Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Szenic
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Szenic
24
7,1/10
Pisze książki: literatura piękna, powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, historia
Urodzony: 13.01.1904Zmarły: 28.11.1987
Stanisław Szenic – polski prawnik, pisarz, varsavianista. Ukończył Wydział Prawno-Ekonomiczny Uniwersytetu Poznańskiego, pracował jako sędzia. Po II wojnie światowej wydał kilkanaście książek, poświęconych historii Polski (w szczególności Warszawy) i tematyce niemcoznawczej.
W latach 1945–1948 członek Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Później był m.in. kierownikiem Działu Niemcoznawczego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i kierownikiem Redakcji Literatury Niemieckiej w Państwowym Instytucie Wydawniczym (1955–1962).
W latach 1945–1948 członek Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie. Później był m.in. kierownikiem Działu Niemcoznawczego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i kierownikiem Redakcji Literatury Niemieckiej w Państwowym Instytucie Wydawniczym (1955–1962).
7,1/10średnia ocena książek autora
66 przeczytało książki autora
190 chce przeczytać książki autora
4fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Ochmistrzyni i faworyty królewskie. Portrety trzech dam warszawskich
Stanisław Szenic
6,0 z 2 ocen
22 czytelników 0 opinii
1961
Pitaval warszawski. Tom 2, część 1, 1795-1914
Stanisław Szenic
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
1958
Najnowsze opinie o książkach autora
Bratanek ostatniego króla Stanisław Szenic
6,0
Pozycja mało znana, i chyba zdecydowanie za mało, dzięki której na pewno można się dowiedzieć czegoś nowego. Choć z pozoru biografia, rzuca ciekawe (nie zawsze wybielające) światło na epokę, min. na rodzinę księcia, ówczesną politykę, relacje w wyższych sferach, oraz przy okazji parę mało znanych a interesujących postaci z przełomu XVIII/XIX wieku żyjących lub goszczących nad Wisłą. Dla mnie osobiście bardzo interesujący był fragment o tym, jak Warszawa przeżywała upadek insurekcji kościuszkowskiej i jak "cierpiała" pod pruską okupacją (1795-1806). Warto poczytać.
Bratanek ostatniego króla Stanisław Szenic
6,0
Książka dobra, choć nie wybitna, godna polecenia miłośnikom nie tylko historii politycznej i wojskowej, lecz także każdemu, kto znajduje upodobanie w dziejach naszej bujnej obyczajowości. Oprócz wielu fragmentów dotyczących bitew i rozgrywek politycznych wiele uwagi poświęcono osobistemu życiu księcia Józefa Poniatowskiego, jego licznym związkom z kobietami oraz szokującym przyzwyczajeniom (jak choćby odbywane w stroju Adama młodzieńcze przejażdżki po Warszawie). Tematyczny rozmach też książki jest zresztą ogromny i bynajmniej nie sam tylko książę Pepi jest jej bohaterem. Autor obficie czerpie z korespondencji prowadzonej przez księcia z jego stryjem, Stanisławem Augustem (a właściwie Antonim, gdyż to ostatnie miano przyjął już po koronacji). Szczególnie interesujące są fragmenty wspomnień Jana Kilińskiego oraz dzieje potomstwa księcia Józefa (z "nieprawych" związków).