Czarny Wygon: Bisy

Cykl: Czarny Wygon (tom 3)
Wydawnictwo: Videograf II
literatura polska
horror
Ola JB

Długo oczekiwane „Bisy” zawierają kontynuację losów dziennikarza Witolda Uchmanna, jego przyjaciela Adama Nawrota, który wyruszył na poszukiwanie zaginionego kolegi, a także mieszkańców Starzyzny, zawieszonej w czasie wioski, nad którą ciąży upiorna klątwa. Umiejętnie podtrzymując napięcie, autor wprowadza do fabuły także nowe postacie i nowe miejsca akcji. W finałowych scenach czytelnicy dowiedzą się, czy klątwa, która zagraża córeczce Rafała Gielmudy, przestała działać i czy dawni mieszkańcy Starzyzny są już bezpieczni?

Videograf II

Niestety, wiąże się z tym jeszcze jedna wiadomość – otóż powstanie jeszcze jednego tomu wymaga dodatkowych prac redakcyjnych nad „Bisami”, a co za tym idzie – termin premiery musi zostać po raz kolejny odłożony.
(...)

źródło opisu: http://www.stefandarda.pl/

źródło okładki: http://www.stefandarda.pl/

Wkp | 2016-06-29

CZARNY NA WYGONIE

Po drugim tomie „Czarnego Wygonu” zdawałoby się, że Darda nie ma już wiele do powiedzenia. Wyjaśnione zostały wszystkie przyczyny klątwy, rozliczenie ze Starzyzną i jej mechaniką także miało miejsce, w finale doszło nawet od swoistego exodusu bohaterów. Nawet historia Witolda Uchmana, który był naszym po tym świecie przewodnikiem, zdawała się znaleźć swoje rozwiązanie. Zostało niewiele – dopowiedzenie finału jego losów, wyjaśnienie po co Dobrowolski „zbierał” samobójców i kilka słów wytłumaczenia w kwestii postaci syna Witka oraz pewnego księdza. Ale autor w rękawie krył jeszcze niejednego asa i wraz z trzecim tomem postanowił wyłożyć na stół kilka kart.

A wszystko zaczyna się od poznania Czarnego. Kim jest ten Cygan, który zdobył sobie zaufanie? Jakie skrywa tajemnice? Część wiadomości o nim szybko wychodzi na jaw, ale dopiero wtedy rodzą się nowe pytania…
Wkrótce na scenie pojawiają się kolejne nieznane wcześniej postacie tego dramatu. Jaka będzie rola...

| 2014-12-11

Niestety, każda kolejna część "Czarnego Wygonu" jest słabsza od poprzedniej. Piszę "niestety" bo podobała mi się część I (Słoneczna Dolina) i dość mocno (jak na ten gatunek) chwaliłem tu, na forum LC, tę książkę. O części III "Bisy" nie mogę już tyle dobrego napisać.
Przede wszystkim posypała się fabuła. Zrobiła się za bardzo wydumana, dziwaczna, kolokwialnie mówiąc "przekombinowana". Gdzieś zatraciła się spójność i konsekwencja z I części.
Kolejny zarzut wynika z samej natury kontynuacji; a mianowicie, co na początku jest oryginalne, po trzech tomach, zaczyna być pospolite, a w przypadku powieści grozy, zaczyna po prostu śmieszyć zamiast straszyć.
I wreszcie zarzut ostatni: popsuł się styl, w tym sensie, że stał się za bardzo rozwlekły. Troszkę tak to wygląda, jakby autor "wypełniał" kartki, w naglącym oczekiwaniu wydawcy.
Zakończenie też jakieś takie, jakby celowo "otwarte" dla kolejnych części. Tylko nie wiem, czy będzie warto...

Gdybym nie przeczytała tej ksiazki to raczej wiele bym nie straciła. Żal pisać takie słowa, zwłaszcza po dwóch pierwszych, naprawde świetnych częściach Czarnego Wygonu.
W tej, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnej kontynuacji zabrakło autorowi i pomysłu i tej świeżości, ktora towarzyszyła pierwszym częściom cyklu. Ciągnące sie przez prawie cała książkę rozterki moralne głównego bohatera tylko mnie nużyły i irytowały.
Moje rozczarowanie jest tym większe, ze poprzeczka oczekiwań była ustawiona dość wysoko. Z pewnością kiedyś sięgnę po ostatni tom Czarnego Wygonu, ale w tej chwili nawet zbytnio mnie nie obchodzi jak ta cała historia sie zakończy.

kasandra_85 | 2013-01-09
Przeczytana: styczeń 2013

BeataBe | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Ta książka jest po prostu nudna. Nic istotnego się w niej nie wydarzyło. W kółko tylko czytamy o różnorodnych dylematach moralnych Witolda Uchmanna. Autor wielokrotnie do tego wraca, powtarza się jakby chciał tym zapełnić książkę, bo na jakąkolwiek akcję już nie starczyło miejsca. Wg mnie całkowity brak pomysłu na to o czym ma być ta powieść. Główny bohater kręci się w kółko - ucieka, wraca, znowu ucieka, znowu wraca. By się na koniec okazało, że nie było po co ciągle uciekać i wracać, bo i tak ostatecznie jesteśmy w punkcie wyjścia.
Zakończenie książki przygnębiło mnie, bo okazało się, że będzie niestety ciąg dalszy. Już nie jestem ciekawa. Myślałam, że autor będzie miał jakieś nowe, interesujące pomysły na kolejną powieść. Ze napisze coś nowego, świeżego, ale na to się niestety nie zanosi.
Tak sobie myślę, że niedobrze jest, gdy autor zaczyna pławić się w chwale i wprost delektować się swoim powodzeniem. Obejrzałam sobie stronę internetową pisarza - no tak. Wywiady, odczyty,...

Amadea | 2014-11-04
Na półkach: Audioteka, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2014

Mam ochotę krzyknąć " game over" !.
Niestety Panie Darda...niestety...
Moja cierpliwość sięgnęła zenitu , tak jak autor osiągnął apogeum nudnego opisywania w kółko tego samego. Właściwie nie wiem, po co ta trzecia część i jeszcze jedna, skoro już przy tej czytelnik " wysiada ".
Jakem cierpliwa i konsekwentna , nie jestem w stanie wytrzymać tych samych wątków , licznych powtórzeń i nawiązań do poprzedniej części.
A już umieszczanie w tym tomie wątku o wydaniu " Czarnego wygonu " zapachniało mi brzydkim reklamowaniem własnej książki czytelnikowi , który tafił na "Bisy" przypadkiem. Na taki zabieg może sobie pozwolić autor podręczników szkolnych, a nie pisarz. To też wyjaśnia, czemu akcja się nie rozwija.

Darda przedobrzył na całej linii i zamiast rozwijać ciekawsze wątki postanowił zanudzić czytelnika na amen.
Szkoda, bo tej pierwszej części dałam wysoką notę, a tu takie rozczarowanie.
Poległam, ale sądzę, ze autor też polegnie na " Bisach " i straci dużo w...

byrcyn11 | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Podobnie jak w "Starzyzn-ie" brak akcji, napięcia i grozy - po prostu nuda. Trochę lepiej wypadał za to czytający, ale i tak nie uratowało to książki. Myślałem, że to ja źle ją odebrałem, bo takie horrory o duchach i złych mocach, to po prostu nie moje klimaty, ale czytając recenzje, to jednak kiepsko wypadł autor ;(

3welinka | 2013-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

No i to by było na tyle, jeśli chodzi o klimat grozy i ciekawą fabułę. Autor wybitnie wyprztykał się z pomysłów i powinien zakończyć historię Słonecznej Doliny na dwóch pierwszych tomach.
Przez pierwsze pół książki próbowałam zorientować się o co właściwie chodzi, w którym miejscu jestem, kto jest kim itd. Autor skutecznie mi to uniemożliwił gmatwając wszystko na potęgę. Gdy po połowie(sic!) w końcu się wyjaśniło o czym będzie fabuła tym razem, historia się rozlazła i przeobraziła w radosną wycieczkę po Roztoczu, a nie, jak miało być, powieść grozy. Pomyślałam - "wszystko 'w rekach' zakończenia!", ale niestety, jedyne co mnie czekało przy końcu to otwarty wątek głównego bohatera wskazujący na nieuchronne pojawienie się kolejnej części tej serii.. Niedobrze.

Isadora | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiernym fanom prozy Stefana Dardy długo przyszło czekać na kontynuację "Czarnego Wygonu". "Bisy" były najbardziej przeze mnie wyczekiwaną premierą roku; z rozbudzoną wyobraźnią i apetytem zaostrzonym fantastyczną lekturą "Słonecznej Doliny" i "Starzyzny" oraz nadzieją, że trzeci tom dorówna swoim znakomitym poprzednikom, bez wahania sięgnęłam po przedostatnią część tetralogii.

Fabuła "Bisów" jest bezpośrednią kontynuacją "Starzyzny", jednak poprzedza ją mroczne, niespełna dziesięciostronicowe opowiadanie zatytułowane "Słowo Czarnego" stanowiące pełne grozy wprowadzenie w klimat i tematykę właściwej historii. A ta traktuje o dalszych losach warszawskiego dziennikarza Witolda Uchmanna, który dwa lata wcześniej, odpowiadając na tajemniczego maila niejakiego Rafała Gielmudy, udał się na Roztocze w poszukiwaniu nośnego tematu do gazety. Trafił wtedy do przeklętej, zawieszonej w czasie wioski o nazwie Starzyzna, gdzie stawił czoła przerażającej, mrocznej sile reprezentowanej przez...

Gwyn | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, Kolekcja

Darda miał zakończyć serię "Czarny Wygon" na tomie drugim. Po lekturze tomu trzeciego mam nieodparte poczucie, że powinien był tak właśnie zrobić. "Bisy" czyta się dobrze, ale zupełnie one nie przystają do "Słonecznej Doliny" i "Starzyzny". Bohaterowie i świetny język ledwo maskują doklejone na siłę wątki i utracony klimat poprzednich części. Niby wszystko w porządku, a jednak w mojej głowie opowieść zakończyła się na dwóch tomach.

Gdyby "Bisy" oceniać dla samych siebie, pewnie moja ocena byłaby wyższa, ale jako kontynuacja niesamowitej opowieści o Starzyźnie w porównaniu do poprzedniczek wypada po prostu blado.