Arabowie, Muzułmanie, islam
historia
Anna

Arabowie wzbudzają dziś najdziwniejsze reakcje: od skrajnej niechęci po skrajne uwielbienie. W obydwu przypadkach jest to wynikiem głębokiej nieznajomości cywilizacji arabskiej i ściśle związanego z nią świata islamu. W zamierzeniu autora książka ma przywrócić równowagę w ich ocenie przez obiektywne ukazanie specyfiki cywilizacji arabskiej w jej historycznym rozwoju. Autor przedstawia jej...

Autor przedstawia jej początki, historię polityczną, wojny, podboje, kolejne dynastie, a także życie społeczne. Osobne miejsce zajmuje islam i postać Mahometa oraz procesy islamizacji, rozumianej tu jako tworzenie przez Arabów wspólnie z nie-Arabami nowej kultury islamu. Ukazując rozwój nauk prawniczych i teologicznych, literaturę piękną, erotykę, sztukę i architekturę, omawia też Danecki wpływ dziedzictwa arabsko-muzułmańskiego na Europę, a także porusza problemy westernizacji świata arabskiego oraz jego zawiłości w konfrontacji z Zachodem.

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

filipes1603 | 2016-09-19