Bratanek ostatniego króla

Okładka książki Bratanek ostatniego króla Stanisław Szenic
Okładka książki Bratanek ostatniego króla
Stanisław Szenic Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
historia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1983-01-01
1983-01-01
Poniatowski książę Pepi 1763-1813 wojny napoleońskie

5 miesięcy spędziłam z Księciem Józefem Poniatowskim. Zdążyłam się do niego przyzwyczaić, przekonać a nawet polubić.
To nie jest książka dla zabicia czasu, ani na poprawę humoru. Moim zdaniem to opowieść o księciu jako wodzu, nie o człowieku. Trochę mi brakowało takich po prostu "babskich" tematów: miłość, romanse itd. Są tylko maleńkie wzmianki o tych wydarzeniach, natomiast praktycznie cała księżka opisuje przebieg bitew i sytuację polityczną na świecie w latach życia księcia.

Pozycja mało znana, i chyba zdecydowanie za mało, dzięki której na pewno można się dowiedzieć czegoś nowego. Choć z pozoru biografia, rzuca ciekawe (nie zawsze wybielające) światło na epokę, min. na rodzinę księcia, ówczesną politykę, relacje w wyższych sferach, oraz przy okazji parę mało znanych a interesujących postaci z przełomu XVIII/XIX wieku żyjących lub goszczących nad Wisłą. Dla mnie osobiście bardzo interesujący był fragment o tym, jak Warszawa przeżywała upadek insurekcji kościuszkowskiej i jak "cierpiała" pod pruską okupacją (1795-1806). Warto poczytać.

Książka dobra, choć nie wybitna, godna polecenia miłośnikom nie tylko historii politycznej i wojskowej, lecz także każdemu, kto znajduje upodobanie w dziejach naszej bujnej obyczajowości. Oprócz wielu fragmentów dotyczących bitew i rozgrywek politycznych wiele uwagi poświęcono osobistemu życiu księcia Józefa Poniatowskiego, jego licznym związkom z kobietami oraz szokującym przyzwyczajeniom (jak choćby odbywane w stroju Adama młodzieńcze przejażdżki po Warszawie). Tematyczny rozmach też książki jest zresztą ogromny i bynajmniej nie sam tylko książę Pepi jest jej bohaterem. Autor obficie czerpie z korespondencji prowadzonej przez księcia z jego stryjem, Stanisławem Augustem (a właściwie Antonim, gdyż to ostatnie miano przyjął już po koronacji). Szczególnie interesujące są fragmenty wspomnień Jana Kilińskiego oraz dzieje potomstwa księcia Józefa (z "nieprawych" związków).

• Od XIX do współczesności
  • Skup makulatury
  • Książki historyczne
  • Nowożytność
  • historia
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Bratanek ostatniego króla