Pisane łapą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7 (19 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Orłoń, pisane łapą
Wresss

Niecodzienne przygody, które są treścią tej książeczki, przeżył i opisał przed laty zaprzyjaźniony ze mną kundel Tymoteusz, zwany zdrobniale Tymciem. Powstała w ten sposób niezwykła książka o psach i ludziach napisana przez psa. Jest to wydarzenie wielkiej wagi. Uważam, że ta jedna książeczka znaczy więcej niż wszystkie książki o psach i ludziach napisane przez ludzi… Dziś oddaję owoc swojej...

i ludziach napisane przez ludzi…

Dziś oddaję owoc swojej pracy w Wasze ręce, pełen nadziei,
że przygody sympatycznego kundla spodobają się również
Wam – dzieciom, które kochają psy.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1977

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nitager | 2016-06-09

Gdy czytałem ją po raz pierwszy - miałem może 9 lat - naprawdę uwierzyłem, że tę książkę napisał pies! A potem długo próbowałem przekonać sam siebie, że to przecież możliwe. Niestety, z wiekiem traci człowiek wiarę w cuda. A szkoda...
Ksiązka jest bardzo miłą i bardzo wciągającą lekturą dla dzieci. Niekoniecznie muszą kochać psy, by ta pozycja je pochłonęła. Napisana jest bowiem jak najlepsza powieść sensacyjna, albo dobry kryminał. Zaledwie kilka kartek - a już akcja nabiera dramatyzmu. Sdarza się straszna rzecz - porwanie! A potem długie, metodyczne śledztwo, poszukiwania, współpraca z innmi śledczymi - no, czego więcej może wymagać miłośnik kryminałów! A że tego wszystkiego dokonuje pies... No cóż, umiał pisać, to głupiego śledztwa nie poprowadzi?
Miłe w tej książce jest to, że akcja nie dzieje się w świecie antropomorficznych psów, ubranych w garnitury, jeżdżących samochodami i pracującymi w biurach, jak można by się spodziewać. Tu wszystkie wydarzenia mają miejsce w normalnym...

Była cudna. Do tytułu obowiązkowo powinno się dopisać podtytuł - "z psiego przełożył Marian Orłoń". Autor napisał ją tak zgrabnie, że rzeczywiście byłam w stanie uwierzyć, że została napisana psią łapą i jedynie przetłumaczona na ludzki, albo nie, raczej nie chciałam w to wątpić ;-)
Perypetii pieska, nawet jego imienia już nie pamiętam. Za to utkwił mi w pamięci obrys psiej łapy umieszczony na początku, czy na końcu książki, jak pieczęć, jak wyraźny znak, czyje to dzieło, jak podpis autora.
Mimo, że czytałam ją cokolwiek późno jak na książeczkę o pieskach i kotkach, bo gdzieś ok. 5-6 klasy, to jej dziwna magia mnie urzekła. Przypominała trochę styl Ludwika Jerzego Kerna, a czar jego książeczek dla dzieci przecież nie przemija, więc i ta mi się podobała.

Filemona | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa