Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny

Wydawnictwo: Arcana
8 (16 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Józef Mackiewicz, Wilno, Katyń
geokuba

Józef Mackiewicz był najbardziej „wyklętym” polskim pisarzem XX wieku. Był bezwzględnym krytykiem i nieprzejednanym demaskatorem systemu komunistycznego we wszystkich jego wcieleniach. Stworzył najbardziej spójne i konsekwentne uzasadnienie antykomunizmu jako postawy etycznej, światopoglądowej i historiozoficznej. Z tego powodu stał się dla komunistów i postkomunistów, ale także dla wielu działaczy emigracyjnych, a nawet opozycyjnych w PRL wrogiem publicznym numer jeden. W odwecie za ujawnianie – jeszcze przed 1939 r. - wpływów sowieckich w polskim życiu publicznym, był oskarżany o kolaborację z Niemcami.

Był jednym z nielicznych polskich świadków odkrywania grobów katyńskich – jego relacje o tym ludobójstwie, złożone także przed Komisją Kongresu USA, stanowią do dziś przejmujące poznawczo i literacko, największe oskarżenie systemu bolszewickiego.

Publicystyka i reportaże Mackiewicza należą do największych osiągnięć tego typu prozy. Jego powieści i opowiadania są bezcennym świadectwem losu Polaków i innych narodów na tzw. Wschodnich kresach II Rzeczpospolitej. A przewodnia idea jego twórczości – „jedynie prawda jest ciekawa” – stała się dziś wykładnikiem świadomości wszystkich, którzy dążą do odkłamania wiedzy o historii współczesnej. Te kwestie doskonale przybliża i wyjaśnia Ptasznik z Wilna. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę „Kultury” im. Zygmunta Hertza (Paryż 1991).

Opublikowany po raz pierwszy w 1991 r., gruntownie rozszerzony i uzupełniony w 2007 r., Ptasznik z Wilna jest jak dotąd jedyną, pełną monografią życia i twórczości największego pisarza emigracyjnego, którego Czesław Miłosz zaliczył do najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku.

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.arcana.pl/

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.arcana.pl/

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Doskonała i jedyna solidna monografia Józefa Mackiewicza przedstawiajaca historię życia jednego z największych pisarzy polskich XX wieku. Historię tyleż fascynującą, co tragiczną, bo historię twórcy, którego ksiązki bardzo długo były skazane na zapomnienie nie tylko przez PRL-owską komunę ale i przez wiele emigracyjnych środowisk tak lewicowych jak i prawicowych. Napisałem, że to praktycznie jedyna monografia. Skłamałem! Jest jeszcze "dzieło" Eberhardta, ale pełne prawicowych sloganów, leczenia kompleksów, demagogii, wręcz obrażania czytelnika. Nie mowiąc już o zgoła fałszywych założeniach. Jeśli ktoś chce poznać życie i twórczość Mackiewicza, powinien zacząć od monografii Boleckiego a potem oczywiście przeczytać kilka największych dzieł ptasznika z Wilna.

Bagienka | 2015-11-04
Przeczytana: 01 grudnia 2015
Zbychu75 | 2015-12-22

Poza Boleckim nikt spośród głównego nurtu nie pisze o Mackiewiczu prawdy ...

Michał Jarosław | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018