83-11-06868-2
historyczna
czarna_87

Bohaterem powieści "Pod Czarcim Kopytem" jest Stanisław Stadnicki zwany Diabłem z Łańcuta, postać autentyczna, żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku. Pamięć o jego zbrodniczych czynach przetrwała zarówno w legendzie, jak i różnych dokumentach historycznych aż do obecnych czasów.

źródło opisu: MON, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paździoch | 2013-12-29

Warchoły, pieniacze, sobiepany. Kłótnie i zajazdy, a w tle wątek miłosny.

Powieść o staroście Stadnickim, właścicielu zamku w Łańcucie, jego okrucieństwach, oszustwach i grabieżach.Walczące strony podjeżdżają się wzajemnie, palą, gwałcą i rabują, a wszyscy mają prawo, Boga i Rzeczpospolitą na ustach. Wartka akcja, dialogi jak w powieści detektywistycznej.

Jeśli ktoś lubi klimat serialu "Czarne chmury" to spodoba mu się także ta pozycja.

Anna | 2013-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2013

"Pod czarcim kopytem" to dla mnie nie tylko powieść o Stadnickim, zbóju jakich w historii wiele. To przede wszystkim dowód, że okolica w której mieszkam już 400 lat temu tętniła życiem. Spośród wersów przebijają fakty, których próżno szukać w pierwszym lepszym podręczniku, chociażby data największego corocznego rzeszowskiego jarmarku (23 kwietnia, na świętego Wojciecha) czy kary stosowane za kradzież pańskich raków.
Niektóre opisy sytuacji są rozbrajające. Pozwolę sobie zacytować jeden z nich, kiedy dobrzy szlachcice ścigali diabelskiego Stadnickiego: "Lis wymknął się z okrążenia, powiadomiony zapewne zawczasu o nadciągającym wrogu. Pozostał im tylko na pocieszenie pełen kocioł grochówki (...)".

czarna_87 | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Kolejna książka Kazimierza Korkozowicza, która bardzo mi się spodobała. Opowiada historię zbrodniczego życia Stadnickiego znanego jako "Diabeł z Łańcuta" oraz rotmistrza Skoruta, którego życiowym celem jest zemsta na Stadnickim za osobiste krzywdy. Książkę czyta się szybko, została napisana w sposób wciągający i ciekawy. Zmienne losy bohaterów zostały opisane w sposób dynamiczny, czasami zaskakiwała mnie niemoc prawa dawnej Rzeczypospolitej i rozpasanie szlachty, choć nie jest to przecież nowa informacja. Ogólnie polecam, zwłaszcza fanom autora i powieści historycznych.

Vaderus | 2016-07-27
Tytus | 2016-03-10