Zgłosuj na książki roku 2017

Polska
polska, historia, zamoyski
historyczna
Jarek W

Książka, która ma szansę trafić do każdego inteligenckiego domu i być przedmiotem fascynującej, odkrywczej lektury. Ceniony z racji swoich talentów literackich autor był w stanie w sposób zwięzły i nowoczesny przedstawić nasze dzieje, zarazem trafnie zwracając uwagę na te cechy Polaków, które wyróżniają ich spośród otaczających narodów. Zamoyski pokazuje, że czasy opasłych, zdobiących półki...

Zamoyski pokazuje, że czasy opasłych, zdobiących półki woluminów odchodzą w przeszłość, a historię kraju i narodu można zawrzeć w przyjaznej, niewielkiej książce. Opisując na niespełna 400 stronach dzieje Polski od prapoczątków po dzień dzisiejszy, Adam Zamoyski kreśli obraz narodu, który miał istotny wpływ na historię świata, nierzadko występując w awangardzie.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Konkwistadorrr | 2013-04-19
Przeczytana: 2013 rok

Po książkę tą sięgnąłem m. in. z tego powodu, iż dowiedziałem się, że przed wylotem do Smoleńska czytał ją śp. prezydent L. Kaczyński. Leżała ona na jego łóżku, nieprzeczytana do końca. W związku z tym, że L. Kaczyńskiego bardzo szanuje (za to, że był wyrazistym człowiekiem, a przede wszystkim prezydentem. Nazywał sprawy po imieniu, na przykład kiedy naród niemiecki bredził coś o "wypędzonych" to on grzecznie przedstawił koszt zniszczeń w Powstaniu Warszawskim). Ale jakby nie o tym. Po prostu książka ta wydała mi się jakby symboliczna w związku z tym, że miał ją przed śmiercią L. Kaczyński.
I jaka to książka? Hmmm, może krótko acz treściwie.
Wszystko dobrze, ciężko się do czegokolwiek przyczepić jeżeli chodzi o początki państwa polskiego, średniowiecze, czasy nowożytne. Bardzo mi się podobało to, że A. Zamoyski pisząc o tym okresie prawie nic nie wartościował, nie wyrażał mocno swojego światopoglądu osobistego (to się dziś rzadko zdarza u historyków. Zdaję sobie jednocześnie...

Jarmo | 2013-01-10

Idealna historia Polski w pigułce, która powinna popchnąć czytelnika do sięgnięcia po inne pozycje. Z historią jest tak, że nie ma jednej prawdziwej. Sposób widzenia zależy od miejsca siedzenia i to już nasze zadanie, żeby wyrobić sobie samemu pogląd na historię naszego kraju.
Sposób opisywania naszej historii podobał mi się aż do XX wieku. Historyk nie powinien się angażować politycznie, a autor robi to ewidentnie. No i gdzie Powstanie Wielkopolskie? Porażki zasługują na całe rozdziały, a sukces nie zasłużył na jedno zdanie?

Jarek1983 | 2014-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Polska w pigułce. Wyjątkowo lekkostrawna jest ta porcja medykamentu. Nie będzie po niej towarzyszyć nam zgaga ani ból głowy. Przed czytaniem zalecane jest odrzucenie wszelkiej maści emocji kreowanych ideologią. Obawiać się należy, że każda próba opisania naszych dziejów z uwzględnieniem czasów po 1989 r. będzie stanowić zaczyn do popadania w skrajność. Tymczasem Adam Zamoyski idzie wytyczonym przez własny namysł szlakiem. Uważam, że jest to pozycja przystępna i w sposób wielce przyswajalny opisujące nasze, niełatwe dzieje. Proszę tylko pamiętać, że pierwotnie ta książka nie miała być kierowana do naszego grajdołka przepełnionego niezdrowym fetorem emocji, a do tych spoza naszego podwórka. Mimo to świetnie sprawdzić się powinna także u nas. Po co to czytać znów i to bez szkoły? Ano po to, aby w pełni docenić to co mamy i pamiętać, że zawsze mogło być gorzej.
Na ogromny plus autorowi zaliczyć należy to, że rozprawił się z naszą historią w sposób pięknie literacki oraz dużo miejsca...

MG42 | 2012-09-07
Na półkach: Teraz czytam, Nauka

Nie wiedziałem do tej pory, że Kazimierz Jagiellończyk miał 9 córek i wydał je za członków najznamienitszych rodów królewskich ówczesnej Europy. Wynikiem czego Polacy są protoplastami obecnych, głównych rodzin królewskich :)

Jakub | 2012-04-26

Napisana bardzo przystępnym językiem.

Stado Żubrów | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Większa część młodzieży w dzisiejszych czasach nie interesuje się historią. Tą historią, która wykracza poza tło przeróżnych strzelanek, umieszczonych w czasie którejś z wojen czy bitew. Nic w tym dziwnego, historia to dla większości rzesza dat do wykucia lub umieszczenia na ściądze. Zaś książki historyczne uważane są za zbiorowisko jeszcze większej ilości dat, nazw armii czy nazwisk generałów, które w zasadzie nic ich nie interesują. Skąd więc młodzież czerpać ma wiedzę historyczną? Z filmów? Większość filmów nie jest w stu procentach zgodna z faktami historycznymi. Z gier? Zazwyczaj historia ogranicza się tam do przedstawienia fabuły gry na początku rozgrywki. Z kwejków czy innych pseudohistorycznych obrazków, które nie zawsze są prawdziwe? A przecież, mało kto te informacje zweryfikuje. Jest jeszcze inna opcja- podsuwać młodzieży książki właśnie takie jak "Polska" Adama Zamoyskiego.
Książka ta przestawia historię polski, dość ogólnie w prawdzie, jednakże autor umieścił tam...

Kubencjusz | 2017-03-09

Świetnie napisana, skompresowana historia Polski. Napisana po angielsku, dla Anglików przez Anglika polskiego pochodzenia.
Taka perspektywa wprowadza powiew świeżości do naszej historii. Zachęca do głębszego zatopienia się w naszych dziejach. Największym chyba plusem jest fakt, że autor stara się być bezstrony w swojej opowieści i zawsze stara się znaleźć dobre i złe strony jak na przykład to, że nasz ostatni król Poniatowski poprzez krzewienie wsród rodaków kultury i sztuki w znaczym stopniu przyczynił się do tego, że Polska przetrwała tak długo w sercach Polaków, a jego narodowe dziedzictwo jest trwale obecne do dziś.
Książka dobra dla każdego, kto potrafi trzeźwo myśleć, a jego mózg nie jest zarażony silną polityczną, czy religijną propagandą. Czy to z lewa, czy to z prawa.

Trystero | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Przyzwoita pozycja do popularyzacji historii Polski wśród opornych. Wiele zagadnień i wydarzeń opisanych po łebkach, niektóre ledwie napomknięte - ale trudno poczytywać to za wadę, bo taki już charakter mają podobne prace. Gorzej, że autor pominął na przykład powstanie wielkopolskie oraz klika nazwisk polityków, pisarzy i ludzi ważnych dla Naszej historii. Ponadto ostatnia część książki zupełnie nie podług mojej wiedzy i światopoglądu, ale to już typowe w publikacjach mainstreamowych.
Mimo to - poleciłbym każdemu, kto z historią Polski jest na bakier i chciałby się od czegoś odbić ku solidniejszym i bardziej szczegółowym publikacjom.

Michał Ziembiński | 2013-10-08
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 08 października 2013

Bardzo dobra książka doskonale, moim zdaniem, opisująca historię Polski w pigułce. Autor nie pisze jej w żadnym z dominujących nurtów politycznych, stara się zachować obiektywizm. Na końcu ciekawe i trzeźwe spojrzenie na obecną najnowszą historię III RP, które nie zadowoli ani prawicy, ani lewicy co świadczy o próbie obiektywizmu. Zdecydowanie warto przeczytać dla przypomnienia tego, czego kiedyś starano się nas nauczyć. W tej formie to przyjemność.

Darek | 2013-03-03

Świetnie napisana historia Polski :D Może nie jest to książka, która zadowoli fanatyków historii, ale dla osób, które dopiero zaczynają się nią interesować jest to książka dobra na początek