Bratanek ostatniego króla

Wydawnictwo: MON
historyczna
Dorota_1988

"Bratanek ostatniego króla" to opowieść o Księciu Józefie Poniatowskim. Stanisław Szenic w fascynujący sposób przedstawia tę postać ukazując jednocześnie wielkie zasługi dla kraju, rodzącą się legendę i prywatną osobę.

źródło opisu: Od Wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin | 2013-08-30
Na półkach: Przeczytane, historia

Książka dobra, choć nie wybitna, godna polecenia miłośnikom nie tylko historii politycznej i wojskowej, lecz także każdemu, kto znajduje upodobanie w dziejach naszej bujnej obyczajowości. Oprócz wielu fragmentów dotyczących bitew i rozgrywek politycznych wiele uwagi poświęcono osobistemu życiu księcia Józefa Poniatowskiego, jego licznym związkom z kobietami oraz szokującym przyzwyczajeniom (jak choćby odbywane w stroju Adama młodzieńcze przejażdżki po Warszawie). Tematyczny rozmach też książki jest zresztą ogromny i bynajmniej nie sam tylko książę Pepi jest jej bohaterem. Autor obficie czerpie z korespondencji prowadzonej przez księcia z jego stryjem, Stanisławem Augustem (a właściwie Antonim, gdyż to ostatnie miano przyjął już po koronacji). Szczególnie interesujące są fragmenty wspomnień Jana Kilińskiego oraz dzieje potomstwa księcia Józefa (z "nieprawych" związków).

Sturnus | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Pozycja mało znana, i chyba zdecydowanie za mało, dzięki której na pewno można się dowiedzieć czegoś nowego. Choć z pozoru biografia, rzuca ciekawe (nie zawsze wybielające) światło na epokę, min. na rodzinę księcia, ówczesną politykę, relacje w wyższych sferach, oraz przy okazji parę mało znanych a interesujących postaci z przełomu XVIII/XIX wieku żyjących lub goszczących nad Wisłą. Dla mnie osobiście bardzo interesujący był fragment o tym, jak Warszawa przeżywała upadek insurekcji kościuszkowskiej i jak "cierpiała" pod pruską okupacją (1795-1806). Warto poczytać.

yakamoz | 2016-01-04
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2016

5 miesięcy spędziłam z Księciem Józefem Poniatowskim. Zdążyłam się do niego przyzwyczaić, przekonać a nawet polubić.
To nie jest książka dla zabicia czasu, ani na poprawę humoru. Moim zdaniem to opowieść o księciu jako wodzu, nie o człowieku. Trochę mi brakowało takich po prostu "babskich" tematów: miłość, romanse itd. Są tylko maleńkie wzmianki o tych wydarzeniach, natomiast praktycznie cała księżka opisuje przebieg bitew i sytuację polityczną na świecie w latach życia księcia.

maryna52 | 2014-04-07
Demi | 2015-05-30