Rokiś

Wydawnictwo: Literatura

Rokiś to zabawna opowieść o znanym z ludowych podań diable Rokicie, który straciwszy swoją dziuplę w starej wierzbie, zamieszkał w mieście, w domu współczesnej dziewczynki. Sympatyczny diabełek popełnia wiele błędów, powoduje różne nieporozumienia, które zawsze mają efekt komiczny.

Przemek | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Moje wydanie "Rokisia" zawiera wszystkie trzy części (225 stron--w wydaniach zawieszonych w LC są to osobne książki) i tego będzie dotyczyła moja opinia. Mamy tutaj przygody diabła polnego Rokity, który z racji dewastacji środowiska nie może już pomieszkiwać w wierzbach i przeprowadza się do miasta, do domu pewnej dziewczynki o imieniu Kaśka.
Pierwsza część "A gdzie ja się biedniuteńki podzieję", jest stosunkowo najsłabsza i opisuje aklimatyzację Rokisia w domu Kaśki i drobne psoty, głównie w ramach prac drukarskich, choć jest też i wątek fantastyczny o Panu Twardowskim.
Druga i trzecia część jest znacznie ciekawsza i pojawiają się bardziej rozbudowane wątki fantastyczne, stanowiące wątek przewodni całości, a wydarzenia stają się bardziej magiczne i bajkowe. W części "Rokiś wraca" mamy poszukiwania czarnego kamienia z nieba, żeby ożywić mechaniczne ludziki, podróże tunelami "podziomków" i poznajemy Brodasia, przyjaciela Kaśki, studenta politechniki. Z kolei w części ostatniej...

Gabriel | 2011-06-22
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Wydaje mi się, że w czasach tych wszystkich Potterów i Narnii (czemu wcale nie jestem przeciwny, zaznaczam) warto sięgnąć po "dobrą", polską książkę. Ja i mój synek (obecnie niewiele ponad 5 letni) lubimy pośmiać się czasem z tych "Rokisiowych" hec i drak. Zdaję sobie sprawę, że jak dla pięciolatka, jest to lektura dość trudna. Nie każde "małe" dziecko może lubić opowieści o diabłach i światach "poza naszym światem". Jednak nie wydaje się być ona ponad możliwości słowno-pojęciowe naszych milusińskuch.
Lektura ta, pozwala mi przypomnieć sobie co nie co "minione czasy dzieciństwa" gdy książka Papuzińskiej gościła (nie raz) w moich rękach. Myślę, że swojskie akcenty (klimat polskiego blokowiska) oraz nawiązania do podań i legend z dawnych czasów, pomogą zarówno nam jak i dzieciom powrócić do zapomnianych historii o tytułowym Rokicie, o Twardowskim, czy Babulejce.
Warto sięgnąć po książkę również z tego względu, że zawiera ona w sobie dużo elementów humorystycznych, jakkolwiek...

kira-klux | 2016-08-16
nulla90 | 2016-01-01