Rowerzysta

Okładka książki Rowerzysta Adam Zalewski
Okładka książki Rowerzysta
Adam Zalewski Wydawnictwo: Grasshopper Cykl: Biała wiedźma (tom 2) Seria: Mroczny Świat kryminał, sensacja, thriller
Biała wiedźma (tom 2)
Mroczny Świat
Grasshopper
2009-01-01
2009-01-01
morderstwo zemsta indianie legendy

Okładka książki Sępy Robert Cichowlas, Jacek M. Rostocki
Sępy Robert Cichowlas, J...
Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Trupojad. Nie ma ocalenia Tim Borys, Robert Cichowlas, Tomasz Duszyński, Agata Getek, Krzysztof Gonerski, Daniel Greps, Jarosław Grzędowicz, Wiesław Karasiński, Radosław Kowalik, Jakub Małecki, Paweł Paliński, Paweł Pietrzak, Piotr Połubiński, Anna Szczęsna, Robert Wieczorek, Aleksandra Zielińska
Trupojad. Nie ... Tim Borys, Robert C...

Nie czytało się źle, ale opisywanie twórczości autora jakoby "jego proza była maksymalnie osadzona w realiach" - w przypadku tej konkretnej książki - jest mocnym nadużyciem.

Raczej nie czytam kryminałów, ale to książka z kategorii kryminał/sensacja/thriller. Można powiedzieć, że też western.
Bohaterem jest chłopiec, który dorasta wraz z rozwojem fabuły. W dzieciństwie był świadkiem morderstwa swojej matki. To traumatyczne przeżycie sprawiło, że w dorosłym życiu chciał zemścić się na mordercach.
Mordował scyzorykiem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby reszta zbirów nie dysponowała pistoletami. Wyglądało to trochę jak w serialu "Drużyna A", że główni bohaterowie nawet nie zostali draśnięci, a reszta leżała sztywna XD Jerry przypominał mi też Robin Hooda, bo jak ktoś mu podpadł, to go mordował, a przyjaciołom uchyliłby nieba.
Brakowało mi trochę właśnie tej śmierci dobrych osób z jego otoczenia, bo było aż za pięknie. Wygrywali wszystkie potyczki, gromada przeciwników leżała martwa, a oni we trzech czy dwóch przeżyli to bez szwanku (powiedzmy).
Dochodzi też kwestia seksualności. Jerry jest przecież młodziutki, hormony w nim buzują, a on, co prawda, spojrzał na Betty, ale nie w taki sposób, jak "zdrowy" chłopak. Pomimo, że kochał tę swoją Lucy, może tak mu to weszło na psychę, ok, ale brakowało mi jakiejś takiej słabości do kobiet. A Lucy chyba i tak miała problem z "tymi sprawami" po postrzeleniu?
Czekałam do końca na jakieś zaskakujące zakończenie, jakąś śmierć, nawet myślałam, że w tej strzelaninie Jerry zginie. To by było przykre, gdyby stracił życie, bo chciał odbić babę, o którą wcześniej nie umiał zawalczyć. To by było jako jego zgubna słabość, jakiś błąd. Ale nie. Wszystko skończyło się dobrze, sielanka, kurde, ja rozumiem, że może się w życiu dobrze układać, ale bez przesady. Ten zjazd ze skałek i wypadek mnie nie usatysfakcjonował, bo był trochę jak głupota.
Któryś z recenzentów wytknął krótkie, proste zdania. Takie redaktorzy zalecają i w sumie zaleca się takie w ogóle. Ja osobiście uwielbiam układać długie zdania, ale przy poprawkach przy mojej opowieści redaktorka zwracała mi uwagę, żebym pisała prościej...

Mordował scyzorykiem. Nie byłoby w tym nic...

Tak kiepska, że szkoda klawiatury ... Do kompletu brakowało mi w niej tylko UFO.

WSPANIAŁA KSIĄŻKA, DOSTĘPNA W KSIĘGARNIACH TAK CZYTAM ZA 12,90 ZŁ!

WSPANIAŁA KSIĄŻKA, DOSTĘPNA W KSIĘGARNIACH TAK CZYTAM ZA 12,90 ZŁ!

Nie wiedziałam że, to druga część. Z tego co widzę, pierwsza jest bez związku, więc nic nie straciłam, tyle że nie mam porównania. Może to i dobrze...
Bo mi się podobała.

Czytając Rowerzystę, zastanawiałam się czy to na pewno napisał Polak?. Książka bardzo amerykańska. Powiedziałabym, taki western, tyle że z lat 60-80.

Jerrego poznajemy jako wesołego, bystrego dzieciaka. Jednakże traumatyczne wydarzenia zmieniają jego psychikę.
Jest on za równo dobry jaki i zły. Zły bo zabija, a dobry bo, tylko tych złych. Wymierza sprawiedliwość. A jednak da się go lubić, właściwie nie sposób go nie lubić. I co więcej kibicować.
Aż boję się do czego prowadzą mnie te wnioski...
Książka dość krwawa, jednak dobrze się czyta i mnie nie znudziła.

Bo mi się podobała.

Jerrego poznajemy jako wesołego, bystrego dzieciaka....

,, Nie ma złych ludzi. Są jedynie ludzie skrzywdzeni ''

Tym oto cytatem chciałbym rozpocząć wstęp do mojej kolejnej recenzji jaką będzie ,,Rowerzysta'' Adama Zalewskiego.

Po brutalnym morderstwie matki , osobowość Jerrego zmienia się o 180 stopni. Ze spokojnego , cichego , nieco wycofanego chłopca zmienia się w wyspecjalizowaną maszynkę do zabijania. Gniew zastępuje nienawiść. Nienawiść dziką i bezwzględną żądzę mordu. Idealnym porównaniem jego osoby będzie podobieństwo między jednym z bohaterów literackich jakim jest Robin Hood. Rożnica polega jednak na tym , że w przypadku pierwszego ograbia on czarne charaktery ... z życia.

Każdy z nas w swoim życiu doświadcza traumatycznych wydarzeń. Jedni radzą sobie z tym lepiej , inni gorzej. Głównym czynnikiem , od którego to zależy jest nasza psychika. Niestety u niektórych ludzi ta psychika jest słaba , nadwątlona , często znajdująca się na pograniczu z szaleństwem. Po wielu traumatycznych wydarzeniach , w pewnym momencie coś w nas pęka. Uważamy , że świat jest złym i przykrym miejscem. Otaczamy się wówczas grubym murem , nie dopuszczając do siebie żadnych uczuć , emocji , nie pozwalając sobie na odczuwanie szczęścia. Stajemy się wówczas zimnymi , bezwzględnymi ludźmi , nie liczącymi się ze zdaniem innych. Ranimy , mimo iż podświadomie nie chcemy tego robić. Głęboka rana , a także liczne blizny, to coś co głęboko nosimy w swoim sercu idąc dalej przez życie.

W lekturze autor porusza dość istotną rzecz jaką jest miejsce naszego azylu. Dla głównego bohatera jest to jazda na rowerze. Dzięki temu może zapomnieć o problemach , mimo wszystko w pewien sposób cieszyć się życiem pomimo różnych przykrych i traumatycznych doświadczeń. Będąc jeszcze gówniarzem( nie oszukujmy się , nadal jestem :D ) , moim miejscem azylu , miejscem gdzie mogłem przysłowiowo ,,naładować baterie'' , była huśtawka i słuchanie na niej muzyki. Człowiek mógł odpocząć, przemyśleć i wyciągnąć wnioski z wielu rzeczy , które wydarzyły się w jego życiu , a przede wszystkim zapomnieć o bożym świecie i cieszyć się chwilą. Gdy trochę podrosłem tym miejscem stała się jazda samochodem z puszczoną w tle muzyką. A jakie jest Twoje miejsce azylu mój Drogi Czytelniku ? ;)

PRZEMIANA głównego bohatera to kolejna ważna sprawa , którą autor całkiem zgrabnie opisał w swojej książce. Czy pomimo tego nie możemy liczyć na końcowy ,,happy end ...'' ?

Przekonajcie się sami ;)

Błażej Surowiecki

,, Nie ma złych ludzi. Są jedynie ludzie skrzywdzeni ''

Ksiazka warta przeczytania,daje do zrozumienia zarowno rodzicom jak i doroslym juz dzieciom. Opisuje stosunki miedzy synem a ojcem, ktorzy po wielu wielu ciezkich przezyciach oraz zyciu osobno staja sie na nowo ojcem i synem, ale aby do tego doszlo duzo musialo sie zdarzyc, i duzo krwi uplynac.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mocna, krwawa, ale i wzruszająca. Jedna z najlepszych, jakie do tej pory przeczytałam. Czytało się ciężko, ale, broń Boże, nie przez tematykę czy fabułę, a głębię tekstu i przekaz. Dziecięce marzenia, zawsze w nas pozostają, bez względu na wszystko — można się tego nauczyć właśnie dzięki temu utworowi.

Moja ulubiona część z cyklu Biała wiedźma. To pewnie przez głownego bohatera, niby aniołem nie jest ale ma coś w sobie, za co można go polubić. Polecam przeczytać cały cykl, od początku.

Główny bohater Jerry powieści "Rowerzysta" to chłopiec, który zamiłowany jest w jeździe na rowerze fascynacja jego coraz większa jest do roweru.
Książka mile mnie zaskoczyła, wciągająca strasznie...Biała Wiedźma była pozytywną, sympatyczną postacią najwięcej mi się podobała.
Fantastyczna i świetna książka godna przeczytania!!!!

Fantastyczna i świetna książka godna przeczytania!!!!

• Kryminał
  • 2009