Tropiciel

Kamil Lesiew, Maciejka Mazan
The Pathfinder
Kamil Lesiew, Maciejka Mazan
IvanG

Gruntowne szkolenie nauczyło Rigga dochowywać tajemnic. Tylko jego ojciec zna prawdę o niezwykłym darze syna – talencie widzenia ścieżek przeszłości. Lecz gdy ojciec ginie, Rigg ze zdumieniem dowiaduje się, jak wiele sekretów przed nim zataił. Tajemnic o przeszłości syna, jego tożsamości i przeznaczeniu. A kiedy Rigg odkrywa, że jego dar pozwala mu nie tylko widzieć przeszłość, ale również ją zmieniać, przyszłość nagle staje się co najmniej niepewna.

Przyrodzone dziedzictwo pcha go ku pokrętnej drodze, mimowolnie wikłając w rozgrywki dwóch stronnictw. Jedno pragnie wynieść go na tron, drugie pozbawić życia. Chcąc nie chcąc, musi podać w wątpliwość całą nabytą wiedzę, przezwyciężyć ograniczenia swojego talentu… i wyrzec się wpływu na własne przeznaczenie.

„Tropiciel” to niezwykle ekscytujący, świetnie napisany i fascynujący początek nowej serii.
King of the Nerds

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Avenix | 2014-05-17
Przeczytana: 11 maja 2014

Rigg wraz z ojcem mieszkają samotnie w lesie, a ich jedyną szansą na zarobienie pieniędzy jest sprzedaż futer schwytanych zwierząt. Niestety - wytropienie, a następnie upolowanie dobrej zwierzyny to zadanie graniczące z niemożliwym. Nie dla Rigga... Chłopak ma zdolność nadzwyczajną i niespotykaną - widzi ścieżki wszystkich ludzi i zwierząt, którzy kiedykolwiek szli daną drogą. Jest w stanie określić nawet dokładny czas i kierunek ruchu stworzenia. Pewnego niefortunnego dnia ojciec Rigga ginie przygnieciony przez drzewo. Jego ostatni rozkaz jest jasny - udać się do ich jedynej przyjaciółki, która przykaże mu więcej szczegółów na temat... matki i siostry Rigga, które chłopak odnaleźć musi w oddalonej o tygodnie podróży metropolii. Czy cel okaże się osiągalny? Czy moc Rigga skrywa przed nim samym jakieś tajemnice?

Orson Scott Card to jeden z moich ulubionych pisarzy. Jego powieści od zawsze mnie poruszały, a każdy jego pomysł był, jak na mój gust, trafiony. Po przeczytaniu kilku...

Yevoni | 2015-07-05

Muszę przyznać, że książkę czytałam kilkoma podejściami. Początek był zawiły i nie do końca rozumiałam cały przedstawiony świat. Odłożyłam ją na półkę, najwyraźniej musiała odstać swoje. Kiedy sięgnęłam po nią za drugim razem i dobrnęłam do 100 strony poszło już z górki. Świat pomiędzy barierami po prostu mnie porwał! Zaczęłam się nim zachwycać: przygodami głównych bohaterów, Riggiem, Bochnem, Księżniczką i ich umiejętnościami. Pan card bardzo umiejętnie wytłumaczył specyfikę działania niezwykłych mocy naszych bohaterów.
Proszę się nie zniechęcać, to naprawdę świetna książka!

Cassiel | 2011-08-01
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://niebianskie-pioro.blogspot.com/2011/08/tropiciel-orson-scott-card.html

Herugrim | 2013-11-24
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mimo, że chyba nigdy nie wyjdę z podziwu do sagi Endera, do "nowego" Carda podchodzę z dystansem, tak samo więc zapatrywałam się na jego najświeższe dzieła - tu "Zagubione Wrota" i "Tropiciel". W końcu jednak tama puściła i kupiłam drugi ze wspomnianych powyżej tytułów, mniej z ciekawości, ponieważ opis z na okładce za bardzo powiewał mi fantasy, a bardziej z wiary w umiejętności autora. Być może moje podejście z rezerwą jeszcze bardziej umiliło mi odkrywanie tej książki, ponieważ "Tropiciel" jest dosłownie OSZAŁAMIAJĄCY.

Rigg spędza swoje życia w odosobnieniu, polując na zwierzęta. W roli jego jedynego towarzysza występuje ojciec - ambitny, surowy i niebywale wymagający nauczyciel, który ciąga syna za sobą i naucza w wielu kategoriach, które w opinii samego chłopca nigdy mu się nie przydadzą. Jednak pewnego dnia mężczyzna ulega śmiertelnemu wypadkowi, a jego ostatnią wola jest, by chłopiec udał się w daleką podróż i odnalazł swoją siostrę. U samego wejścia historii Riggowi udaje...

PR1234 | 2014-11-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Dziwny świat. Dziwna historia. Początek bardzo przyjemny. Im dalej tym gorzej.
Jedna z niewielu książek, które nie doczytałem do końca.

Kerlan | 2016-07-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2016

Kojarzycie "Nad Niemnem"? Ta książka jest jej całkowitym przeciwieństwem. Składa się prawie wyłącznie z dialogów pomiędzy piątką bohaterów, gadają o wszystkim, omawiają między sobą każdą decyzję, akcję, wszystko. W przerwach pomiędzy rozmowami mamy wewnętrzne monologi. Pomysł ciekawy, fabuła jest dobra i jestem ciekaw co będzie dalej. Także książka jednak do polecenia jeśli wytrzymacie sposób jej napisania.

robidu | 2015-11-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Każdą książkę Carda oceniam wysoko. Także i cykl Tropiciel nie należy do wyjątków. Ale proza Carda nie jest dla każdego. Trzeba jego język i narrację lubić. To wyraźnie pokazał cykl powieściowy o Enderze. Tutaj jest tak samo. Sporo spekulacji naukowych, filozoficznych i etycznych. Trzeba przez to przebrnąć, aby prawdziwa historia się przed nami ukazała w całej krasie. A jest co podziwiać.

Moriana | 2012-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 października 2012

To opowieść z bardzo długimi wstępami do rozdziałów.
To dwie opowieści.
To jedna historia z różnymi bohaterami.
Przypuszczam, że wszystkie odpowiedzi mogą być prawidłowe. Dla różnych czytelników; albo dla różnych czasów tego samego czytelnika. Ja skłaniam się ku trzeciej.

Piotr | 2015-11-02

Książka zdecydowanie dla młodzieży, początkowo wydawało się, że trudno ją nazwać prawdziwym sci-fi. Ostatecznie jednak jest to sci-fi pełną gębą, w którą plecione są elementy historycznego fantasy, przy czym sedno akcji dzieje się w tym prymitywnym technologicznie świecie. Historia mnie nawet wciągnęła, akcja jest dość spójnie zbudowana, chociaż można pogubić się w tych różnego rodzaju skokach w czasie i przestrzeni. Oczywiście w historii i w dialogach widać mnóstwo naiwności i niepotrzebnego wyjaśniania oczywistości. Wiele dialogów i przekomarzań pomiędzy postaciami jest irytujących. Sięgnę jednak po dalsze części, zaciekawiły mnie.

muszka1286 | 2014-07-04

cieszę się, że książka już za mną bo strasznie się przy niej męczyłam, a samo czytanie ciągnęło się niemiłośiernie. Bohaterowie są infantylni (no cóż, w końcu są trzynastolatkami, więc może nie powinnam być zdziwiona), a fabuła jest przewidywalna, chociaż bywają śmieszne momenty, a sam pomysł przeskoków w czasie jest dosyć ciekawy i zupełnie innaczej przedstawiony niż w innych książkach sf. Na drugą część się raczej nie skuszę.