Okładka książki Tropiciel

Tropiciel

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tropiciel". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
papier
IvanG
7 (267 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Gruntowne szkolenie nauczyło Rigga dochowywać tajemnic. Tylko jego ojciec zna prawdę o niezwykłym darze syna – talencie widzenia ścieżek przeszłości. Lecz gdy ojciec ginie, Rigg ze zdumieniem dowiaduje się, jak wiele sekretów przed nim zataił. Tajemnic o przeszłości syna, jego tożsamości i przeznaczeniu. A kiedy Rigg odkrywa, że jego dar pozwala mu nie tylko widzieć przeszłość, ale również ją zmieniać, przyszłość nagle staje się co najmniej niepewna.

Przyrodzone dziedzictwo pcha go ku pokrętnej drodze, mimowolnie wikłając w rozgrywki dwóch stronnictw. Jedno pragnie wynieść go na tron, drugie pozbawić życia. Chcąc nie chcąc, musi podać w wątpliwość całą nabytą wiedzę, przezwyciężyć ograniczenia swojego talentu… i wyrzec się wpływu na własne przeznaczenie.

„Tropiciel” to niezwykle ekscytujący, świetnie napisany i fascynujący początek nowej serii.
King of the Nerds

Polecamy

Opinie czytelników
Avenix | 2014-05-17
Przeczytana: 11 maja 2014

Rigg wraz z ojcem mieszkają samotnie w lesie, a ich jedyną szansą na zarobienie pieniędzy jest sprzedaż futer schwytanych zwierząt. Niestety - wytropienie, a następnie upolowanie dobrej zwierzyny to zadanie graniczące z niemożliwym. Nie dla Rigga... Chłopak ma zdolność nadzwyczajną i niespotykaną - widzi ścieżki wszystkich ludzi i zwierząt, którzy kiedykolwiek szli daną drogą. Jest w stanie określić nawet dokładny czas i kierunek ruchu stworzenia. Pewnego niefortunnego dnia ojciec Rigga ginie przygnieciony przez drzewo. Jego ostatni rozkaz jest jasny - udać się do ich jedynej przyjaciółki, która przykaże mu więcej szczegółów na temat... matki i siostry Rigga, które chłopak odnaleźć musi w oddalonej o tygodnie podróży metropolii. Czy cel okaże się osiągalny? Czy moc Rigga skrywa przed nim samym jakieś tajemnice?

Orson Scott Card to jeden z moich ulubionych pisarzy. Jego powieści od zawsze mnie poruszały, a każdy jego pomysł był, jak na mój gust, trafiony. Po przeczytaniu kilku części z...

Cassiel | 2011-08-01
Na półkach: Do recenzji, Przeczytane

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://niebianskie-pioro.blogspot.com/2011/08/tropiciel-orson-scott-card.html

Doktor | 2013-11-24
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mimo, że chyba nigdy nie wyjdę z podziwu do sagi Endera, do "nowego" Carda podchodzę z dystansem, tak samo więc zapatrywałam się na jego najświeższe dzieła - tu "Zagubione Wrota" i "Tropiciel". W końcu jednak tama puściła i kupiłam drugi ze wspomnianych powyżej tytułów, mniej z ciekawości, ponieważ opis z na okładce za bardzo powiewał mi fantasy, a bardziej z wiary w umiejętności autora. Być może moje podejście z rezerwą jeszcze bardziej umiliło mi odkrywanie tej książki, ponieważ "Tropiciel" jest dosłownie OSZAŁAMIAJĄCY.

Rigg spędza swoje życia w odosobnieniu, polując na zwierzęta. W roli jego jedynego towarzysza występuje ojciec - ambitny, surowy i niebywale wymagający nauczyciel, który ciąga syna za sobą i naucza w wielu kategoriach, które w opinii samego chłopca nigdy mu się nie przydadzą. Jednak pewnego dnia mężczyzna ulega śmiertelnemu wypadkowi, a jego ostatnią wola jest, by chłopiec udał się w daleką podróż i odnalazł swoją siostrę. U samego wejścia historii Riggowi udaje się...

Moriana | 2012-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 października 2012

To opowieść z bardzo długimi wstępami do rozdziałów.
To dwie opowieści.
To jedna historia z różnymi bohaterami.
Przypuszczam, że wszystkie odpowiedzi mogą być prawidłowe. Dla różnych czytelników; albo dla różnych czasów tego samego czytelnika. Ja skłaniam się ku trzeciej.

muszka1286 | 2014-07-04

cieszę się, że książka już za mną bo strasznie się przy niej męczyłam, a samo czytanie ciągnęło się niemiłośiernie. Bohaterowie są infantylni (no cóż, w końcu są trzynastolatkami, więc może nie powinnam być zdziwiona), a fabuła jest przewidywalna, chociaż bywają śmieszne momenty, a sam pomysł przeskoków w czasie jest dosyć ciekawy i zupełnie innaczej przedstawiony niż w innych książkach sf. Na drugą część się raczej nie skuszę.

Beata | 2014-02-10

Jak przystało na Carda książka z gatunku SF z domieszką fantasy. Lubię ją za powoli odkrywaną tajemnicę np. umiejętności bohaterów, tajemnice rodzinne, architektura świata. Czyta się jak książkę przygodową.

Więcej się wypisałam tutaj: http://polecksiazke.wordpress.com/2014/02/08/king-of-nerds-tropiciel-ruiny/

| 2011-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Carla | 2011-09-03

O niewielu pisarzach mogę powiedzieć, że – jeśli nawet z braku pieniędzy w studenckiej kiesie nie kupuję – przynajmniej czytam w ciemno wszystko, co z ich twórczości ukazuje się na rodzimym rynku wydawniczym. Do takich właśnie autorów zalicza się Orson Scott Card.

Tropiciel, pierwsza część nowego cyklu skierowanego (jak mi się przynajmniej wydaje) do młodzieży, tylko upewnia mnie w przekonaniu, że Card jak nikt potrafi łączyć fantasy i science fiction w coś świeżego i niepowtarzalnego.

Dwutorowość narracji i akcji widoczne są już w samej konstrukcji rozdziałów – na początku każdego z nich znajdują się krótkie fragmenty dotyczące podróży w przestrzeni kosmicznej, a wydarzenia rozgrywają się na pokładzie statku, unoszącego w nieznane Rama Odyna, komputery pokładowe i Zbędnych. W miarę jak przewracamy kolejne strony, związek podróży Rama i epizodów z przestrzeni kosmicznej z planetą Arkadią, na której osadzona jest większa część opowieści, staje się coraz bardziej zrozu...

Artur | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Nie jest to typ książki, którą bym polecił każdemu. Nawet ciężko mi napisać cokolwiek, jakoś mam mieszane odczucia. Z jednej strony na początku czytałem, byleby tylko dojść do ostatniej strony, ale jak już doszedłem to jestem ciekaw co dalej, gdyż historia wciąga, pomimo całego galimatiasu czasoprzestrzennego. Niezaprzeczalnym (dla mnie) atutem książki są rozmowy pilota statku ze "zbędnym", prowadzone na pewnej płaszczyźnie abstrakcji, filozofii czy fizyki... Czy wysyłając ludzkość w kosmos by przetrwała potrafilibyśmy zniszczyć inne życie, aby go zastąpić? A może w tym celu musimy właśnie skonstruować zbędnych, którzy w tym celu będą bezlitośni? Czy zbędni pozostaną sługami, czy może spróbują być bogami... Odpowiedzi zapewne znajdziemy w kolejnych tomach.

mona700 | 2011-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 września 2011

Oby więcej takich książek. Dawno żadna mnie aż tak nie porwała. Ośmielę się stwierdzić, że Tropiciel to lepsza książka od Gry Endera. Autor ciekawie bawi się podróżami w czasie, fabuła jest przemyślana i barwna. Postaci również dokładnie przemyślane, każde z nich posiada niebanalną osobowość. Polecam gorąco! Liczę, że kolejna część okaże się jeszcze lepsza!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica