13 skarbów

Cykl: 13 skarbów (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
13 treasures
Haven

Podczas wizyty w domu swojej babci Tanja wpada na trop wielkiej tajemnicy. Pół wieku temu w pobliskim lesie zaginęła dziewczynka, przyjaciółka babci, i nigdy jej nie odnaleziono. Tanja, obdarzona wyjątkową zdolnością widzenia wróżek, orientuje się, że to ich dzieło. To wróżki – wcale nie takie dobre, jak te znane z innych bajek – porywają dzieci do swej krainy, by je na Ziemi zastąpić innymi, czarodziejskimi. Czy Tanja odnajdzie też pozostałe porwane i podmienione dzieci? Wciągająca fabuła, sekret rodzinny i niezwykły nastrój.

Coffie | 2011-05-10
Przeczytana: 07 maja 2011

Tanja widzi wróżki. Ma zaledwie trzynaście lat, a już ma na głowie magiczne sprawy. Na dodatek została przez to wysłana do babci, której tak nie lubiła! Na miejscu zastała oczywiście Fabiana, który miał jej towarzyszyć. Powolutku stała się jego przyjacielem. Tanja poznaje pewnego dnia Red, tajemniczą dziewczynę z dzieckiem. Okazuje się, że to dziecko nie jest jej, a ona sama jet porywaczką, jak piszą w gazetach. Tanja dowiaduje się również, że Red ma ten sam dar-przekleństwo, co ona i jej pomaga. Jednak nie domyśla się, iż w powietrzu ciąży coś okropnego. Pewnego dni idzie z Fabianem do lasu, gdzie widzi tę samą dziewczynę, co na fotografi sprzed kilkunastu lat. Jest to Morwenna Bloom. Chcą jej pomóc, a ona to wykorzystuje przeciwko nim.

Na początku miałam mieszane uczucia. Myślałam, że będzie to książka dla dzieci. Opis nie był zbytnio zachęcający. Taki prosty.... Jednak się przełamałam i ją pożyczyłam. Muszę przyznać, że chciałam ją oddać na rzecz "Gone: zniknęli", ale na...

vanilla | 2012-06-25
Przeczytana: sierpień 2011

Jedna z moich ulubionych książek. Wciągająca, ciekawa i tajemnicza, choć na pozór (i przy pierwszych rozdziałach) wydaje się bardzo zwykła. Świetnie napisana. Muszę przeczytać kolejną część.

Electra | 2014-04-23

Książkę poleciła mi koleżanka. Miała ją na półce więc ją pożyczyłam. Oczywiście nie żałuję...
Kiedyś gdy słyszałam o wróżkach przed oczyma miałam obraz Dzwoneczka, teraz widzę Raven... biała skóra, czarne oczy i włosy, zęby jak szpilki i suknia z piór kruka. Tyle, że takie wróżki widzi tylko Tanja. Jak była mała rozpowiadała o tym naokoło ale szybko się zorientowała, że nie warto. Wokoło dziewczynki od zawsze działy się dziwne rzeczy. To więdną kwiaty, to kołyszą się lampy a cukier zmienia się w sól. W czasie wakacji wyjeżdża do nielubianej babci. Za towarzysza ma jedynie wkurzającego Fabiana i znienawidzone wróżki. Tanja z czasem zaprzyjaźnia się z Fabianem i razem trafiają na ślad dziwnej sprawy.
Książka wciąga. Jak raz ją otworzyłam przeczytałam tylko z jedną przerwą. Historia jest oryginalna i świetnie opisana. Trochę przypomina "Baśniobór". Dziecko jedzie do dziadków i ma zakaz wchodzenia do lasu... Jednak tu jest o wiele więcej niebezpieczeństw. Chwilowo odkładam tę książkę...

manet110 | 2013-04-27
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Wspaniała książka opowiadająca o przygodach i dziwnym życiu Tanji, która miała dar widzenia. Potrafiła ona, więc zobaczyć wróżki.
Razem z przyjaciółmi Red i Fabianem odkrywa tajemnice rodziny i wpakowuje się w duże tarapaty. Pod koniec tej książki Red zostaje zabrana do ,,Świata Wróżek", ratując tym Tanje przed takim właśnie losem.

książek: 2074
melania35 | 2011-11-15
Przeczytana: 09 listopada 2011

Choć książka należy do literatury dla dzieci i młodzieży
przeczytałam ją z przyjemnością. Może dlatego, że nie została napisana językiem "naiwnym".
Któż z nas nie marzył o tym aby zobaczyć wróżkę, skrzata czy inną magiczną istotę. I jak się okazuje, ktoś kto je widzi nie tęskni wcale
aby je cały czas oglądać. Wprost przeciwnie, główna bohaterka wręcz chce się przed nimi bronić. Zazwyczaj kojarzymy skrzaty i wróżki z dobrą magią to jak się okazuje, nie do końca to prawda i czasem trzeba się bronić przed złośliwością magicznego ludu.

Marlena | 2016-01-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2011

Genialna. Mimo, że nie lubię strasznych historii a tę książkę raczej czytasz na własną odpowiedzialność po nocy... ;) To historia jest świetna!
tym bardziej, że cały czas o niej pamiętam...

Iza Maciukiewicz | 2014-08-18
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Moim zdaniem ,bardzo dobra książka . Ma bardzo wiele ciekawych wątków >.<

Sue | 2013-03-07

Szczerze mówiąc trochę się zawiodłam na tej książce. Recenzje i opinię na jej temat pozwalały mi spodziewać się przyjemnej i wciągającej lektury w nie zawsze cudownym, świecie wróżek. Przyznaję, że nie znalazłam w tym świecie tego, co by kazało mi uznać tą książkę za rzeczywiście dobrą. No cóż, trudno.

Tanja jest nastolatką. Jak to nastolatka ma swoje problemy i problemiki, ale czymś różni się od wszystkich swoich rówieśniczek - Tanja widzi wróżki. Te wróżki nie są takie jak te, których opisy możecie odnaleźć niemal w każdej bajce dla małych dziewczynek. Te wróżki, które widzi Tanja sprawiają jej same problemy. Za każdym razem kiedy próbuje komuś o nich powiedzieć lub pisze o nic w pamiętniku spotyka ją dotkliwa kara.
Kiedy mama nastolatki stwierdza, że miarka się przebrała postanawia wysłać Tanje do babci, z którą dziewczyna nie utrzymuje kontaktu. Nigdy nie panowały między nimi serdeczne stosunki, wręcz przeciwnie, nastolatka zawsze miała wrażenie, że babcia jej nie chce...

luna99 | 2013-12-20

Uważasz,że wróżki występują tylko w bajkach dla dzieci? Gdy myślisz o tych istotach, staje ci przed oczami Dzwoneczek? Cóż, nie nazwałabym "13 skarbów" książką dla dzieci, a wróżki ani trochę nie przypominają Dzwoneczka. Ta historia jest nieco przerażająca.

A więc: mamy dziewczynę posiadającą niezwykły dar, chłopaka, który z powodzeniem byłby szalonym naukowcem, rodzinną tajemnicę, babcię, której najlepsza przyjaciółka zaginęła tajemniczych okolicznościach i wróżki, które są to wszystko zamieszane. Książka jest utrzymana w klimacie tajemnicy, a pierwsze strony od razu wywołują dreszcz na plecach. Daleko tej powieści do horrorów Stephena Kinga, ale przyznaję, że miałam małe problemy z zaśnięciem po przeczytaniu. Co do postaci, da się je lubić, ale najlepiej napisaną bohaterką jest Red. Dziewczyna ma najciekawszą osobowość ze wszystkich i jest skłonna do poświęceń. A inni? Daleko im do niej.

Żałuję tylko, że nie mogę nigdzie znaleźć drugiej części.

Beata | 2012-01-03
Przeczytana: listopad 2010

Książka może się wydawać trochę dziecinna, ale według mnie może ją czytać każdy, niezależnie od wieku. Najbardziej podoba mi się w niej przedstawienie wróżek nie jako miłe, słodkie "laleczki" ze skrzydłami, ale złośliwe, nieprzyjemne stworzenia, które tylko patrzą jak ci uprzykrzyć życie, ja jeszcze z czymś takim się nie spotkałam i chociażby tylko dla tego warto po nią sięgnąć. Książka trzyma w napięciu, a lekko mroczna atmosfera powoduje, że mimo wszystko książka nas wciąga i nie można się od niej oderwać. Spokojnie mogę ją polecić.