PRINCETTA I KAPITAN

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Princetta Malwa, spadkobierczyni tronu Galnicji, wbrew swojej woli ma poślubić Księcia Andemarku. W tej sytuacji dziewczyna postanawia uciec z pałacu. Wsiada na okręt, który jednak tonie, a ona sama dostaje się do niewoli. Także Orfeusz Mac Bott ucieka z Galnicji, gdzie jego ojciec-pirat właśnie umarł. Gdy los skrzyżuje drogi tych dwojga bohaterów, prawdziwa podróż dopiero się rozpocznie: podróż po świecie w poszukiwaniu prawdy o przeznaczeniu. Okładka: miękka, Rok wydania: 2006,

,,Princetta i Kapitan" to młodzieżowa powieść przygodowa, w której głównym motywem jest droga. Ale ja swoim zwyczajem rozbiję recenzję na fragmenty:

FABUŁA
Princetta Malwa ucieka z pałacu, bo nie chce być marionetką swoich rodziców; chce czytać, pisać, fantazjować, sama decydować o swoim losie - po prostu chce być wolna. Ucieka także przed niechcianym małżeństwem - moim zdaniem ten oklepany powód ucieczek księżniczek jest dodany niepotrzebnie, w zupełności wystarczyłyby pozostałe.
Pierwsza połowa książki opowiada o tej ucieczce, i jest moim zdaniem nudniejsza od części drugiej, w której to Malwa wraz z grupką przyjaciół trafia do tajemniczego Archipelagu - mają szesnaście dni, by się z niego wydostać. Każdy musi zmierzyć się ze swoją próbą - i ze swoimi marzeniami. Czy warto je zrealizować za wszelką cenę?
Fabuła jest skomplikowana, choć nei da się w niej pogubić, ciekawa, różnorodna, książka potrafi wciągnąć.

PRZESŁANIE
Wbrew pozorom trochę tu wartościowych rzeczy autorka...

"Princeptta&Kapitan" to dobrze napisana książka - pierwsze skrzypce grają tu piraci, przygody, magia i miłość. Choć... w pewnym momencie akcja staje się tak monotonna, że aż usypia i niestety taki stan rzeczy trwa długo. Założę się, że wielu Czytelników zrezygnowało z tej właśnie z powodu monotonności, czemu naprawdę się nie dziwię. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zakończenie jest bardzo emocjonujące i wzruszające. "Princettę i kapitana" czytałam całe wieki temu, ale pamiętam jak za pierwszym razem zalałam się rzewnymi łzami. Za drugim, trzecim i czwartym razem również.
Podsumowując: "Princeptta&Kapitan" to całkiem dobra książka, ale nie rewelacyjna. Nie wciąga tak że czyta się ją od deski do deski, ale monotonną akcję jak najbardziej rekompensuje zakończenie.

angeloos069 | 2013-01-15
Przeczytana: 2007 rok

Wciągająca, serwująca spory dreszczyk emocji, głęboka.

Monika Wojdyga | 2013-01-27

Po mimo że okładka wygląda dziecinnie, książka jest raczej skierowana do starszej młodzieży. Muszę się przyznać, że gdy pierwszy raz ją przeczytałam bardzo się wzruszyłam...

Weniszi | 2013-02-17

Książka bardzo ciekawa i przyjemna. Opowiada niezwykłą przygodę księżniczki Malwy, która walczy z przeciwnościami losu i przeżywa wiele przygód. Można ją chyba polecić każdemu. Ale końcówka... Dawno się tak nie wzruszyłam :(

Janesky | 2013-03-29

poruszająca i magiczna.

Prim | 2015-03-20

Książka mojego dzieciństwa. W całości czytałam co prawda raz, ale bardzo dobrze ją wspominam.

Nyu | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016