Księżna Casamassima

Wydawnictwo: Czytelnik
Princess Casamassima
miłość, rewolucja
Dziwka_Mary

Akcja rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie pod koniec XIX wieku i przenosi czytelnika zarówno w elegancki świat "wyższych sfer", jak i na samo dno slumsów. Bohater, wrażliwy młody mężczyzna o tajemniczym pochodzeniu, popada w konflikt z własnym sumieniem, zdradzając swoje rewolucyjne ideały na rzecz miłości do pięknej i przewrotnej arystokratki.

źródło opisu: od Wydawcy

źródło okładki: http://www.bookbox.pl/k/literatura_piekna_-_obca,1...»

Izabela Pycio | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

"Nie chciał właściwie cieszyć się tym wszystkim, tylko zaznać wszystkiego, nie pragnął, by życie się z nim cackało, tylko chciał je wszechstronnie poznać."

Interesująca powieść, chętnie wczytywałam się w jej kolejne księgi, w niespieszny i przyjemny sposób. Ciekawy przekrój londyńskiego społeczeństwa drugiej połowy dziewiętnastego wieku, poznawany przy okazji śledzenia skomplikowanych losów głównego bohatera, młodego Hiacynta Robinsona, począwszy od tajemnic związanych z naznaczeniem w dzieciństwie, poprzez pragnienie przygód, oderwania się od realiów życia najbiedniejszych warstw, znajomość bezkompromisowej rewolucyjnej działalności, fascynację blasków środowiska arystokracji. Im więcej doświadczeń życiowych i poznawanych osób, tym bardziej umacnia się jego dychotomiczne postrzeganie świata, opanowują go wzajemnie wykluczające się koncepcje, do głosu dochodzą trudne do przezwyciężenia dylematy, wierność złożonej przysiędze a nowa perspektywa światopoglądowa.

Podobała mi się...

eR_ | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 20 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Henry James, to jeden z najwybitniejszych twórców amerykańsko-brytyjskich. W swoich powieściach skupiał się przed wszystkim na pokazaniu różnic między warstwami społecznymi, które w połowie XIX wieku, były szczególnie widoczne. Najsłynniejsze jego dzieła, to obok"Portretu damy" także "Europejczycy", czy "W kleszczach lęku".

"Księżna Cassamassima", to historia pewnego człowieka Hiacynta Robinsona, który na ulicach Londynu wiedzie życie w nędzy. Jego przekonania są jak najbardziej przeciw arystokracji, do czasu kiedy, w niecodziennym zbiegiem okoliczności poznaje pewną księżną, a jego widzenia świata ulega radykalnej zmianie. Zaczynają go dręczyć duchy przeszłości oraz wyrzuty, które tłumaczy sobie swoim odwróceniem się od swojej warstwy społecznej. Jego dylematy skłaniają go do działań, które będą mieć tragiczne skutki. Zachęcam do lektury.

To jedno z tych dzieł, które czyta się wyjątkowo długo, z uwagi na obszerność, a także bogaty i niezwykle rozbudowany sposób przedstawiania...

Róża_Bzowa | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Najsłabsze (jak dotąd) z czytanych przeze mnie dzieł Henry’ego Jamesa. Początek powieści przywodzi na myśl utwory Dickensa, ale, w przeciwieństwie do niego, James nie potrafi wiarygodnie opisać ludzi z nizin społecznych, bowiem jego bohaterowie przypominają przebraną w nędzne szaty arystokrację (tę dobrą) – są szlachetni, dobrzy i nawet wyrafinowani, nawet przymierając głodem troszczą się o innych.

Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do swego wybitnego kolegi po piórze, który wywodził się ze skrajnej nędzy, najniższych nizin społeczeństwa angielskiego i od wczesnego dzieciństwa pracował na swoje i rodziny utrzymanie, Henry James dzięki fortunie dziadka żył sobie dostatnio w Ameryce i nie musiał walczyć o byt.

Nie rozumiem zatem, skąd wziął się pomysł na przedstawienie biedaków – socjalistów oraz sympatyzujących z nimi arystokratek, bowiem opisując obie te grupy autor nie daje sobie możliwości rozwinięcia naturalnej przenikliwości i uważności, rozdrabniając się, a przez to nie...

BuchBuch | 2013-03-24

Nie umiem się do tej powieści przekonać, wolę twórczość Jamesa spod znaku Portretu damy czy Domu na Placu Waszyngtona. Tutaj zaś wykonuje autor pewne ćwiczenia fabularne, które do mnie nie trafiają.
Hiacynt Robinson, sierota wychowywana przez ubogą szwaczkę, wyrasta na socjalistę. Jego przeszłość jest niejasna, według legendy był owocem związku upadłej Francuzki i angielskiego lorda. I pewnie stąd też wzięła się powtarzająca co jakiś czas formuła, według której, dorastający w nędzy chłopak miał charakteryzować się wrodzonymi (sic!) arystokratycznymi manierami, odstając znacznie od okolicznych młodocianych. Hiacynt zobowiązując się do wykonywania rozkazów w swojej socjalizującej grupie spiskowej, jednoznacznie potwierdza zgodność własnych przekonań z tymi, wyznawanymi przez lewicujących. Jednak w godzinie próby traci te przekonania. Postawiony wobec obowiązku i danego słowa, a własnych idei, podejmuje jednoznaczną decyzję, absolutnie nieodwracalną.
Henry James zawsze głęboko,...

anetapzn | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Księżna Casamassima to kolejna świetna powieść autora i kolejny dowód na to jak doskonałym obserwatorem i pisarzem był Henry James. W każdej powieści genialnie domalowuje zarówno swoich bohaterów, którzy są przekrojem XIX-wiecznego społeczeństwa, jak i ukazuje świat, który ich otacza. Portrety, które nam kreśli na kartach swoich książek nie maja nic wspólnego z przesłodzonymi opowiastkami. Wręcz przeciwnie. Są one gorzkie, niezbyt pochlebne, czasami zabawne, ale z pewnością szczere do bólu.
Księżna Cassamassima to historia londyńskiego biedaka, przeciwnika arystokracji, bękarta ubogiej Francuzki i średniozamożnego angielskiego arystokraty. Jest on idealnym przykładem na prawdziwość powiedzenia - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie chcę przedstawiać losów głównego bohatera. Są one na równi skomplikowane, tak jak skomplikowana jest dwoistość jego natury ze względu na pochodzenie, co jest niezwykle ciekawe, ba wręcz fascynujące.
Poza tym cała przyjemność lektury polega na...

Beliz | 2017-10-10
Przeczytana: 23 października 2017