Legendy i baśnie

Wydawnictwo: Śląsk
Śląsk, Morcinek, legendy, baśnie
Judyta

Zbiór baśni i legend śląskich: - Jak górnik Bulandra diabła oszukał - O Złotogłowcu, królu wężów z Goduli - O Karliku kowalczyku i śpiących rycerzach - O tym, jak śmierć była matką chrzestną - Podanie o Skarbniku - Przedziwna historia o zbójniku Ondraszku - O śpiących rycerzach w Czantorii - Żałosna historia o Meluzynie - Legenda o tarnogórskim dzwonie - Legenda o księciu Przemysławie...

Zbiór baśni i legend śląskich:
- Jak górnik Bulandra diabła oszukał
- O Złotogłowcu, królu wężów z Goduli
- O Karliku kowalczyku i śpiących rycerzach
- O tym, jak śmierć była matką chrzestną
- Podanie o Skarbniku
- Legenda o bladej cieszyniance
- O morowej dziewicy w Cieszynie
- O wojaku Zefliku ze srebrnym guzikiem
- O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem
- Przedziwna historia o dziewczynie o uśmiechniętych oczach

źródło opisu: Śląsk, 1984

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemek | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Fajne opracowanie legend z okolic Śląska Cieszyńskiego, świetne pod względem walorów literackich. Co ciekawe, niektóre legendy pojawiają się w dwóch wersjach, np. legenda "O Złotogłowcu, królu wężów z Goduli" przetworzona zostaje w legendzie "O tarnogórskim dzwonie", a legenda "O śpiących rycerzach w Czantorii" przetworzona jest w "O Karliku kowalczyku i śpiących rycerzach".
Ciekawe, kiedy spojrzeć na niektóre legendy (np. "O Imku zwanym Wisełką") do innych źródeł (np. J. Ondrusz, "Cudowny chleb"), widać różnice, ale styl autora jest tak autentyczny, jakby słuchało się opowieści latami przekazywanej z ust do ust i właściwie nie sposób orzec czyja wersja jest prawdziwsza.
Część załączonych tu legend można również przeczytać w książce pt. "W Skarbnikowym Królestwie". Pozycja wielkiej wagi dla miłośników Śląska Cieszyńskiego.

Harald_Hardrade | 2015-08-21
Ettelea | 2014-12-10