Tamerlan i jego czasy

W bardzo ciekawy sposób przedstawienie prawdy Historycznej. Przy lekturze nie wynudziłam się, wręcz przeciwnie, zafascynowała mnie. Marian Małowist jest jednym z moich ulubionych pisarzy, historyków. Pokazuje On często realia i kanony dawnych epok w nietuzinkowy sposób.

Dla miłośników historii średniowiecza, zwłaszcza dla ciekawych Azji Środkowej - pozycja obowiązkowa.

Małowist to klasa; czuć, że napisał to człowiek wielkiej kultury, wiedzy i ogromnym doświadczeniu życiowym.

Lektura do egzaminu z historii powszechnej średniowiecza.
Poznałem tą postać i zapamiętałem sporo informacji.
W 2013 roku w Uzbekistanie obserwowałem jak bardzo ważna jest to postać do Uzbeków.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Czytałem już tę książkę przed kilku laty, ale jako że niewiele z niej zapamiętałem (jedynie tajemniczo wówczas brzmiącą nazwę Mawarannahr oraz wzmiankę o wieżach ułożonych z czaszek pomordowanych ofiar ekspansji Timura), postanowiłem do niej powrócić. Był to z pewnością zabieg rozsądny, ponieważ przystąpiłem do lektury z większą niż przedtem wiedzą na temat dziejów świata...

Timur Chromy (1336-1405), znany również jako Tamerlan, pod względem swych militarnych osiągnieć może stanąć na równi z dokonaniami Aleksandera Macedońskiego czy Czyngiz-chana. Zresztą poniekąd czuł sie spadkobiercą tego ostatniego, choć nigdy nie kazał tytułować sie chanem, a zadowolił sie raczej skromnym tytułem emira.

Emir Timur to postać niepospolita. Znakomity strateg...

Tamerlan rozpala wyobraźnię. Połączenie potwornego okrucieństwa i bogactwa, wyrafinowania architektury Samarkandy stanowi kontrast, koło którego trudno przejść obojętnie. Mnie co prawda interesowały głównie wątki wiążące się z Litwą, a więc postacie Tochtamysza (który poważył się z Tamerlanem walczyć i srogo za to zapłacił) i Edygeja, genialnego wodza, który właśnie z...

• Historia
  • Średniowiecze
  • Ceram
  • Azja Środkowa
  • Chcę w prezencie
  • historia
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Tamerlan i jego czasy