Trup: od biologii do antropologii

Tłumaczenie: Krzysztof Kocjan
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i Jego Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Le cadavre: de la biologie a l'anthropologie
esej, trup,
hunter

Książka została podzielona przez autora na trzy części.
Cześć pierwsza, wstępna, koncentruje się na czysto biologicznej i medycznej stronie zagadnienia.
Dwie pozostałe części książki traktują o antropologicznej jego stronie. Autor ukazuje wszystkie najważniejsze kulturowe aspekty zjawiska jakim jest trup.

Mini267 | 2013-12-23

Książka, którą kupiłam i przeczytałam tylko dlatego, że była moją lekturą na studiach. Pełna konkretnych danych i ciekawostek, książka naukowa i nie dla wszystkich. Mnie zaciekawiła od strony antropologicznej - ciekawe opisy kultów związanych ze zmarłymi, spojrzeń na śmierć w różnych zakątkach świata, pogrzebów, powtórnych pogrzebów itd. Od strony biologicznej - opisy nie dla ludzi o bujnej, plastycznej wyobraźni (jak moja), wszystko opisane jest szczegółowo przez co ciężko jest przebrnąć przez tą część, która jest dosyć co tu dużo pisać obrzydliwa. Nie żałuję, że ją mam i nie żałuję, że ją przeczytałam, wręcz odwrotnie, jestem zadowolona,że miałam możliwość dowiedzieć się tylu istotnych rzeczy o śmierci i kulturze śmierci. Na pewno nigdy już jej nie przeczytam w całości, ale będę z niej korzystać aby wyciągnąć konkretne informacje, jeżeli tylko będzie to konieczne.

Kasia | 2015-07-24

Ksiżka niezwykle ciekawa; Naukowa, a czytałam ją jak dobry thriller. Merytorycznie bardzo bogata, napisana ze swadą. Jeżeli ktoś nie jest wrażliwy na rózne opisy trupa i relacje, co może się z nim stać,to polecam. Dla mnie ta książka była niezwykle interesująca.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-31
Przeczytana: 2011 rok

Mnóstwo tajemnej i w pewnym sensie niesłusznie zakazanej wiedzy. książka, która uczy dystansu do świata i bez której świat "Decathexis" nigdy by się nie rozrastał.

Bacho | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Dość zaskakują mnie wysokie oceny tej książki, choć podejrzewam, iż wynikają z bezprecedensowego podejścia autora do problemu śmierci. Zwiedziony tytułem ("od biologii...") sięgnąłem po nią. Biologii w sumie niewiele, ogólne obserwacje, bez wyjaśnień i szczegółów. Więcej można nauczyć się z niektórych kryminałów. Natomiast dalsza, powiedzmy kulturowa część książki... Dla mnie tragedia. Język tak niejasny - a powiedzmy sobie szczerze, ten obszar nie wydaje się zbyt skomplikowany, tworzenie dziwnych koncepcji mających zastosowanie do pojedynczych przypadków i przedstawianie ich niemal jako uniwersalnych... Cóż zdecydowanie nie polecam osobom chcącym się dowiedzieć czegoś o biologii rozkładu, sekwencji procesów etc.

Gatsby | 2011-07-08
Przeczytana: 1994 rok

Tak sobie mysle..hm w koncu to nasza przyszlosc, czy chcemy czy nie.. a dla niektorych to nawet terazniejszosc i to jest przerazajace...

Rever | 2012-11-25

Momentami wstrząsająca i zaskakująca. Omawiająca wiele aspektów śmierci - od samego zmarłego i towarzyszących temu przemian biologicznych, po antropologiczne zagadnienia związane z pochówkiem, rytuałami, zabiegami wszelkiego rodzaju. Od starożytności do współczesności. Z pewnością obowiązkowa lektura dla osób piszących prace, robiących prezentacje związane z tematem śmierci.

DurgaRE | 2011-05-10

dla mnie ciekawe... jak po opuszczeniu duszy rozpada sie ta machina ciała

killafornia | 2017-03-17
asia_las | 2017-03-05