Wykłady amerykańskie

Tłumaczenie: Anna Wasilewska
Wydawnictwo: Marabut, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
7 (17 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Lezioni americane.Sei proposte per prossimo millennio
eseje, literatura
verbo

Dzieło Calvina to pięć wykładów, które miał on wygłosić na zaproszenie Uniwersytetu Harvarda w ramach prestiżowych Charles Eliot Norton Lectures. Italo Calvino pisze "język zaatakowała dżuma, która objawia się utratą mocy poznawczych i bezpośredniością oddziaływania, poraża automatyzmem (...) Literatura może wytworzyć antyciała, które zahamują ekspansję tej językowej dżumy". Niezwykle...

Italo Calvino pisze "język zaatakowała dżuma, która objawia się utratą mocy poznawczych i bezpośredniością oddziaływania, poraża automatyzmem (...) Literatura może wytworzyć antyciała, które zahamują ekspansję tej językowej dżumy". Niezwykle erudycyjne, przenikliwe i prorocze arcydzieło eseistyki, jakim są WYKLADY AMERYKAŃSKIE w sposób najgłębszy z możliwyc odkrywa przed nami, jak literatura walczyła i powinna walczyć z ową "dżumą".

źródło opisu: Volumen, 1996

Gapcio | 2014-08-09

Teoria literatury zawsze budziła we mnie negatywne odczucia. Z jednej strony rzekomo władna była rozebrać dowolną powieść na czynniki pierwsze i skutecznie zniszczyć mi przyjemność z lektury, z drugiej zaś zbliżała się niekiedy do szarlatanerii, zaciemniając obraz przez niepotrzebne użycie skomplikowanego słownictwa i posuwając manię interpretacji do absurdu. Miałem wręcz momentami wrażenie, iż literaturoznawcy to, podobnie jak wedle obiegowej myśli krytycy, sfrustrowani, niespełnieni, niedoszli pisarze.
W tym wypadku mam jednak problem. Nie mogę nazwać Calvino niespełnionym pisarzem. Nie chodzi nawet o to, że strasznie bym się zbłaźnił - w końcu nie byłby to ani pierwszy, ani ostatni raz - tylko o to, że bardzo wysoko cenię jego twórczość. Cóż zatem przynoszą te niemal trzydziestoletnie już eseje?
Umiarkowaną satysfakcję, tak chyba brzmiałoby uczciwe podsumowanie. Jako że pomieszczone tu teksty były pomyślane jako wykłady dla dość szerokiej publiczności, napisane są jasnym i...

Dariusz Karbowiak | 2015-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2015

To moje pierwsze spotkanie z Calvino, którego zapoznałem za sprawą ostatniej książki Llosy. Sięgnąłem po „Wykłady…” i nie zawiodłem się, prawdziwa uczta dla czytelnika. W moim odbiorze dodatkowo okraszona wieloma wzmiankami o Borgesie. Dobrze jest czasem podglądać warsztat ulubionego pisarza (chodzi o Llosę) ale sama biografia czy autobiografia nie wystarcza. Właśnie sięganie po podobne książki, może skłonić do ciekawych przemyśleń na temat twórczości.
W posłowiu do książki Anna Wasilewska dodała, że Italio Calvino chętnie odwołuje się do modelu fizyki kwantowej, która zrywa z pojęciem ciągłości dodając „Każde doświadczenie zanurzone w czasie - tak indywidualne, jak zbiorowe - staje się nieciągłą sekwencją przypadkowych odłamków czasu, z których każdy stanowi zapowiedź możliwych rozwiązań, alternatywnych wariantów zmierzających do własnego końca bądź rozwidlających się w nieznanych kierunkach.”
Myślę sobie, że właśnie takim doświadczeniem jest książka, która trafia do naszych rąk...

Amarcord | 2013-08-21
Przeczytana: 2007 rok

Gdyby pisarze częściej czytywali "Wykłady amerykańskie", książki byłyby krótsze, bogatsze w treść i pozbawione bełkotu.
"Za dużo nut!", zdaje się mówić Calvino, a ja coraz bardziej mu wierzę.

Gra_ce | 2012-01-07
Przeczytana: 2002 rok

Królestwo błyskotliwej syntezy. Taki poziom inteligentnego uogólnienia, że trudno się z nim nie zgodzić i choć przez moment w nagrodę, radować się pokojem w sercu.

| 2012-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Italo Calviono – (moje) czytelnicze odkrycie roku.

Zebrane w tym niewielkim tomiku lekkie, swobodne, acz niezwykle wnikliwe eseje są prawdziwie erudycyjną, intelektualną przechadzką po literaturze światowej, przewodnikiem po książkach odgrywających szczególną rolę w lekturach autora, wyznaczającymi pewien kanon pisarski i wyróżniającymi się walorami estetycznymi, które określają dzieła w pełni wartościowe i ważne. W poszczególnych częściach Calvino omawia pięć różnych kategorii; lekkość, szybkość, dokładność, przejrzystość i wielorakość, które wykorzystane w odpowiedni sposób (co ilustruje przykładami), są według niego, cechami wyróżniającymi dobry, solidny warsztat twórczy i zapewniają literaturze wiarygodność i wysoki poziom.

Książka napisana z ogromną pasją i zaangażowaniem, powstała z miłości do literatury, szacunku dla słowa i podziwu dla pisarzy. Autor w sposób przystępny i bardzo interesujący pisze o przymiotach, które są wyznacznikami charakteryzującymi twórczość...

Malkiem | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

jasna wykładnia poglądów calvina na dalszy rozwój literatury.

GZal | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018