Natalia M

Niezwykła opowieść o współczesnych nastolatkach z odrobiną magii w tle. Czy pozwolisz by Oro Cię “zaczarował”? Jeśli: Traktują cię jak dziecko nie widzą w tobie człowieka jesteś samotny przestałeś wierzyć w miłość nie masz rodziny, albo twoi bliscy to wilki chcesz przeżyć coś niezwykłego – spotkaj się z Oro. Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam Tak działa tego rodzaju magia, która obywa...

Jeśli:
Traktują cię jak dziecko
nie widzą w tobie człowieka
jesteś samotny
przestałeś wierzyć w miłość
nie masz rodziny, albo twoi bliscy to wilki
chcesz przeżyć coś niezwykłego – spotkaj się z Oro.

Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam
Tak działa tego rodzaju magia, która obywa się bez magii. Pojawia się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna.
I zostaje jeszcze długo po tym, kiedy skończysz czytać tę książkę.
Jest jak odbicie w lustrze, które zaczyna żyć własnym życiem.
Stań mu naprzeciw!

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2012

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

O magii, przyjaźni i smutnym dzieciństwie

Jest wiele prawdy w powiedzeniu, że książek nie należy oceniać po okładce. Bo gdyby sugerować się rysunkiem na niej zamieszczonym, należałoby się spodziewać raczej lekkiej, wakacyjnej książki dla młodzieży. Tymczasem otrzymujemy mądrą, ale bez dydaktycznego zadęcia i przy tym zabawną powieść. Autorki, ukrywające się pod pseudonimem Marcel A. Marcel (Daria Łukasińska i Olga Sawicka), podjęły się niebywale trudnego zadania. Bowiem napisanie interesującej książki dla tak wymagającego czytelnika, jakim jest młody człowiek, wymaga nie tylko nie lada wysiłku, ale i odwagi. Czy podołały wyzwaniu? O tym za chwilę.

Główną bohaterką jest Lena, zakompleksiona nastolatka z domu dziecka, tułająca się od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Pewnego dnia trafia do domu Wandy i Romana, kolejnych nowych rodziców, nieco odbiegających od ogólnie przyjętych standardów. Lena dołącza do gromady przysposobionych dzieci, bez wyjątku oryginalnych i obdarzonych nieprzeciętnymi osobowościami oraz przezwiskami: Iskry z ADHD, Oka przekręcającego wyrazy, Cienkiej zmagającej się z nadprogramowymi kilogramami, Arnolda – specjalisty od zdrowego żywienia i Memory’ego, obdarzonego doskonałą pamięcią i talentem do nauki. Każde z nich dźwiga bagaż w postaci aktualnych problemów i traum z przeszłości.

Oprócz przyszywanej rodziny w życiu Leny pojawi się ktoś jeszcze: nowy przyjaciel, tytułowy Oro, tajemniczy i nie do końca rzeczywisty. Razem z nim zawita odrobina magii, tej codziennej, niezauważalnej dla innych a dostrzegalnej tylko dla umiejących patrzeć tak, by widzieć. Swoimi szczerymi a przy tym ironicznymi komentarzami wprowadzi sporo zamieszania. Nie sposób go jednak nie lubić podobnie jak innych bohaterów, którzy są ciekawi i wyraziści. Autorki przekonująco i realistycznie przedstawiły środowisko nastolatków, dzieci z bidula i problemy rodzin zastępczych. Daleko im do przejaskrawionej idealizacji, choć budzą sympatię nie są wolni od wad, ale dzięki temu są bardziej wiarygodni i bliżsi czytelnikowi.

Trochę gorzej wypada na tym tle język, uporczywie stylizowany na młodzieżowy. Rozumiem, że autorki chciały w ten sposób przypodobać się młodemu odbiorcy, ale i bez tych wysiłków książka się obroni. Niektóre zwroty brzmią po prostu sztucznie a młodzieżowy slang ma to do siebie, że podlega modom i nieustannie ewoluuje. To, co dziś jest charakterystyczne dla nastolatków, już za chwilę będzie brzmieć jak anachronizm. Kolejna słaba strona to opisy, które nic nie wnoszą do fabuły, a znacznie spowalniają bieg akcji. Niewątpliwie mocną stroną książki jest szata graficzna autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego. Barwne, prowadzone dynamiczną kreską ilustracje w formie komiksowych kadrów niekiedy bezpośrednio nawiązują do tekstu, niekiedy go dopowiadają.

Jednak kilka niewielkich niedociągnięć nie powinno zniechęcać do bliższego kontaktu z Oro. Warto zaprzyjaźnić się z bohaterami, którzy strona po stronie stają się czytelnikowi bliżsi. To całkiem udane połączenie powieści obyczajowej, przygodowej i współczesnej baśni, coś więcej niż beztroskie powiastki dla młodzieży, w których ostatnimi czasy często grasują blade wampiry, spłonione dziewice, jednorożce i różowe wróżki. W Oro podjęto próbę wyjaśnienia skomplikowanego świata dorastających dzieci, nierzadko pokaleczonych przez dorosłych. Opisane z wyczuciem i dużą dozą empatii problemy i emocje pozwalają zrozumieć i usprawiedliwić dziwne niekiedy motywy kierujące postępowaniem najmłodszych. Lektura zmusi do zastanowienia, może nawet dyskusji, a przed uważnym czytelnikiem odkryje uniwersalne przesłanie: że czasem nie trzeba magii czytania w myślach, by zrozumieć drugiego człowieka.

Magdalena Świtała

Weronika | 2014-07-16

Lena to dziewczynka z domu dziecka . Gdy rodzina zastępcza ją adoptuje to po pewnym czasie oddają ją z powrotem . Tak było z każdym kto ją adoptował . Aż do czasu pojawienia się Romana i Wandy . Gdy przywożą ją do jej nowego domu , poznaje resztę rodziny . Każdy z nich jest inny . Lena próbowała uciec dwa razy , myśląc , że wzięli ją z litości ale za każdym razem wracała do tej rodziny . Pewnej nocy budzi ją płacz dziecka , który dobiega z szafy . Otwierając ją widzi małe dziecko . Gdy zamyka i znów otwiera dziecko wciąż rośnie . Następnego dnia budzi się z myślą , że był to zwykły sen . Jednak gdy widzi przed sobą chłopca , zaczyna z nim rozmawiać . Dowiaduje się , że ma na imię Oro i tylko ona go widzi i słyszy . Oro pokazuje Lenie jak patrzeć na świat i nie stać z boku na widok krzywdy innych . Pewnej nocy znika i od tego momentu dziewczyna radzi sobie sama . Lena wzięła do siebie wszystkie uwagi Oro i zmienia się . Niespodziewanie w szkole widzi chłopaka bardzo przypominającego...

Ginger | 2012-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Po tytule, opisie z tyłu nie wiedziałam czego się spodziewać, a na pewno nie spodziewałam się, że przeczytam książkę o przyjaźni, miłości, cierpieniu, akceptacji. Dla każdego, daje do myślenia, świetnie napisana, polecam! ;]

zabawnanazwa | 2015-01-13
Przeczytana: 26 października 2013
Dominika | 2014-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Lena to dziewczyna która dużo w swoim życiu przeszła. Kiedy zostaje adoptowana przez Romana i Wandę nie ufa im zbytnio. Jest pewna ,że zostanie znów oddana do domu dziecka , jednak tak się nie dzieje . po kilku próbach ucieczki nie wieży , że może być szczęśliwa w nowym domu. kiedy wszyscy myślą , że jest z nią źle , Lena odkrywa , że w jej szafie ktoś jest . Okazuje się , że to ORO , który jest widoczny tylko dla niej. Moim zdaniem to on pomaga jej stanąć na nogi i zrozumieć innych. kiedy okazuje się że musi odejść Lena jest zrozpaczona . Zaprzyjaźnia się z Igą , szkolną koleżanką . Kiedy wszystko wychodzi na prostą w szkole zjawia się ORO . Lena jest szczęśliwa ,a zarazem pewna ,że to nie jej ORO , ponieważ jest widoczny dla innych , a jednak idzie w kierunku Leny jakby ją znał. :D NIE ZAWIODŁAM SIĘ NA TEJ KSIĄŻCE.

NaNcy | 2013-12-18
Przeczytana: 11 lipca 2011

,,Niezwykła opowieść o współczesnych nastolatkach z odrobiną magii w tle. Czy pozwolisz by Oro Cię “zaczarował”?

Jeśli:
Traktują cię jak dziecko
nie widzą w tobie człowieka
jesteś samotny
przestałeś wierzyć w miłość
nie masz rodziny, albo twoi bliscy to wilki
chcesz przeżyć coś niezwykłego – spotkaj się z Oro.

Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam
I zostaje jeszcze długo po tym, kiedy skończysz czytać tę książkę.
Jest jak odbicie w lustrze, które zaczyna żyć własnym życiem.
Stań mu naprzeciw!"

Książka niesamowita. Urzekła mnie od pierwszych stron.Jednak nim przyzwyczaiłam się do charakterystycznego sposobu pisania autorek, które kryją się pod pseudonimem Marcel A. Marcel miałam dystans do tej książki. Z początku nie znamy głównej bohaterki, ponieważ przedstawiona jest ogólnie, stopniowo. W trakcie czytania odkrywamy ją i jej zmartwienia oraz sekrety, które z początku...

inkaa2000 | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Rewelacyjna!!!! Koleżanka mi ją przyniosła, wcześniej nic nie słyszałam o ,,Oro"... Wzięłam do ręki i... noc z głowy! Spodziewałam się jakiejś sentymantalno-rzewnej powiastki, a dostałam rewelacyjną, pełną optymizmu i pozytywnych myśli powieść. Bywają tu momenty ciemne, ale doskonale komponują się w całość, aby czytelnik mógł docenić, jaką pełną ciepła rodzinę w końcu spotkała Lenka... Rewelacja!!! Dla młodzieży, dla starszych... Dla przemyśleń

KotzCheshire | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Jedyne, czego żałuję to to, że wcześniej o niej nie słyszałam.

Po samej okładce i opisie nie wiadomo czego było można się spodziewać, ale już od pierwszych stron poznajemy Lenę. Zamkniętą w sobie dziewczynę z domu dziecka. Ale niech Was nie zwiedzie ten temat tak często przerabiany przez innych. "Oro" to świetna powieść. Momentami zabawna, momentami chwytająca za serce. Oczami 13-latki widzimy jej nową rodzinę, która wcale nie jest zwyczajna. Ponadto książka uczy o byciu otwartym a nie zamkniętym w sobie i egoistycznym, o nie ignorowaniu problemów i radzeniu sobie w życiu.

Myślę, że każdy chciałby mieć takiego swojego własnego Oro. I taką rodzinę.

Naprawdę wszystkim serdecznie polecam!

Laruu | 2014-01-21
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Oryginalna, niebanalna, nietuzinkowa, wyborna, mądra, życiowa, wzruszająca i rozśmieszająca zarazem, pełna ciepła, skrajnych, rzeczywistych emocji oraz pozytywnej energii, która zostaje po przeczytaniu i nie pozwala nie przemyśleć tej książki choćby pod kątem własnego życia.

Dla mnie to epicka powieść obyczajowa z elementami fantastyki, komedii i dramatu z bogatym morałem. Po prostu warto przeczytać.

Blueberry | 2012-08-15

Patrząc na opis fabuły i okładkę "Ora" raczej niewiele można wywnioskować. Ale jednak jest w tej książce "coś" co przekonało mnie do jej lektury. O książce pierwszy raz usłyszałam od mamy. Powiedziała mi, że usłyszała o niej w Trójce. Zainteresowałam się tą książką, poczytałam kilka recenzji(czasami niezbyt pozytywnych), dowiedziałam się kim tak naprawdę jest Marcel A. Marcel. I w końcu nadarzyła się okazja aby poznać "Oro" i zobaczyć o co tutaj chodzi...

Bohaterka "Ora" Lena ma 13 lat i mieszka w Domu Dziecka. Jako niemowlę została oddana do kołyski życia. Teraz ma trafić do kolejnego domu. Jest tym zaskoczona, gdyż wcześniejsze próby jej adopcji kończyły się powrotem do przytułku. Nikt jej nie akceptował, a ona sama twierdzi, że przynosi pecha. Jej nowi rodzice jednak bez względu na opinie wcześniejszych rodzin, postanawiają adoptować Lenę. Od tej pory dziewczynka mieszka wraz z nową mamą Wandą i nowym tatą Romanem oraz ich dziećmi: roztrzepną Iskrą, ponurym Arnoldem, otyłą...

BasiaWis | 2014-09-19

Cudowna i wciągająca książka!! Bardzo polubiłam całą przybraną rodzinę Leny niestety oprócz samej Leny. Jej charakter jakoś mi nie przypadł do gustu, chociaż rozumiem dlaczego taka jest. Historie jej i jej rodziny są zabawne i ciekawe. Długo po skończeniu tej książki nie mogłam wyjść z tego świata, bardzo przywiązałam się do Oro. Cały czas mi go brak, chciałabym mieć takiego niewidzialnego przyjaciela w realu. :)