Ogród miłości

Garden of Love
978-83-7659-373-9
Literatura francuska, XIX wiek
Dorota_1988

Choć „Ogród miłości” można z powodzeniem zaliczyć do gatunku szeroko pojętego kryminału, a więc powieści komercyjnej, jej autor został uznany za wielkie odkrycie francuskiej literatury. Odsunięty od czynnej służby policjant Alexandre Astrid otrzymuje przesyłkę od nieznanego nadawcy. W kopercie jest anonimowy maszynopis o tytule zaczerpniętym z poezji Williama Blake’a – „Garden of Love” (Ogród...

Odsunięty od czynnej służby policjant Alexandre Astrid otrzymuje przesyłkę od nieznanego nadawcy. W kopercie jest anonimowy maszynopis o tytule zaczerpniętym z poezji Williama Blake’a – „Garden of Love” (Ogród miłości). Tajemniczy autor opisał w zbeletryzowanej formie najbardziej drastyczne i bolesne fakty z życia Alexa. O części z nich Alex wolałby zapomnieć. Kto i w jakim celu postanowił obudzić stare demony oraz poczucie winy w wegetującym na krawędzi życia policjancie? Klucz do zagadki kryje się w przeszłości, w ostatnim śledztwie, jakie Alex prowadził w czynnej służbie: sprawie kilku pozornie niepowiązanych ze sobą zbrodni, o które podejrzewał pewnego studenta. Postać wyjątkowo zagadkową, ekscentryczną, niezrównoważoną, a przy tym bardzo zręcznego manipulatora.
Rozwiązanie zagadki „Ogrodu miłości” to dla Alexa ostatnia szansa na powrót do normalnego życia, na zmierzenie się z własnymi lękami. Z pomocą siostry zmarłej żony, wiolonczelistki Marie, podejmuje to wyzwanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2011

gwiazdka | 2016-04-20
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Przed „Ogrodem miłości” nie słyszałam o Marcusie Malte, ale skoro całe okładki zapisane były listą nagród, które książka zdobyła jako francuski thriller s[podziewa lam się czegoś z wyższej półki. I gdzieś tak w połowie zadałam sobie pytanie: to jest thriller, kryminał, a w którym miejscu? W ogólnym rozrachunku może i przyznam temu rację, że leżało to obok tego gatunku, ale samo nie koniecznie się tu zalicza, zresztą nie wiem, gdzie je zakwalifikować. Powieść psychologiczna? Obyczajowa? Chyba do żądnego z wymienionych gatunków.

W ogóle czytanie „Ogrodu…” wzbudzało pewną irytację: narracja prowadzona była przez kilka osób, ale czytelnik musi sam się domyślać, kto tym razem przemawia, owszem było to możliwe, ale bardzo uciążliwe i denerwujące. Poza tym irytował mnie pewien patos językowy. A po skończeniu lektury zastanowiło mnie, jaka myśl przewodnia przyświecała Malte, kiedy tworzył „Ogród miłości”. I, niestety, nie odgadłam.

W moim odczuciu książka słaba.

K-czyta | 2014-12-07
Przeczytana: grudzień 2014

Jeżeli w pierwszej chwili na widok tytułu przyszło Wam do głowy, że książka Marcusa Malte jest pewnie typowym romansem, to zdecydowanie muszę stwierdzić, że miłosnych uniesień znajdziecie w niej niewiele. Gwoli ścisłości i dla zakochanego spojrzenia znajdzie się tam miejsce, ale gdy dodamy do tego zbrodnię, zagadki z przeszłości, tajemniczy maszynopis i poezję Williama Blake’a, to wyjdzie mieszanka trudna do zaklasyfikowania. Kryminał? Thriller? Sensacja? „Ogród miłości” jest po trosze wszystkim, a jednocześnie zamknięcie go w takich tylko ramach, wydaje mi się teraz, po lekturze, niewystarczające.

Alexandre Astrid może poszczycić się policyjną legitymacją, ale w istocie już od dawna jego służba pozostaje daleka od codziennego wypełniania obowiązków stróża prawa. Mężczyzna, przez długi czas patrzący na codzienność z perspektywy wypełnionego po brzegi kieliszka, nadal niespecjalnie radzi sobie z codziennością. Gdy otrzymuje pewną przesyłkę zwierającą zniekształcony zapis swojego...

macy | 2013-08-07
Przeczytana: sierpień 2013

Morderstwo, które zdarzyło się kilka lat temu, nagle powraca. Nie czyn, a wspomnienie o nim. Jakbyś się czuł, znajdując w skrzynce na listy kopertę zawierającą dowody zbrodni? Zbrodni, która w dużej mierze dotyczyła ciebie, twoich bliskich oraz przeszłości. I wiesz, a przynajmniej przypuszczasz, kim jest morderca. Ale zanim to potwierdzisz, szukasz twardych i mocnych dowodów. I nagle dowody znajdują Ciebie. Zostają podane Ci na tacy. Jednak gdy zapoznajesz się z ich treścią bolesne wspomnienia jak klatki filmu, przeskakują Ci w myślach. Czy nie czułbyś się.... dziwnie? Jak w jakimś filmie sensacyjnym, prawda?

ula93 | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

pierwszy rozdział nawet mnie zaciekawił, ale czytając dalej zawiodła się. za specjalnie książka mnie nie zaciekawiła, aczkolwiek może jak tylko będę miała czas to do niej wrócę

Bogna | 2012-10-06
Przeczytana: 07 lipca 2012

To było coś! Ta książka nieźle mieszała mi w głowie zanim wszystko sobie poukładałam jak należy. To co się tam dzieje jest niesamowite. Polecam naprawdę każdemu !

Zakładeczka | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Zdażyło mi sie pierwszy raz,że nie dokończyłam czytać książki.Strata czasu,z przyjemnością oddam ją z powrotem do biblioteki.

Karolina | 2013-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Czytając książkę trzeba bardzo się skupić. Mamy tutaj opowiedziane dwie różne historie opowiadane równolegle i trzeba trochę czasu aby zrozumieć o co chodzi. Książka napisana łatwym językiem przystosowanym do każdego. Osobiście książka zaciekawiła mnie i nie mogłam doczekać się jej końca.

Panna2w | 2012-06-17

Pierwszy rozdział był zaskakujący i z chęcią ruszyłam dalej, ale za nic mi nie szło. Jak dla mnie za ciężko to wszystko było napisane, poplątane, nie mogłam się połapać w historii po kilkudziesięciu strona i dałam za wygraną. Może kiedyś wrócę do Ogrodu miłości, ale na pewno nieprędko.

droga20 | 2016-09-05
Karola | 2016-07-05