Jeszcze raz Prowansja

2000-05-10
2000-05-10
Zofia Zinserling
Prowansja Francja kultura obyczajowość humor

Skoro jest „Space Opera” to jest też „Prowansja Opera”... To trzecia część (wg. moich obliczeń) Mayle'owskich (ale zmontowałem zapis nazwiska!) zmagań z Prowansją. Trzecia, a jakby pierwsza. Nadal ujmuje swoją egzotyką, nadal chcę uczestniczyć w zakupach melonów, i czterogodzinnych obiadach, powstrzymując żałośnie ślinotok. "Prowansalska" przygoda Mayle'a nie jest odcinaniem kuponów. To solidny reportaż, pełen uroku i powieściowego zacięcia.

Wraz z 2 poprzendimi książkami o Prowansji tego samego autora jest to kolejna moja ulubiona pozycja ukazujących Francję. Dzięki niej można przenieść się do Prowansji w mgnieniu oka 😉 Rozmarzyć się nad opisem pocztówkowych widoków skompanych w słońcu łanów lawendy, poznać wyjatkową sztukę kulinarną południowej Francji i czym jest radość z jedzenia (joie de manger) 😋 Autor opisuje jak wygląda życie Prowansalczyków, niekończącą się grę w boule, kolorowe targi, historię Marsylii, oliwy czy słynnego pasztetu z gęsich wątróbek Fois Gras.
Peter Mayle inspiruje mnie do zaplanowania pewnego dnia podróży po Prowansji 😊 mam nadzieję, ze nie tylko mnie

Radzę Wam przeczytać najpierw "Rok w Prowansji". "Raz jeszcze Prowansja" stanowi udane uzupełnienie wspomnianej książki. Autor zakochany we francuskiej prowincji opowiada o różnych aspektach życia w tym raju na Ziemi. Opowiada ciekawie, a niektóre informacje potrafią zaskoczyć. Książka, jak chyba wszystkie dzieła Petera Mayle'a napisana z ogromnym poczuciem humoru, przymrużeniem oka i życzliwością dla otaczającego go świata.

Zapomniałam już, jak świetnie czyta się Petera Mayle'a. Celne obserwacje dotyczące Francji i Francuzów podane w lekkiej, dowcipnej formie. Muszę przypomnieć sobie inne "prowansalskie" książki. Słońce nas nie rozpieszcza w tym roku, więc trzeba inaczej poprawiać sobie nastrój.

Piękne i klimatyczne, dla wszystkich, ktorzy kochają Prowansję i dla tych, którzy chociażby tylko czytając chcieliby poczuć jej klimat. Polecam!

Niezastąpiona literatura z cyklu lekkich, łatwych i przyjemnych, ale równocześnie niebanalnych i nietandetnych. Z reguły w środku zimy mam chęć na coś, co w ten sposób przypomina mi o lecie, beztrosce i słodkim lenistwie. To jest właśnie to.

Peter Mayle ustawił swoimi prowansalskimi wspomnieniami wysoko poprzeczkę. Moim zdaniem, nikt go jak dotąd nie prześcignął i tylko nielicznym udało mu się dorównać.
Nasz rynek wydawniczy jest zalewany książkami o południu Europy, jednak nie zawsze ilość idzie w parze z jakością.

W opowieściach z tego zbioru znaleźć można inteligentne poczucie humoru, jakim autor zabłysnął w "Roku w Prowansji".
Tu pisarz jawi się jako już zadomowiony na południu Francji wielbiciel dobrej kuchni i innych niepowtarzalnych uroków wiejskiego życia. Broni swojej nowej małej ojczyzny z ostrym pazurem (np. gdy polemizuje z krytycznymi głosami autorów artykułów).

Dużo miejsca Meyle poświęca anegdotom związanym z prowansalską prowincją, przywołuje konkretne, zabawne sytuacje, dzieli się swoimi doświadczeniami z biurokracją, gościnnością, ale i nachalnością sąsiadów, ich wadami i zaletami.

Czyta się tę książkę z wielką przyjemnością i z zaciekawieniem.

przyjemna, choć inne książki tego autora były dla mnie bardziej posiągające

przyjemna, choć inne książki tego autora były dla mnie bardziej posiągające

przyjemnie

przyjemnie

O Peterze Mayle mam dobre zdanie i jego książki (a w szczególności te pisane na zasadzie quasi-pamiętników) bardzo sobie cenię. "Jeszcze raz Prowansja" jest kolejnym przyjemnym, zabawnym i bogatym w niezwykłe anegdoty zbiorem opowieści przesiąkniętych słońcem, zapachem lawendy oraz smakiem dobrej kuchni. I chociaż mam świadomość, iż prezentowane historie są bardzo subiektywne, to nie przeszkadza mi to w wierze, że właśnie taka jest ta kraina południowej Francji - radosna, ciepła oraz podchodząca do życia z dystansem. Fani autora oraz tego typu literatury podróżniczej na pewno książkę docenią, ponieważ jeszcze raz pozwala przenieść się do zupełnie innego świata :)

• Francja
  • Podróże