Mętne łby

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
felieton, publicystyka
CompleteUnknown

W zbiorze felietonów Mętne łby autor z zapałem tropi puste schematy, bezpodstawne uprzedzenia i absurdy życia codziennego. Piętnuje je za pomocą ciętego żartu i niesłabnącej ironii. Prowokuje i wciąga do gry Czytelnika, stawiając rzeczy pozornie znane w zupełnie nowym świetle i zadając dość kłopotliwe pytania. Felieton, który dał tytuł całemu zbiorowi, przynosi próbę sklasyfikowania pewnych typów osobowości, przejaskrawia, ośmiesza, a jednocześnie z całkowitą powagą wytyka ludzkie słabości. Jedna czy można wierzyć autorowi, który wciąż puszcza do czytelnika oczko i tajemniczo się uśmiecha? Warto się z nim zmierzyć.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2009

źródło okładki: www.ltw.com.pl

| 2017-06-29
Na półkach: 2017, Literatura, Przeczytane

"Tak, panowie, wszystko zależy od odwagi i rewizji. Rewidować można również osoby obce, prawa, zwyczaje i ustawy. Macie na przykład żonę. Nie, nie, bez wykrętów, wiem, że macie żonę, powiedzmy łagodnie, okropną zdzirę. Czyż całe życie trzeba patrzeć w ponure ryło, a po śmierci jeszcze w szklanej trumnie ją chować? Na to się zanosi. Ale od czego jest rewizja, obronicielka smutnych i wynędzniałych. Bierzecie tylko czapkę żandarmską, najlepiej starą rosyjską, to jednak robi większe wrażenie, w rękę rewolwer, paru przyjaciół przebieracie za żołnierzy — szynele i sztyki można wypożyczyć u Szyfmana — i wkraczacie w porze obiadowej do własnego domu."
Jak widać Słonimski poruszał w swoich felietonach tematy bardzo życiowe, problemy praktyczne i uniwersalne, na które miał recepty proste i skuteczne.

Lubił też bezpośrednio zwracać się do czytelnika, na przykład:
"Kto z kim przestaje, takim się staje. To fałsz! Ja z wami przestaję, a ciało moje nie wie, co to parch, piękny jestem i...

wicher_Lab | 2013-06-15

Bezczelnie i brutalnie, czyli doskonale, autor rozprawia się z czytelnikiem.

Martka | 2017-04-28
Przeczytana: 01 maja 2017