Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy

Tłumaczenie: Beata Hrycak-Domke
Wydawnictwo: Bukowy Las
Spilling Ink: A Young Writer’s Handbook
978-83-62478-32-3
pisarstwo, poradnik
poradniki
gall21

Jeżeli należycie do tych młodych osób, która uwielbiają pisać lub jesteście rodzicami szukającymi książki, która wzmocniłaby w waszym dziecku zamiłowanie do pisania – ta książka jest dla Was. Dwie znakomite autorki tej wyjątkowej książki rozbudzą zapał do pisania nawet w tych, którzy na co dzień, a zwłaszcza w szkole, nie przepadają za pisaniem. Mniej pewnych swoich twórczych możliwości...

za pisaniem. Mniej pewnych swoich twórczych możliwości przekonają, że potrafią pisać. A co najlepsze, zdradzą sensacyjne informacje o tym, jak to naprawdę jest być pisarzem. Chcecie pochlapać atramentem razem z nimi? Pióra lub klawiatura – w dłoń!
Anne Mazer i Ellen Potter przez długie lata były zasypywane listami i e-mailami od młodych czytelników z całego świata.
W większości z nich powtarzało się to samo pytanie:
„Jak pisać?”. W końcu te dwie pracowite, dzielne
i doświadczone autorki postanowiły wspólnie napisać energetyczną i optymistyczną książkę dla dzieci na temat pisania. Wystrzegając się sztywnych i nudnych reguł, opowiadają w niej o swoich sposobach m.in. na ciekawą fabułę, żywych bohaterów, genialną scenerię i treściwe dialogi. Pomagają młodym adeptom pisarstwa znaleźć własną drogę do twórczego i przynoszącego radość wyrażania siebie.

źródło opisu: http://www.bukowylas.pl

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl

Jarka | 2011-10-03
Przeczytana: 03 października 2011

Znacie to uczucie, gdy macie w głowie miliardy pomysłów a nie wiecie jak się zabrać do ich realizacji? Ja tak mam za każdym razem, gdy chcę coś napisać. Jako nastolatka wielokrotnie rozpoczynałam tworzenie swoich mini historii, opowiadań czy książek, lecz niestety żadna z nich nie doczekała się nigdy jakiegokolwiek zakończenia. W pewnym momencie ogarniała mnie zawsze swoista niemoc twórcza, zwątpienie w swoje umiejętności oraz zwyczajna złość, bo to co napisałam zazwyczaj nie odpowiadało temu co sobie wyobraziłam.

Panie Anne Mazer oraz Ellen Potter stworzyły książkę, która pomoże zarówno tym którzy chociaż trochę czują w sobie powołanie literackie, jak i osobom dopiero wkraczającym w świat pisarstwa i odkrywającym jego cudowne możliwości.

Książka wciąga od pierwszych stron, gdyż nie jest to typowy naszpikowany fachowym żargonem poradnik. Autorki nastawiły się na prosty język i dużą ilość przykładów. Każda porada okraszona jest czy to anegdotką, czy to kilkoma zdaniami...

GwEnDoLyN | 2013-04-12
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Książka bardzo pomocna dla tych,który uczą się pisać ♥

Krzysztof | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Chlapanie atramentem to wyjątkowy poradnik dla osób pisząch, lub które dopiero przymierzają się, lecz jeszcze nie mogą się odważyć by przyłożyć pióro do czystej kartki lub nacisnąć klawisz klawiatury, lub jeszcze nawet nie wiedzą, że pisanie
książek jest ich powołaniem. Jej wyjątkowość tkwi w niezwykle lekkim i bogatym w treść języku w niezwykle optymistycznej tonacji, która sprawia, że czytelnik czuje się na sile podjęcia tak trudnego zadania, jakim jest napisanie własnej powieści.

„Dwie autorki tego wyjątkowego poradnika rozbudzą zapał nawet w tych, którzy na co dzień, a zwłaszcza w szkole, nie przepadają za pisaniem. Mniej pewnych swoich twórczych możliwości przekonają, żę potrafią pisać.” (cyt. tył okładki)

Pomysł na książkę zainicjowany przez Anne Mazer został zrealizowany we współpracy z Ellen Potter będącej jak Anne autorką książek dla młodzieży, co też wpłynęło na ton książki z założenia skierowanej do młodszego czytelnika. Nie dajcie się jednak zmylić i nie odrzucajcie...

Martha Oakiss | 2014-06-07
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Dziś po krótce zaprezentuję książkę, która może się spodobać fanom czytania i pisania.

Chlapanie atramentem to poradnik dla osób piszących lub chcących pisać książki, jak i dla tych, którzy u innych taką chęć wzbudzić by chcieli. Dla młodych i tych bardziej doświadczonych. Dla tych, którzy już coś wydali i dla tych, którzy spróbują tworzenia po raz pierwszy.

Książka w prosty sposób przedstawiam nam, jak powinniśmy patrzeć na tworzenie literatury, jak tworzyć bohaterów, jak opisywać otoczenie, z czego czerpać inspiracje. Otwiera nam oczy pokazując, że wystarczy się rozejrzeć, by znaleźć pomysł na bestseller.

Po przeczytaniu tego poradnika zauważyłam, że zaczęłam inaczej patrzeć na czytane przeze mnie książki. Nie patrzyłam już tylko na fabułę i to, czy dany bohater wydaje się sympatyczny. Zaczęłam zwracać większą uwagę na styl pisania autorów, czy używają czasu przeszłego/teraźniejszego i jaki ma to wpływ na emocje czytelnika. Czy zdania są krótkie i proste, czy też...

Agnesja | 2011-10-01
Przeczytana: 01 października 2011

"Pisarze to dziwaczne stwory. I chwała Bogu!"

Pisałam opowiadania od dawien dawna, ale zawsze poddawałam się po kilkunastu lub kilkudziesięciu stronach, sądząc, że fabuła nie ma najmniejszego sensu. Niemniej, pisanie było przyjemną czynnością. Każda nowa wypełniona słowami strona dawała wiele satysfakcji. Porzuciłam tworzenie opowiadań, ponieważ zdałam sobie sprawę, że po prostu nie mam żadnych pomysłów i umiejętności pisarskich. Po co więc tracić czas na coś, co i tak wyląduje w śmietniku? Trzymając w rękach „Chlapanie atramentem” autorstwa Ellen Potter i Anne Mazer, byłam pewna, że lektura ta pomoże mi się przełamać i znów powrócić do pisania. Czy rzeczywiście poradnik okazał się być przydatny?

Pozwólcie, że najpierw przedstawię Wam jak zbudowana jest książka. Przygodę rozpoczynamy wiadomością od autorek, która motywuje do dalszej lektury, przedstawia narodziny pomysłu na stworzenie poradnika, a także pozwala bliżej zapoznać się z Ellen i Anne. Dalej przechodzimy do trzech...

Ilość stron: 287 razem ze spisem treści, podziękowaniami, biografią autorek, aneksem.

To pierwsza książka tych autorek jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że jest to poradnik o pisaniu, a ja bardzo lubię pisać.
W tej książce jest wyjaśnione mniej więcej jak napisać powieść albo inne dzieło z bohaterami, fabułą, różnymi wątkami itp. Porady bardzo przydatne.
Zawsze ciekawiły mnie kulisy pisania, doboru postaci, losów bohaterów, jak pisarze to robią, że wychodzą świetne lektury, albo też czasami mniej ciekawe.
Wiedza na temat pisania w tej książce jest bardzo dobrze wyjaśniona. Nie jest to wbrew pozorom lektura dla dzieci. Zależy też od wieku tych dzieci i tego czy interesują się pisaniem. Myślę, że nastolatki zainteresowane tematem chętnie by to przeczytały, ale też osoby dorosłe, które lubią pisać i np. marzą o napisaniu powieści.

Ciekawe cytaty, które znalazłam w treści:

„Nawet niezwykłe pomysły rodzą się w zwykłych miejscach.” (46)
„Proces twórczy jest...

Anita | 2011-10-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: wrzesień 2011

Książki w formie poradników mają to do siebie, że nie każdy je lubi czytać, gdyż albo kogoś to nie interesuje albo woli coś innego. Jednak "Chlapanie atramentem" to znakomity poradnik dla każdego człowieka, który kiedykolwiek coś pisał i ma zamiar pisać jeszcze lepiej.

W tej książce znajdziemy porady dwóch pisarek na temat tworzenia książki, bohaterów, fabuły. Dodatkowo one same opowiadają jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem, dzięki czemu dowiadujemy się o przeszłości dwóch autorek. Jako ludzie myślimy, że aby pisać to trzeba znać reguły. No i nawet tutaj się mylimy, gdyż nawet sławni pisarze nie do końca znają reguły po prostu robią wszystko tak jak chcą.

Jak już pisałam mamy tutaj do czynienia z dwoma autorkami, które chcą nam wskazać swoje porady i opowiedzieć jak to było w ich przypadku po to, aby każdy z nas się przełamał i spróbował pisać. I tak naprawdę to jest najbardziej fascynujące w tej książce.

Anne Mazer i Ellen Potter stworzyły...

czytadela200 | 2015-03-16

Zawsze chciałam zostać pisarką, ale będę szczera- moje pomysły zdychały już po najwyżej paru tygodniach. Teraz, dzięki tym miłym paniom, wiem jak je rozbudowywać, pielęgnować i sprawiać, że pewnego dnia zakwitną, a moje nazwisko znajdzie się w rubryce ,,autorów"
(trzeba mieć marzenia, nie?)
W przeciwieństwie do większości literatury fachowej, ,,Chlapanie", przyjemnie się czyta i miejscami naprawdę trudno przerwać, choć nie nazwałabym tej lektury emocjonującą ponad wszelką miarę. Miewa też naprawdę zabawne fragmenty, które pozwalają zrozumieć te trudniejsze reguły pisarskiego kunsztu. Ostatecznie to w końcu poradnik. Ale dzięki temu co zawiera mogę śmielej patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję, że może pewnego dnia moje marzenie się spełni.
Co nie znaczy jednakże, iż zgadzam się ze wszystkimi zasadami autorek i będę się ich ściśle trzymać! Każdy ma prawo do swojego zdania i mój styl pisania nie musi być taki sam jak uważają panie Mazer i Potter (ta to w fantastyce miałaby od razu...

Lulu | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Sięgając po tę książkę nie sugerujcie się wiekową grupą docelową dla jej czytelników. Jest to genialny poradnik nie tylko dla bardzo młodych pisarzy, ale moim zdaniem dla każdego początkującego, niezależnie od tego ile ma lat.
Masa pozytywnej energii, ciekawych ćwiczeń rozwijających kreatywność oraz ukazanie prawdziwej istoty pisarstwa, którą jest radosna twórczość i odkrywanie oraz cały ten chaos, który za tym idzie, a nie regularny ZAWÓD.
Moim zdaniem nic ponad to co jest w "Chlapaniu atramentem" nie potrzebujecie wiedzieć, pióra w dłoń i bawcie się :)

Jucia58542 | 2014-07-08

Po przeczytaniu tej książki stwierdziłam że nie chce być pisarką.