Tymczasowa strefa autonomiczna

Okładka książki Tymczasowa strefa autonomiczna Hakim Bey
Okładka książki Tymczasowa strefa autonomiczna
Hakim Bey Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Linia Radykalna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Linia Radykalna
The Temporary Autonomous Zone
Wydawnictwo Ha!art
2009-01-01
2001-01-01
Jan Karłowski, Iwona Bojadżijewa
anarchizm rewolucja powstanie autonomia państwo władza

Kilka dni temu zmarł Hakim Bey, jeden z prekursorów post-anarchizmu, postać niezwykle wpływowa dla kultury współczesnej, zwłaszcza alternatywnej. Być może to dobry moment by powrócić do jego najsłynniejszej, ale tez najbardziej kontrowersyjnej pracy, w tym wydaniu uzupełnionej o ciekawe dodatki filozoficzne.

To nie przypadek, że "Tymczasowa Strefa Autonomiczna" ukazała się w tej samej serii, Linii Radykalnej, co głośne "Społeczeństwo Spektaklu" Guya Deborda. W istocie Bey rozwija niektóre z uwag sytuacjonistów, podobnie jak oni rozwijali radykalnie niektóre tezy Marksa. O ile jednak Debord, trochę właśnie po Marksowsku, szukał sposobów by zrozumieć i zmienić świat, o tyle Bey jest większym pesymistą. Zgodnie z duchem postmodernizmu nie wierzy już Wielką Narrację, w tym wypadku w ideę i sens Rewolucji, a zamiast tego postuluje nieustanną insurekcję i "tymczasowość". Dla kultury alternatywnej miało to znaczenie niejako fundamentalne. Politycznie jednak wydaje się to być droga na manowce. Dlaczego?

W istocie, czytając dziś TSA można odnieść wrażenie, że jest to apologia neoliberalizmu. Wszystkie dzisiejsze kłopoty ze splotem liberalizmu z anarchizmem mają korzenie własnie w tym eseju. Zamiast organizacji - aktywizm. Zamiast ruchu społecznego - autonomia jednostki. Zamiast trwałych struktur - psychiczny nomadyzm. To wszystko wyrasta z tej krótkiej książki.

Rzecz jasna jest to dziecko swego czasu, bez którego nie byłoby być może bogatej kultury DIY i squatterskiej lat 80. i 90. Przyznam, że i ja uległem - nawet po latach - czarowi żywego języka Beya, który oczywiście nagina fakty i przeinacza, co wytykał mu m.in. Jarosław Tomasiewicz w tekście "Haki na Beya". Po latach widzę jednak, że konsekwencje postmodernizmu w anarchizmu są opłakane. De facto oznaczają przyznanie się do kapitulacji i Koniec Historii, rozumianej jako historia walk klasowych.

Niemniej historycznie rzecz ujmując jest to książka niezmiernie ważna, inspirująca, w wielu aspektach wciąż żywa, w innych z kolei nieaktualna (np. w sferze dywagacji o internecie). Jest to jednak zapis stanu ducha epoki, świetnie napisany, który się połyka, ale do które warto i nawet należy podejść krytycznie. Zwłaszcza po śmierci autora, który skądinąd zdążył zrewidować wiele z tez z tej pozycji choćby w "Millenium" i innych esejach. Ale o tym będzie okazja napisać później.

WARTO PRZECZYTAĆ:

WARTO OBEJRZEĆ:
https://www.youtube.com/watch?v=5mraclaZoH8 - odwiedziny u Hakim Beya w 2004 roku.

To nie przypadek, że "Tymczasowa Strefa Autonomiczna" ukazała...

Można Hakimowi zarzucić wiele - uproszczenia, złe interpretacje, wyolbrzymienia, umniejszenia i wszystkie inne "enia".
Ale nie można mu odmówić tego, że napisał książkę bardzo wpływową, posiadającą wiele niezwykle ciekawych informacji o społecznościach anarchistycznych w historii i nade wszystko - proponującą wizję wolności, która jest piękna i możliwa do uzyskania.
TAS warto przeczytać nie jako książkę historyczną czy przewodnik do anarchizmu, lecz jako esej-wizję idealisty.

TAS...

Książkę zostawiam bez oceny, ponieważ dość trudno mi tutaj ją wystawić. Sam esej dotyczący Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA) jest ciekawy. Według mnie, warto zapoznać się z samą koncepcją, która powstała na bazie naprawdę trafnych spostrzeżeń. Chociaż tekst pisany jest momentami dość chaotycznie i z odwołaniami, które nie każdy czytelnik może zrozumieć, nie zapoznając się np. wcześniej z filozofią sytuacjonistów, to i tak warto.
Jeśli natomiast chodzi o kolejne teksty zamieszczone w książce, to są one przede wszystkim już nieaktualne. Autor snuje w nich wizje wykorzystania internetu jako narzędzia dla kapitału, ale również anarchistów. Tylko owe przemyślenia były przez Hakim Beya prezentowane w latach 90. Poza tym, odnosi się wrażenie, jakbym autor w pewnym momencie naprawdę odpływał w swoich koncepcjach i bez pełnej znajomości tematu zaczyna snuć wizję ewolucji człowieka.
Mam mieszane uczucia jako do całości książki. Tekst o TSA z pewnością jest warty uwagi, ale na kolejne nie marnowałbym czasu.

Może to właśnie jest rozwiązanie!

Może to właśnie jest rozwiązanie!

Ciężko mi ocenić coś, z czego mało co skumałam. Za dużo mądrych słów, może i styl taki, że da się tę książkę przeczytać migiem, ale ja okazałam się za głupia. Przeczytane, niezrozumiane, sedno do mnie nie dotarło.

Każdy poszukuje wolności, chwili wytchnienia i swobody, czy to w myśli czy czynie. Jednak , życie w społeczeństwie skutecznie uniemożliwia nam bycie wolnym. Publikacja opisuje jak ludzie z różnych epok i krajów radzili sobie w poszukiwaniu autonomii i gdzie ją udało się odnaleźć. Każdy człowiek posiada tymczasową strefę autonomiczną chociaż może nie być jej świadomy.

• Lewicowe
  • Wolnościowe