pocieszenie pełen kocioł grochówki (...)".

czarna_87 | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Kolejna książka Kazimierza Korkozowicza, która bardzo mi się spodobała. Opowiada historię zbrodniczego życia Stadnickiego znanego jako "Diabeł z Łańcuta" oraz rotmistrza Skoruta, którego życiowym celem jest zemsta na Stadnickim za osobiste krzywdy. Książkę czyta się szybko, została napisana w sposób wciągający i ciekawy. Zmienne losy bohaterów zostały opisane w sposób dynamiczny, czasami zaskakiwała mnie niemoc prawa dawnej Rzeczypospolitej i rozpasanie szlachty, choć nie jest to przecież nowa informacja. Ogólnie polecam, zwłaszcza fanom autora i powieści historycznych.

Kasia | 2018-04-12
Na półkach: 2018, Przeczytane