PRINCETTA I KAPITAN

Nasza Księgarnia
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Las lágrimas del asesino Anne-Laure Bondoux, Thierry Murat
Las lágrimas d... Anne-Laure Bondoux,...

,,Princetta i Kapitan" to młodzieżowa powieść przygodowa, w której głównym motywem jest droga. Ale ja swoim zwyczajem rozbiję recenzję na fragmenty:

FABUŁA
Princetta Malwa ucieka z pałacu, bo nie chce być marionetką swoich rodziców; chce czytać, pisać, fantazjować, sama decydować o swoim losie - po prostu chce być wolna. Ucieka także przed niechcianym małżeństwem - moim zdaniem ten oklepany powód ucieczek księżniczek jest dodany niepotrzebnie, w zupełności wystarczyłyby pozostałe.
Pierwsza połowa książki opowiada o tej ucieczce, i jest moim zdaniem nudniejsza od części drugiej, w której to Malwa wraz z grupką przyjaciół trafia do tajemniczego Archipelagu - mają szesnaście dni, by się z niego wydostać. Każdy musi zmierzyć się ze swoją próbą - i ze swoimi marzeniami. Czy warto je zrealizować za wszelką cenę?
Fabuła jest skomplikowana, choć nei da się w niej pogubić, ciekawa, różnorodna, książka potrafi wciągnąć.

PRZESŁANIE
Wbrew pozorom trochę tu wartościowych rzeczy autorka wcisnęła - ale wszystko dyskretnie, bez łopatologii, wnioski do interpretacji czytelnika.
Wolność. Czy warta jest rozłąki z rodziną, czy musi oznaczać ucieczkę?
Marzenia. Czy zawsze są dobre? Czy nas nie zaślepiają? Czy można pogodzić się z porażką? Czy potrafimy żyć dalej, gdy nasze marzenie się nie spełni?

BOHATEROWIE
Tutaj bez rewelacji, żadnego bohatera nie wyróżniam, nie pokochałam.Nie mamy tu wnikliwej ich charakterystyki. Z drugiej strony wszyscy są prosto, ale dobrze skonstruowani, każdy ma jakieś charakterystyczne cechy, widmo przeszłości, pochodzi z jakiejś grupy społecznej. Są rozpoznawalni.

ZAKOŃCZENIE
Muszę przyznać, kilka lat temu wycisnęło ze mnie sporo łez. W głowie ułożyłam sobie własne - tego nie chciałam zaakceptować.
Teraz zaliczam je do takich dwuznacznych, nie czarno-białych, zakończeń szczęśliwo - nieszczęśliwych.
Zaskoczeniem jest to, że w takiej książce, w której wcześniej bohaterowie nie doznali żadnej krzywdy, w zakończeniu, cóż, wielu ucierpi. A pozostali nie będą żyli jedwabiście, długo i szczęśliwie, ale sami ułożą sobie życie najlepiej jak się da. Będą szczęśliwi, choć nie będą w idealnej sytuacji. Lubię takie zakończenia.

Podsumowując, ciekawa akcja; nie oklepany, ale nie rewolucyjny pomysł; język niczym się nie wyróżnia; bohaterowie - przyzwoici. A czym zasłużyła "Princetta i Kapitan" na ocenę 4/5=8/10? Po odłożeniu tej książki jeszcze się o niej myśli. Wywarła na mnie wrażenie. A że i miło przy niej spędziłam czas, to książka spełniła swoje zadanie.

FABUŁA

poruszająca i magiczna.

poruszająca i magiczna.

Książka bardzo ciekawa i przyjemna. Opowiada niezwykłą przygodę księżniczki Malwy, która walczy z przeciwnościami losu i przeżywa wiele przygód. Można ją chyba polecić każdemu. Ale końcówka... Dawno się tak nie wzruszyłam :(

Po mimo że okładka wygląda dziecinnie, książka jest raczej skierowana do starszej młodzieży. Muszę się przyznać, że gdy pierwszy raz ją przeczytałam bardzo się wzruszyłam...

Wciągająca, serwująca spory dreszczyk emocji, głęboka.

Wciągająca, serwująca spory dreszczyk emocji, głęboka.

"Princeptta&Kapitan" to dobrze napisana książka - pierwsze skrzypce grają tu piraci, przygody, magia i miłość. Choć... w pewnym momencie akcja staje się tak monotonna, że aż usypia i niestety taki stan rzeczy trwa długo. Założę się, że wielu Czytelników zrezygnowało z tej właśnie z powodu monotonności, czemu naprawdę się nie dziwię. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zakończenie jest bardzo emocjonujące i wzruszające. "Princettę i kapitana" czytałam całe wieki temu, ale pamiętam jak za pierwszym razem zalałam się rzewnymi łzami. Za drugim, trzecim i czwartym razem również.
Podsumowując: "Princeptta&Kapitan" to całkiem dobra książka, ale nie rewelacyjna. Nie wciąga tak że czyta się ją od deski do deski, ale monotonną akcję jak najbardziej rekompensuje zakończenie.

• Projekt 52 (2016)
  • 💀 Yo Ho Ho