Cyberia

Wydawnictwo: Okultura
6 (18 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Cyberia: Life in the Trenches of Hyperspace
meehoo

Czym jest Cyberia? Cyfrową krainą, w której wszyscy chcąc nie chcąc żyjemy, czy światem wysokich technologii, dostępnym tylko nielicznym informatykom? Rzeczywistością wirtualną czy czymś całkowicie namacalnym, dostępnym naszym zmysłom? Co łączy ze sobą informatyków z Doliny Krzemowej, magów chaosu, konsumentów psychodelików, pisarzy cyberpunkowych, współczesnych psychologów i fizyków oraz twórców i odbiorców muzyki transowej? O tym dowiecie się z książki Douglasa Rushkoffa, pierwszej, błyskotliwej próby opisu cyberkultury, ukazującej jej niezwykły potencjał.

Cyberia to kompendium wiedzy o magicznych, psychodelicznych i anarchicznych korzeniach Internetu, stworzone przez jednego z najwybitniejszych specjalistów od kultury współczesnej, laureata prestiżowej Nagrody im. Neila Postmana. To wędrówka przez różne wymiary cyberkultury - rzeczywistość wirtualną, psychologię transpersonalną, gnozę psychodeliczną, fizykę kwantową, kulturę rave, muzykę ambientową, magię chaosu i hakerstwo - ku krainie, gdzie wszystko jest możliwe. Ku krainie, w której żyjemy.

źródło opisu: http://sklep.okultura.pl

źródło okładki: http://sklep.okultura.pl

Karaal | 2016-01-06
Przeczytana: 2015 rok

Książka wzbudziła we mnie sprzeczne uczucia. Z jednej strony opowieść o hakerach tworzących wciąż jeszcze młody internet, o muzykach pełnych sprzeciwu wobec głównego nurtu, tworzących nowe, fascynujące gatunki oraz o całej palecie buntowników i twórców, którzy połączeni są w pewien osobliwy, nieoczywisty sposób. Są to tematy, dla mnie, bardzo ważne i ciekawe, cenie sobie nowe wiadomości zdobyte dzięki tej książce.
Z drugiej jednak strony razi silenie się autora na obiektywizm. Mimo, że zapewnia on, że stoi po stronie faktów i zimnego opisu, nie udało mu się uniknąć uniesień i bezkrytycznej gloryfikacji przedstawianych postaci. Czuć, że jest on częścią środowiska które opisuje -- i nie było by w tym nic złego, gdyby nie niesmak pozostawiony przez zasugerowaną obiektywność.
Książka jest pełna tez i teorii pozanaukowych, nie warto się nimi zrażać, dużo lepiej postrzegać je jako klucz do zrozumienia działań przedstawionych postaci.

modeleda | 2018-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Kiedy byłem głodny takich pozycji, pojawiła się ta.
Wtedy zrobiła na mnie piorunujące wrażenie- chyba najlepsza dotychczas książka opisująca powstanie rejwu i kultury psychodelicznej, psytrance.
Świetne jest w niej to, że można podczas czytania niejako spotkać np. Terence McKenna i jemu ówczesnych

kavaman | 2011-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ezoterror

Alternatywna, kwaśna historia powstania internetu:) Momentami trochę naiwna gloryfikacja dopalaczy... Dzięki tej książce, rozfilozofowana ćpuneria ma teraz dobry podtekst ideologiczny do usprawiedliwiania swoich zachowań. Ale tak poza tym, to super.

Triss Velvel | 2018-05-21
Przeczytana: 09 czerwca 2018