Arabowie, Muzułmanie, islam
historia
Anna

Arabowie wzbudzają dziś najdziwniejsze reakcje: od skrajnej niechęci po skrajne uwielbienie. W obydwu przypadkach jest to wynikiem głębokiej nieznajomości cywilizacji arabskiej i ściśle związanego z nią świata islamu. W zamierzeniu autora książka ma przywrócić równowagę w ich ocenie przez obiektywne ukazanie specyfiki cywilizacji arabskiej w jej historycznym rozwoju. Autor przedstawia jej...

Autor przedstawia jej początki, historię polityczną, wojny, podboje, kolejne dynastie, a także życie społeczne. Osobne miejsce zajmuje islam i postać Mahometa oraz procesy islamizacji, rozumianej tu jako tworzenie przez Arabów wspólnie z nie-Arabami nowej kultury islamu. Ukazując rozwój nauk prawniczych i teologicznych, literaturę piękną, erotykę, sztukę i architekturę, omawia też Danecki wpływ dziedzictwa arabsko-muzułmańskiego na Europę, a także porusza problemy westernizacji świata arabskiego oraz jego zawiłości w konfrontacji z Zachodem.

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

Książka J. Daneckiego nie jest podręcznikowym wykładem dziejów Arabów. To raczej próba stworzenia panoramy dziejów tego ludu w ciągu wieków, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku wieków ery islamskiej. Struktura tej książki oparta jest o krótkie rozdziały, które dotyczą bardzo różnych zagadnień: częściowo historycznych, ale częściowo też religijnych oraz filologicznych. W niektórych przypadkach kilka rozdziałów tworzy pewną całość (np. pierwsze pięć opisuje przedmuzułmański etap dziejów ludów arabskich), ale gdzie indziej jednego rozdziału nic nie łączy z następnym. Danecki jako filolog wiele miejsca poświęcił zagadnieniu języka i literatury arabskiej i podkreślił ich specyfikę oraz odmienność od języków i literatur europejskich. Jeśli idzie o zagadnienia historyczne, to dzieje polityczne ustępują pierwszeństwa historii kultury. Autor wielokrotnie wychodzi do zagadnień współczesnego świata arabskiego i to choćby odróżnia jego książkę od "Dziejów Arabów" Hittiego. Na pewno...

pawelpe | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Arabowie wzbudzają dziś najdziwniejsze reakcje: od skrajnej niechęci po skrajne uwielbienie. W obydwu przypadkach jest to wynikiem głębokiej nieznajomości cywilizacji arabskiej i ściśle związanego z nią świata islamu."
Już sam opis na okładce zawiera nieprawdę. Różne są źródła niechęci i sympatii zarówno do Arabów jak i islamu. Jeżeli autor pisze książkę historyczną z innym planem niż napisanie prawdy, wychodzi coś takiego. Książka która opowiada o niektórych elementach historii i kultury Arabów. Nie dowiemy się tu za dużo o arabskich chrześcijanach, mniej znanych zakątkach arabskiej historii, współczesnej nietolerancji innowierców i dyskryminacji kobiet. Dowiemy się za to, że Zachód odpowiada za upadek Arabów po okresie klasycznym, za wojnę iracko-irańską. Cytowane są słowa Kiplinga, że przy naukowych osiągnięciach Arabów cała europejska nauka blaknie.

Jednej ciekawej rzeczy się dowiedziałem - że Arabowie pozwalali podbijanym ludom na zachowanie religii nie z powodu tolerancji,...

Nie czytałem całej pracy, ale po lekturze wybranych rozdziałów - prawo islamu, Koran, sunnha - mam bardzo pozytywne odczucia. Dostrzegalna jest erudycja i interdyscyplinarność autora.

filipes1603 | 2016-09-19
nuna21 | 2016-04-21