Naszyjnik Marii Antoniny

Királyné nyaklánca
8306020553
historyczna
Edi_Edi

„Naszyjnik Marii Antoniny” (1943) nie jest powieścią, lecz błyskotliwą i dowcipnie przedstawioną historią prawdziwą – tak to określa autor – sensacyjnej afery z diamentowym naszyjnikiem, w którą wplatana była królowa Francji oraz inne postacie historyczne. Książka dostarcza bogatych informacji o czasach poprzedzających Wielką Rewolucję Francuską, a także o ówczesnych dworskich intrygach, ambicjach i zgubnych namiętnościach.

źródło opisu: Od Wydawcy

Antuan_Duanel | 2014-04-12
Przeczytana: 2013 rok

Świetna książka z pogranicza beletrystyki i dokumentu historycznego. Właściwie jest to de facto książka historyczna, jednakże bogactwo języka, wszechobecna sugestywność oraz inklinacje interpretacyjne sprawiają, że wykracza ona daleko poza zwykłą literaturę faktu.
Wątek słynnej dworskiej intrygi i jej ideowe powiązania z przedrewolucyjnym nastrojem Francji w 2 poł. XVIII w. stanowią tu tylko ramowe tło dla wspaniałej rozgrywki literackiej, naszpikowanej faktami (cóż za erudycja młodego pisarza!) oraz inteligentnym dystansem i humorem. Kawał dobrej roboty bardzo zdolnego autora. Kto wie, czego jeszcze by dokonał w dziedzinie literatury, gdyby przeżył wojnę?

Edi_Edi | 2011-06-12
Edyta | 2016-09-05